Deník FORUM 24 pokračuje v mapování střetů na jednotlivých kandidátkách v letošních volbách do poslanecké sněmovny. V Jihomoravském kraji se za koalici SPOLU utká předseda ODS Petr Fiala, PirSTAN zastupuje za Piráty poslanec Radek Holomčík, za hnutí ANO je v čele kandidátky ministryně financí Alena Schillerová a Přísahu povede bývalý policista Robert Šlachta. Co přinese tento souboj?
Volby na jižní Moravě přinesou velmi zajímavý střet. Pro Česko bude zásadní nejen výběrem konkrétních kandidátů, ale také tím, že každý z nich do Jihomoravského kraje zapadá. Strany sem nasadily výrazné tváře, pro které je to známé prostředí a v kraji je lidé znají. Hraje se poměrně o dost – po Praze a Středočeském kraji vyjde nejvíce mandátů z kraje Jihomoravského. Tedy 23 z celkových 200.
Jak v kraji dopadly poslední volby do poslanecké sněmovny v říjnu 2017? První místo tu obsadilo hnutí ANO (27,4 %), tehdy s Taťánou Malou v čele, která ve své pozici ministryně spravedlnosti nesetrvala ani dva týdny. Další příčku obsadil i současný lídr koalice SPOLU Petr Fiala, jehož ODS zde získala 11,88 %. Třetí místo pak obsadila SPD (11,65 %), kde v čele kandidátky stál stejně jako letos poslanec Jan Hrnčíř.
Jen pro srovnání – v loňském roce proběhly na podzim krajské volby. V rámci nich skončilo na prvním místě hnutí ANO (19,76 %), svou pozici tu na druhém místě obhájila i KDU-ČSL (15,54 %) a třetí byli Piráti (13,80 %).
Nejvýraznější kandidáti pro Jihomoravský kraj ve volbách do poslanecké sněmovny
Petr Fiala (koalice SPOLU) – poslanec, předseda ODS
Radek Holomčík (koalice Piráti a STAN) – poslanec, místopředseda zemědělského výboru
Alena Schillerová (ANO) – ministryně financí, místopředsedkyně vlády ČR
Roman Onderka (ČSSD) – poslanec
Jan Hrnčíř (SPD) – poslanec, vysokoškolský pedagog
Ivo Pojezný (KSČM) – poslanec
Robert Šlachta (Přísaha) – předseda hnutí Přísaha
Ilona Csáková (Volný blok) – zpěvačka
Koalice SPOLU složená z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL se již v březnu dohodla, koho pošle do čela jihomoravské kandidátky. A neměla to těžké – předseda ODS, celorepublikový lídr koalice a kandidát na příštího premiéra Petr Fiala působil v Brně dvě funkční období na Masarykově univerzitě jako rektor.
„Já považuji Petra Fialu za zkušeného člověka, což prokázal tím, že jako rektor velmi úspěšně vedl Masarykovu univerzitu. Pod jeho vedením se opravdu posouvala kupředu a tyto své zkušenosti pak zužitkoval i v politice,“ vysvětlila pro FORUM 24 předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, proč Fialovi v této pozici důvěřuje.
Souhlasí s ní i lidovecký lídr Marian Jurečka. „Premiérem nemá být ten, kdo tady baví davy, ale někdo, kdo umí postavit tuto zemi na nohy. Petr Fiala vedl dvě rektorská období Masarykovu univerzitu, dotáhl obrovské finanční prostředky do vědecké infrastruktury v Brně a není za ním žádný skandál,“ říká.
Právě to, zda volby vyhraje hnutí ANO, či jedna z demokratických koalic – SPOLU nebo PirSTAN, je důležitým tématem letošních voleb. Předseda ODS Petr Fiala to ví – svým voličům proto nabízí změnu. A bylo to právě jeho domovské Brno, kde koalice SPOLU v květnu zahájila svou předvolební kampaň laděnou do amerického hávu.
„Tyto volby mají jedno zásadní téma. Jestli Česká republika porazí populismus a extremismus, a nebo jestli skončí sama poražená. Mít vládu s extremisty a populisty je drahé, morálně zničující a devastující po všech stránkách,“ řekl předseda ODS Petr Fiala. S těmito i dalšími tématy, která si dala koalice SPOLU do svého programu, musí Fiala přesvědčit své voliče v Jihomoravském kraji.
