Koalice Pirátů a hnutí STAN byla v průběhu jara letošního roku považována za černého koně říjnových voleb. Postupem času začaly mít jejich preference v průzkumech klesající tendenci a Pirátská flotila stále slábne. Poslední slovo však budou mít voliči 8. a 9. října. Pirátská strana se Starosty a nezávislými se netají možnou budoucí spoluprací s koalicí SPOLU. Jsou však daňové návrhy této koalice natolik reálné, že dojde ke konsensu s pravicovým demoblokem?
Opoziční středo-levicová koalice PirSTAN je jednoznačně proti prohlubování deficitu státního rozpočtu. Jejich stanovisko se opírá o fakt, že valná většina výdajů uskutečněná vládou v roce 2020 nešla na náhrady spojené s pandemií covidu-19. Ve volebním programovém prohlášení koalice je obsaženo velké množství rozpočtových priorit, které mají českou ekonomiku opět oživit do roku 2025, kdy PirSTAN předpokládá snížení deficitu k HDP z aktuálních 5,8 % na hodnotu pod 3 %. Svých cílů má levicová koalice v úmyslu dosáhnout pomocí digitalizace, zjednodušení vybírání daní a zvyšování dlouhodobých investic na 10 % HDP.
Bohatým brát a chudým dávat
„Osekání daňových výjimek (např. přehodnocení nulových sazeb u některých kapitálových příjmů, řešení daňových rájů v EU, vykazování zisků podle země původu),“ uvádějí Piráti a hnutí STAN ve svém programu.
Přehodnocení nulových sazeb u některých kapitálových příjmů v praxi znamená, že koalice PirSTAN se zaměří na progresivnější zdanění příjmů z instrumentů, které podléhají daňové výjimce. Těmi by mohly být například fondy penzijního připojištění nebo akcie držené déle než 3 roky. Zvýšení daní je obecně nepopulární krok, ale od levicové koalice se tento postup dá očekávat. Progresivní zdanění se nemusí zamlouvat koalici SPOLU, která je pravděpodobně jediným adeptem pro vyjednávání o sestavení vlády, tudíž případná novela zákona nemusí být schválena.
Řešení daňových rájů v EU je bod, na kterém se shodne prakticky každá z kandidujících stran a koalic. Již delší dobu se jedná o zavedení jednotné daně, která by zamezila nadnárodním korporacím využívat výhod daňových rájů ve formě vnitropodnikových převodů zisků do míst, kde je daň nižší než tam, kde byly zisky reálně vytvořeny. Je velmi pravděpodobné, že návrh sněmovnou projde, ať už bude složena z kohokoliv.
Vykazování zisků dle země původu je návrh, jejž bude PirSTAN prosazovat na půdě Evropské rady, a ve své podstatě se jedná o princip řešení odlivu zisků do daňových rájů, což bylo popsáno v předchozím odstavci.
Víme, kdo všechno za to zaplatí
„Daňové zdroje (zdanění digitálních gigantů, zdanění těžby nerostných surovin a negativních externalit v oblasti životního prostředí, postupné zvýšení zdanění komerčních nemovitostí, zdanění prodeje konopí),“ navrhují Piráti a Starostové.
Facebook, Google, Amazon, to je pár příkladů nadnárodních firem, které velmi rády využívají transfer pricing, neboli vnitropodnikový převod financí do daňových rájů, kde jsou strhávány nižší sazby. Proti tomuto nešvaru se nebojuje jednoduše. Řešením není pouze vnitrostátní úprava legislativy, ale taktéž konsenzus v rámci EU, která může pro větší efektivitu vyjednávat se státy OECD, popř. USA.
Zdanění těžby nerostných surovin a negativních externalit v oblasti životního prostředí je klasickým důkazem ekologického přístupu nové, progresivní levice. Tento bod by se mohl nejvíce dotknout připravovaného projektu „těžby lithia v severočeském Cínovci“, kde má těžbu provádět polostátní energetická společnost ČEZ v rámci kontrolního podílu ve společnosti Geomet.
Postupné zvýšení zdanění komerčních nemovitostí je logickým krokem pro omezení spekulací na trhu s nemovitostmi. Ovšem je nutné zmínit, že vyšší zdanění nezabrání developerům ani jiným subjektům v nákupech a deficit státního rozpočtu to taktéž nezachrání. V případě přebírání otěží PirSTANem lze nad rámec tohoto bodu očekávat opětovné zavedení daně z nabytí nemovitosti. Vzhledem k tomu, že případný vládní partner pravděpodobně nebude z partaje, která má podobnou politickou orientaci, tento návrh může, ale nemusí být přijat. Vše závisí na korelaci se státním rozpočtem a na covidové pandemii.
PirSTAN se hrdě hlásí k legalizaci a zdanění konopí. Od tohoto kroku si slibuje omezení černého trhu a příliv financí do státního rozpočtu. Dá se předpokládat, že tato suma nebude nikterak vysoká, protože dle slov pirátského poslance a kandidáta v Pardubickém kraji Mikuláše Ferjenčíka dojde ke snížení dostupnosti pro mládež. Ferjenčík předpokládá, že by zdanění konopí mohlo přinést do státní pokladny přibližně čtyři miliardy korun ročně. Uvedl to pro pořad Rozstřel zpravodajského webu iDnes.cz. Vzhledem k tomu, že se nedá sledovat každý obchod na černém trhu, lze vyřčenou sumu považovat za velmi optimistický odhad. Proto by návrh na legalizaci a následné zdanění nemusel sněmovnou projít.
Dlouhodobě udržitelné penze
Koalice Pirátů a STAN si dala za cíl vrátit České republice prosperitu. Toho chce dosáhnout do roku 2025, což se jí nemusí podařit. Jedním z důvodů je, že kromě digitalizace systému a vyhledávání zdrojů formou progresivního zdanění v jejím volebním programu neexistuje zmínka o úpravě výdajové strany rozpočtu. PirSTAN naopak zmiňuje, že prostředky ušetřené a vybrané na daních díky digitalizaci budou použity na důstojné a dlouhodobě udržitelné penze. Kde je tedy to gró umořování zadlužení? Chceme snížit zadlužení, ale finance použijeme na penze v digitalizovaném systému, který musíme nejdříve prosadit, a to vše za necelé čtyři roky. Je již na čtenáři, aby posoudil, zdali je tento návrh realistický.
* * *
Deník FORUM 24 dává prostor mladým ekonomům a nadaným studentům, aby se zapojili do veřejné debaty o současné krizové situaci v souvislosti s koronavirem, jeho ekonomických dopadech, veřejných financích a ekonomice jako takové. Ve spolupráci s Institutem ekonomického vzdělávání (INEV) proto pravidelně zveřejňujeme jejich texty. INEV vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda – největší ekonomická soutěž v České republice. Institut je možné podpořit zde.