Právě teď přichází významný test schopnosti Západu, jestli lze reálně zasáhnout Rusko. Snažíme se sáhnout na jeho příjmy z exportu ropy. V pondělí 5. prosince 2022 začínají platit zákaz dovozu ruské ropy do Evropské unie tankery a cenový strop na ruskou ropu, schválený skupinou zemí G7.
Velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška na twitteru vysvětluje, proč je to důležité. „Těžba a vývoz ropy tvoří zhruba 20–30 procent HDP Ruské federace (věrohodné statistiky nejsou; pokud fandíte Rusku, věříte spíš v nižší podíl jeho závislosti na cenách surovin, okolo 20 procent) a je hlavním zdrojem valutových příjmů státu, okolo 70 procent,“ píše Bartuška.
Zákaz dovozu ruské ropy byl Unií schválen už 3. června 2022 po dlouhé diskusi evropské sedmadvacítky. Ropné společnosti uváděly, že potřebují alespoň půl roku na přípravu a přenastavení dodavatelských řetězců, a tato doba právě uplynula. Opatření se týká dovozu tankery, pro ropovod Družba platí výjimka do roku 2024. Zákaz dovozu ropných produktů z Ruska, například nafty, vstoupí v platnost 5. února 2023.
Cenový strop na ruskou ropu byl G7 schválen dne 2. září 2022 s tím, že platí také od 5. prosince.
„Nejde o embargo na ruskou ropu,“ vysvětluje Bartuška. „Rusko je velkým exportérem a vyloučit ho kompletně ze světového obchodu dost dobře nelze. Co ovšem lze, je výrazně omezit příjem ruského státu z exportu ropy. Fakticky se tak děje již od února 2022, kdy západní pojišťovny přestaly pojišťovat ruské tankery. Teď se přidává zákaz pronájmu tankerů od západních rejdařů. Rusko je už nyní nuceno prodávat ropu s velkou slevou (okolo 30 dolarů na barel). Řada zemí (Čína, Indie, Turecko) pěkně vydělává – a jejich vyjednávací pozice vůči Rusku se nyní ještě zlepší. Ani Indie, ani Čína či Turecko nejsou sentimentální.“
Rusku se to samozřejmě nelíbí a jednak protestuje, jednak dává najevo, že si Západ ublíží hlavně sám. Aby to znělo působivě, byl na pomoc povolán hlas z Maďarska. Agentura TASS píše: „Nová omezení dodávek ruské ropy, která vstoupí v platnost 5. prosince, oslabí energetickou bezpečnost Evropy, zvýší inflaci a urychlí hospodářský pokles. Tento názor vyjádřil Oliver Horta, ředitel oddělení klimatické a energetické politiky maďarského výzkumného centra Szazadveg (Konec století), v rozhovoru, který v sobotu zveřejnil deník Magyar Nemzet.’Uvalením ropného embarga vytváří evropská politická elita podobný problém, jaký existuje na trhu s plynem, kde už není hlavní otázkou cena, ale to, zda tuto surovinu vůbec budeme mít,‘ řekl expert. Ropné embargo, které vstoupí v platnost 5. prosince, označil za ‚bezprecedentní zásah do hospodářského procesu‘ suverénních států.“
Pak tam ještě Rusku nakloněný „expert“ vyzývá k tomu, aby se vedení EU kvůli sankcím vyměnilo. „Tím, že se EU postupně odřezává od surovin potřebných pro fungování ekonomiky, ničí výsledky práce, která trvala celá desetiletí. Evropské politické elity se musí co nejdříve změnit. Čím déle se bude EU držet sankcí, tím později začne její hospodářské oživení,“ tvrdí Oliver Horta.
Můžeme s jistotou čekat, že podobnou prokremelskou propagandu uslyšíme často. Bude se naříkat, jak se ničí „výsledky práce“ za desetiletí, a mluvčím je úplně jedno, že Rusko na Ukrajině vraždí lidi, ničí energetická zařízení, srovnává se zemí obytné domy, nemocnice a školy. Hlavně mít teploučko a Ruskem zajištěné „jistoty“, které žádnými jistotami nejsou. Ruské energie jsou něco podobného, jako kdyby měl někdo na krku oprátku a chválil si, že je to příjemná šála, která hřeje.
Maďarsko, velký vzor, který nám ve sněmovně dává opozice, zatím přes veškeré klanění se Moskvě zápasí s ekonomickými problémy. Staví dál ruskou jadernou elektrárnu za peníze půjčené v Rusku. Takhle by se to některým bezpáteřním bytostem líbilo i u nás. Kšeft jako obvykle.
Sankce jsou to nejmírnější, co se proti rozpínavému ruskému imperialismu dá podniknout. Dodávky zbraní jsou druhá věc. Fráze o přilévání benzinu do ohně jsou nesmysl. Proč nikdo nevyčítá Rusku, že přilévá olej do ohně mobilizací a bombardováním civilistů? Proč mírovým holubicím, které zobají zrní sypané agenturou TASS, nevadí dodávky íránských dronů?
Kdyby se Rusku náhodou povedlo obsadit větší část Ukrajiny nebo celou zemi, jak to měli v Kremlu v plánu, znamenalo by to miliony uprchlíků mířících do Evropy a pokračování odboje na okupovaných územích. Z Ukrajiny by se stala zóna trvalého neklidu a žádný mír by se nekonal. Propagandisté ale musejí vytrvat až do hořkého konce. Jejich mozky jsou tak naprogramované.