Druhá demokratická koalice Pirátů a hnutí STAN nemá jednoduchou roli – jarní průzkumy ji řadily do pozice celorepublikového lídra, aby pak v predikcích postupně slábla. V krajských volbách však Piráti skončili třetí. Očekávají vyostřenou kampaň, kterou posiluje Andrej Babiš svými útoky na tuto koalici.
Kandidátku povede poslanec a místopředseda sněmovního zemědělského výboru Radek Holomčík, který v koalici zároveň působí jako člen vládního týmu pro oblast zemědělství. Do čela kandidátní listiny se dostal po poražení Miroslava Bárty, zastupitele kraje i brněnského Králova Pole.
„Máme největší zadlužení v historii. Pokud nešlápneme na brzdu, tak do roku 2024 náš rozpočet tvrdě narazí. Přes rok jsme kvůli neschopnosti této vlády měli zavřené školy, obchody a služby. O život přišly víc než tři desítky tisíc lidí. Kultura si v souvislosti s covidem sáhla na samé dno. Vláda ale v této oblasti stále nevidí potenciál, který má. Dopravní stavby váznou a nejsou plánovány koncepčně. Bydlení je v této chvíli pro normální lidi skoro nedostupnou komoditou. A zpackaný stavební zákon z dílny ANO tento problém nevyřeší,“ pojednává o svých výhradách k současné vládě Holomčík.
Hnutí ANO je hnutím jednoho muže, proto tváře na jiných kandidátkách nejsou pro jeho voliče tak důležité – preferovat budou vždy jejich lídra Andreje Babiše. Alena Schillerová je však ministryně financí a místopředsedkyně vlády ČR a je hned po něm nejviditelnější postavou tohoto subjektu, který měl v Jihomoravském kraji nemalé problémy související s korupční kauzou STOKA. Několik měsíců se spekulovalo o jejím zvolením do čela Jihomoravské kandidátky.
„Kauza Stoka není nic, na co můžeme být hrdí. Za paní ministryní je ale vidět kus práce, jsem přesvědčený, že je to správná volba. Už v diskuzích říkala, že potřebuje cítit podporu zespodu, aby to takříkajíc nepřišlo z Prahy,“ řekl pro Seznam Zprávy krajský předseda Lubomír Wenzl.
V ČSSD to vře nejen na úrovni celostátní, ale také na té jihomoravské. 66 dní před prvním dnem voleb je konec lhůty pro podání kandidátních listin, a takto na poslední chvíli vedení sociálních demokratů přeskládalo svou jihomoravskou kandidátku do parlamentních voleb.
Z čela kandidátky sesadilo šéfa jihomoravské buňky strany a starostu Brna-Líšně Břetislava Štefana, pro kterého hlasovalo 85 % členů jejich krajské organizace. Na jeho místo byl dosazen poslanec a bývalý brněnský primátor Roman Onderka. Byl to nečekaný a vůči Štefanovi poměrně ostrý krok. Zejména proto, že matador sociální demokracie Onderka původně na kandidátce vůbec nebyl. Záměna se proto nelíbila ostatním spolustraníkům.
Z kandidátní listiny ČSSD pro podzimní volby proto nakonec odešel nejen dosavadní lídr, ale i třináct dalších kandidátů – mezi nimi například starosta Kunštátu Zdeněk Wetter, místostarosta Boskovic Petr Malach nebo vědkyně a vysokoškolská pedagožka Helena Pluháčková. Podle svých slov z důvodu nerespektování vnitrostranické demokracie.
„My jsme chtěli kandidátku nezatíženou lidmi, kteří tady působí pětadvacet let. Chtěli jsme jít jiným směrem. Nebojíme se přeskákání. A nejsem přitom přesvědčen, že známost znamená volitelnost. (…) Překvapilo mě, že předsednictvo strany do toho zasáhlo čtrnáct dní před tím, než se odevzdávaly kandidátní listiny. Myslel jsem si, že k tomu nedojde, že by to byla naprostá hloupost,” řekl v rozhovoru pro týdeník Respekt Štefan.
Už na začátku roku to v jihomoravské buňce vřelo kvůli rezignaci dvou významných členů ČSSD – bývalého starosty Znojma Jana Groise a jeho nástupce Jakuba Malačky. Kvůli vnitřnímu fungování strany, která řešila mnoho otázek kolem kandidátek nebo setrvání ve vládě s Babišem a upozaďovala důležitá témata. Z jiného pohledu se však tento krok jeví jako logický – v minulosti sociální demokraté nasadili neznámé tváře do předních pozic svých kandidátek a strana vyhořela.