„Dotace neznamenají žádný zisk, jsou jen uhrazením části nákladů,“ zlehčuje Agrofert význam dotací v reakci na nová pravidla pro jejich čerpání schválená Evropským parlamentem. Vláda a její lobbisté přitom dělají vše pro to, aby přísun dotací pro velké podniky zůstal zachován.
[ctete postid=“206138″ title=“Mocenské dohody mezi ANO a KSČM skřípou. Filip začíná být nervózní“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/07/Filip-Kováčik-1-385×230.jpeg“ excerpt=“Vláda má důvěru sotva několik dnů a mezi premiérem Babišem a KSČM to skřípe. Vojtěch “ permalink=“http://forum24.cz/mocenske-dohody-mezi-ano-a-kscm-skripou-filip-zacina-byt-nervozni/“]206138[/ctete]
Agrofert se brání, že pravidla pro střet zájmů při čerpání dotací, schválená počátkem července, se jej netýkají. Nařízení zakazuje členům vlády vlastnit podniky čerpající dotace, což se v našich podmínkách týká v první řadě premiéra Babiše. Bude muset doložit, že neovládá svěřenský fond, jinak by se musel funkce vzdát, nebo firma přijde o dotace.
Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka prohlašuje, že Andrej Babiš není ovládající osobou a ani skutečným majitelem svěřenských fondů: „Rádi bychom také zdůraznili, že dotace máme úplně stejné jako všichni ostatní zemědělci v České republice – na krávu, na hektar a podobně.“
1,5 miliardy pro Agrofert
Agrofert se ovšem může dostat do problémů, pokud bude střet zájmů při spravování svěřenského fondu firmy vlastněné členem vlády uplatňován i na rodinné příslušníky nebo nejbližší osoby z daného podnikatelského subjektu, jak naznačuje příslušné nařízení.
Obrana největšího tuzemského příjemce dotací se dala očekávat, její styl je však zarážející.
Agrofert pobírá každý rok zhruba 1,5 miliardy korun dotací. Kolik firem se může pochlubit takovou „úhradou části nákladů“, zvláště když zemědělské dotace měly být původně určeny především pro rozvoj rodinných farem, jež si s případnými výpadky produkce poradí hůře než velké agrokoncerny? Agrofert sice je rodinná firma, ale s ročním obratem 155 miliard korun, což se poněkud vymyká zamýšleným kritériím.
Pro velké zemědělské podniky znamenají stamilionové dotace nemalé přilepšení, často sloužící k jejich expanzi a skupování ekonomicky slabší konkurence. Na nežádoucí praxi, kdy dotace směřují hlavně velkým podnikům na úkor malých, v červnu upozornil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Jak bude reagovat vláda, politická divize Agrofertu? Vymění vedení NKÚ?
Mluvčí Hanzelka má pravdu, když prohlašuje, že se zemědělské přímé platby čerpají mimo jiné podle výměry, na které firmy hospodaří. Nezmiňuje už, že Agrofert na trhu suverénně dominuje s celkovou výměrou 103 tisíce hektarů, zatímco průměr u nás dosahuje 133 hektarů, a i tak je nejvyšší v Evropské unii.
Boj proti zastropování dotací
Další slabinou obrany Agrofertu je zjevný fakt, že jeho lobbisté ve vládě i její blízkosti bojují za zachování zemědělských dotací pro velké podniky i do budoucna, v rámci nového rozpočtového období EU na léta 2021 až 2027.
Evropská komise chce po odchodu Británie šetřit, a zároveň vrátit dotacím původní smysl podpory rodinných farem. Proto navrhuje zastropování přímých plateb do výše 2,5 milionu korun. Velké podniky nad určený rozsah výměry dotace nedostanou.
[ctete postid=“206043″ title=“Ťokova čistka v Českých drahách odhaluje spory mezi Babišem a Faltýnkem“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/07/Faltýnek-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Ministr dopravy Dan Ťok odvolal pět členů dozorčí rady Českých drah, čímž otevřel “ permalink=“http://forum24.cz/tokova-cistka-v-ceskych-drahach-odhaluje-spory-mezi-babisem-a-faltynkem/“]206043[/ctete]
Asociace soukromého zemědělství, zastupující rodinné farmy a soukromé zemědělce, tento návrh vítá. Podle ní podporuje rodinné farmaření. „To pana ministra Milka a premiéra Babiše nezajímá, zastupují velké podniky a jsou v obrovském střetu zájmů. Přizpůsobují podmínky svým konkrétním firmám na úkor drtivé většiny zemědělských podnikatelů,“ tvrdil v červnu její tajemník Jaroslav Šebek.
Není divu, že se vláda proti tomuto návrhu bouří a lobbuje za dobrovolné nakládání s penězi evropských a domácích daňových poplatníků. Je také skutečností, že nemalou část své energie do tohoto boje za zachování dotací i do své vlastní firmy Úsovsko (162 milionů korun), rovněž dočasně vložené do svěřenského fondu, věnoval předchozí ministr zemědělství Jiří Milek.
Střet zájmů neskončil
Vzhledem k tomu, že si oba agrobaroni prosadili odmítnutí zastropování přímých dotací do programového prohlášení vlády a na Milkovo místo přišel ještě výraznější lobbista za obří zemědělské a potravinářské společnosti Miroslav Toman, nic se v tomto přístupu nezmění.
Tento boj silně kontrastuje se snižováním významu dotací ze strany Agrofertu. Vláda, v níž má určující slovo politik, jenž svoje hospodářské impérium na přechodnou dobu vložil do rukou svých nejbližších spolupracovníků a rodinných příslušníků, se podezření z každodenního střetu zájmů nikdy nezbaví.