Služební auto s ochrankou nebo doživotní renta ve výši poslaneckého platu nejen pro prezidenta. O takových změnách uvažuje slovenská vládní koalice po atentátu na premiéra Roberta Fica. Nově by zmíněné výhody mohl mít také předseda vlády nebo šéf tamního parlamentu, informoval portál Aktuality.sk.
Slovenská vláda připravuje v souvislosti se střelbou na premiéra Roberta Fica balík opatření, mezi něž patří i takzvaný lex atentát. Ten plánují předložit na jednání kabinetu už ve středu, změny se mají schvalovat ve zkráceném legislativním řízení.
Předseda vlády a předseda parlamentu by podle návrhu měli získat stejné výhody, jako má v současné době pouze slovenský prezident. Ten po skončení mandátu dostává doživotně plat ve výši odměny poslance parlamentu, což je nyní zhruba 3900 eur hrubého, tedy asi 96 tisíc českých korun. Bývalá hlava státu dostává plat bez paušálních náhrad a dalších příplatků.
Pokud by změny navrhované Ficovým kabinetem prošly, stejné výhody by se týkaly ministerského předsedy a šéfa parlamentu pouze v případě, že v úřadu stráví alespoň dvě volební období. Lídři opozičních stran by pak nově měli nárok na stejná bezpečnostní opatření jako v současné době ústavní činitelé a ministři.
Zákaz protestů pod okny politiků
Podle zjištění portálu Aktuality.sk koalice zvažuje také rozšíření pravomocí některých bezpečnostních složek, které monitorují informace při ochraně života veřejných činitelů. Zlepšit by se měla také ochrana domovů ústavních činitelů. Vláda zároveň chce prosadit, aby už nemohly probíhat protestní akce pod okny politiků. V minulosti se například demonstrovalo u domu premiéra Fica nebo bývalého předsedy vlády Igora Matoviče.
Změna se má týkat také bezpečnosti při samotných demonstracích. „Aby nedocházelo k narušování veřejných shromáždění. Aby měl každý právo demonstrovat, většinou to bývá opozice, a zároveň byl chráněn před tím, aby někdo narušoval jeho soukromí,“ popsal v rádiu Expres ministr obrany a místopředseda slovenské vlády Robert Kaliňák.
„Všechny problémy Slovenska vyřešeny, zůstal už jen jeden – doživotní plat pro premiéra,“ okomentoval návrh například bývalý poslanec a místopředseda mimoparlamentní strany Demokraté Juraj Šeliga.
Fico útočníka označil za aktivistu opozice
Premiér Fico se poprvé od květnového atentátu na něj veřejně vyjádřil ve videu v polovině minulého týdne. Ministerský předseda prohlásil, že vůči útočníkovi necítí nenávist. Střelce ale zároveň označil za aktivistu slovenské opozice a vzkázal, že nemá důvod věřit, že se jednalo o útok osamělého pomatence.
Značnou část svého vystoupení v nahrávce o délce zhruba 14 minut, zveřejněné na sociální síti, Fico věnoval kritice opozičních stran. Kromě toho kritizoval poměry v EU, dále slovenské nevládní organizace, herce a média. Proslov zveřejnil několik hodin před koncem slovenské kampaně před volbami do Evropského parlamentu.
„Odpouštím mu a ať si to, co učinil a proč tak učinil, vypořádá on sám ve své hlavě. Nakonec je evidentní, že byl jen poslem zla a politické nenávisti, kterou politicky neúspěšná a frustrovaná opozice rozvinula na Slovensku do nezvládnutelných rozměrů,“ řekl Fico o atentátníkovi, kterým je podle slovenských médií 71letý spisovatel a aktivista Juraj Cintula. Střelec je stíhán vazebně a za pokus úkladnou vraždu mu hrozí vězení na 25 let nebo na doživotí.
Podle Fica je třeba očekávat, že „protivládní média, politické mimovládní organizace financované zahraničím a opozice“ začnou pokus o jeho vraždu bagatelizovat. Fico, který už před atentátem nešetřil vůči opozici, jiným politickým soupeřům či médiím hrubým slovníkem, i tentokráte pokračoval v jejich kritice. Tvrdil, že nenávist a agresivitu opozice kryla a tolerovala je část médií a nevládních organizací.
„Opozice zneužívá to, jak velké demokracie prosazují jediný povinný názor v zásadních zahraničněpolitických otázkách a odmítají suverénní postoje malých zemí,“ řekl. V proslovu Fico také tvrdil, že nesouhlasí „s politikou jediného správného názoru, kterou dnes tvrdě prosazují některé velké západní demokracie“.
Na jeho politice se nic nezměnilo
„Situace ve vztazích mezi mou politickou reprezentací a partnery v EU a NATO se vyhrotila po ruském útoku na Ukrajinu, kde jsme odmítli poskytnout Ukrajině kromě humanitární pomoci jakoukoliv vojenskou pomoc ze státních zásob a kde nadále zásadně dáváme přednost míru před válkou,“ pokračoval Fico.
Právě konflikt na Ukrajině, která se již přes dva roky brání ruské vojenské invazi, podle Fica v EU a v NATO „posvětil koncept jediného správného názoru, a to, že válka na Ukrajině musí pokračovat za každou cenu s cílem oslabit Ruskou federaci“. Řekl, že v EU přestalo existovat právo na jiný názor. Tvrdil, že předchozí slovenská vláda se plně podřídila zájmům velkých států a že v tom období bylo na Slovensku zneužíváno trestní právo na likvidaci opozice.
Slovenská policie a úřad speciální prokuratury, jehož rozpuštění nynější vláda prosadila po svém loňském nástupu k moci, v uplynulých letech obvinily desítky lidí v různých kauzách z doby dřívějšího vládnutí Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD). Na soud čeká například poslanec Směru-SD a bývalý policejní prezident Tibor Gašpar.
„Premiér 14 minut obviňoval média, opozici, umělce, EU i naše zahraniční partnery. Místo toho, aby aktivně přispěl ke společenskému smíru, nazval atentátníka ´aktivistou politické opozice´,“ reagoval na jeho vystoupení šéf nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka s tím, že první vystoupení Fica je zklamáním a že na jeho politice se nic nezměnilo.
Fico v nahrávce blíže nekomentoval zranění, která mu způsobil atentátník poté, co čtyřnásobný ministerský předseda po výjezdním zasedání vlády přišel pozdravit lidi na náměstí v Handlové. Podle dostupných informací Fico při útoku utrpěl pětinásobný průstřel tenkého střeva a měl zraněnou také ruku a nohu. Premiér potvrdil, že o něj ambulantně pečuje jedna z bratislavských nemocnic; do domácí péče byl z fakultní nemocnice v Banské Bystrici propuštěn předminulý týden.