Dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch, který nedávno zrušil trestní stíhání Jaroslava Faltýnka, zpochybňuje i hodnověrnost závěrů policie u zbývajících obviněných, včetně Andreje Babiše. Je zvláštní, že týž žalobce dvakrát posvětil vydání obou politiků sněmovnou, a že se tyto zprávy objevují právě teď.
[ctete postid=“195880″ title=“Proč obrátil žalobce Šaroch? Zrušení stíhání Faltýnka vyvolává pochybnosti“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/05/faltynek-385×230.jpeg“ excerpt=“Nečekaný obrat státního zástupce Jaroslava Šarocha v kauze Čapí hnízdo vyvolává “ permalink=“http://forum24.cz/proc-obratil-zalobce-saroch-zruseni-stihani-faltynka-vyvolava-pochybnosti/“]195880[/ctete]
Připomeňme, že Šaroch nedávno rozhodl o stížnostech všech jedenácti obviněných proti zahájení vyšetřování v kauze Čapí hnízdo. U čtyř z nich, včetně Faltýnka, zrušil trestní stíhání, se záhadným vysvětlením, že bylo neodůvodněné. Náhle a nečekaně dospěl k závěru, že policie nepředložila dostatek důkazů, čímž znehodnotil svůj dosavadní výkon dozoru nad případem.
Šaroch uvedl sněmovnu v omyl
Nejde o maličkost. Státní zástupce změnil názor, když loni v srpnu a letos v lednu podpořil žádost vyšetřovatelů o vydání Faltýnka a Babiše k trestnímu stíhání. Tehdy před poslanci mandátového a imunitního výboru hovořil o tom, že důkazy jsou velmi pádné a přesvědčivé.
Názor dozorového žalobce, jehož práci podpořila dohledovou prověrkou i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, hrál důležitou roli v ovlivňování některých poslaneckých klubů, zda hlasovat pro vydání.
Proto je jeho rozhodnutí o stížnostech překvapivé a vyvolává otazníky. To šel jen tak do parlamentu žádat o zbavení imunity prvního místopředsedy hnutí ANO, aniž byl přesvědčený, že pro tento krok má dostatek důkazů? Uvedl tak poslance, kteří opakovaně zvedli ruku pro jeho vydání, svým neprofesionálním přístupem v omyl?
Příliš to nesedí, protože těžko hledat důvody, proč by se měla důkazní situace měnit. Jaroslav Šaroch má navíc pověst státního zástupce, který bedlivě zvažuje, než něco rozhodne. Dalo by se očekávat, že si dá pozor zvlášť v takto výbušné kauze, která otřásá politickou scénou dodnes, a má vliv na formování vlády. Co se mezitím změnilo, kromě politické situace?
Závěr policie nemusí být hodnověrný
O to více zarážejí čerstvé informace zveřejněné na titulní straně deníku Právo (12. 5. 2018, „Žalobce: Závěr policie o Babišově vině nemusí být hodnověrný ani konečný“). Článek s výrazným titulkem spekuluje o možném zvratu v kauze Čapí hnízdo, a je tak v rozporu s optimistickými předpoklady některých komentátorů, že Šarochovo rozhodnutí o stížnostech naopak posiluje vyšetřovací verzi policie proti Babišovi.
Redakce deníku tvrdí, že získala z „důvěryhodného zdroje“ vyjádření státního zástupce Šarocha z textu usnesení o zamítnutí stížnosti Andreje Babiše. Svědčí prý o jeho pochybnostech ohledně viny i zbývajících obviněných aktérů.
„Závěr policie o tom, že skutek, pro který je trestní stíhání zahajováno, byl spáchán obviněným, není konečný a nemusí být ani v plné míře hodnověrný,“ cituje Právo názor žalobce z dokumentu. Podle jeho mínění nejsou dosavadní důkazy získané policií dostačující.
„Nelze vyloučit, že později bude odůvodněno zastavení trestního stíhání všech jmenovaných obviněných, nebo třeba jen některého z nich, neopatří-li policejní orgán důkazy, kterými by svá tvrzení uvedená v napadeném usnesení dostatečně podpořil,“ napsal Šaroch, což nijak neladí s jeho skálopevným přesvědčením před mandátovým výborem.
Městské státní zastupitelství v Praze přitom oficiálně sdělilo, že stížnosti zbývajících sedmi obviněných, včetně Andreje Babiše a jeho rodinných příslušníků, byly zamítnuty jako nedůvodné. To je do očí bijící rozpor. Celé to působí dojmem, že si dozorový žalobce minimálně ponechává do budoucna otevřená vrátka pro různé varianty vývoje.
Vyřešte nesrovnalosti
Deník Právo rozebírá sporné body případu, zmíněné v usnesení. Šaroch podle něj sice zatím nezpochybnil tvrzení policie, že Babiš v případu figuruje jako hlavní postava a organizátor údajného dotačního podvodu, a že ostatní obvinění mu měli i pomocí převodů akcií pomáhat v zastření skutečného majitele farmy Čapí hnízdo. A tu fakticky ovládal a vlastnil právě Babiš.
Podle Šarocha prý není nezákonné samotné podání žádosti zástupců farmy o dotaci, ačkoli jsou vyšetřovatelé přesvědčeni, že poskytli úřadu ROP Střední Čechy některé nepřesné a nepravdivé údaje, což konstatovaly i nezávislé externí posudky.
Žalobce ovšem zkomplikoval práci policie i zrušením trestního stíhání části obviněných v čele s Faltýnkem. Tím naboural připravenou konstrukci plánovaných výslechů svědků a obviněných, které na sebe navazovaly.
Nezbývá než se ptát, co se to kolem Čapího hnízda děje? Dozorový žalobce pod dohledovou kuratelou Lenky Bradáčové najednou podle těchto informací couvá a zpochybňuje validitu důkazů, které v době žádosti o vydání obou poslanců považoval za věrohodné. Osvobozuje jednoho z poslanců, u kterého dvakrát žádal sněmovnu o zbavení imunity. Připouští, že stíhání může být nakonec zastaveno u všech obviněných.
Souvislost s jednáním o vládě?
Tyto spekulace se objevují v době vrcholícího jednání hnutí ANO s ČSSD o společné vládě, kdy je pro řadu představitelů a členů ČSSD před vnitrostranickým referendem stále jedním z hlavních problémů trestně stíhaný premiér. V rozporu s usnesením sjezdu sociální demokracie. V deníku, který má shodou okolností tradičně blízko k vedení sociální demokracie, které dnes účast ve vládě s Andrejem Babišem tvrdě prosazuje.
[ctete postid=“195526″ title=“Ředitelka GIBS Haderková pochopila dobu. Půjde na ruku Babišovi i žalobcům“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/05/Screenshot-2017-05-08-22.28.14-385×230.png“ excerpt=“Nová ředitelka GIBS Lenka Haderková pochopila dobu, proto ji Andrej Babiš vybral za “ permalink=“http://forum24.cz/reditelka-gibs-haderkova-pochopila-dobu-pujde-na-ruku-babisovi-i-zalobcum/“]195526[/ctete]
To vše se navíc děje ve chvíli, kdy premiér nečekaně připustil, že se v koaliční smlouvě octne formulace – byť v gumovější podobě –, kterou dříve vetoval: „V případě prvoinstančního odsouzení jakéhokoli člena vlády, pokud ten v přiměřeném čase od vynesení rozsudku neodstoupí, pozbývá tato koaliční smlouva platnosti.“
Jako by si byl Andrej Babiš jistý, že se jedná jen o formální úlitbu, a nic takového ve skutečnosti nehrozí. A článek v Právu působí tak, že dozorový žalobce dělá v poslední době rozmělňováním vyšetřování vše pro to, aby mu dal za pravdu. S nezbytnou připomínkou, že zatím není známo celé usnesení, a text autora je postaven velmi jednostranně. Nebo se stane zázrak, a všechno bude jinak?