Německá zpravodajská televizní stanice zevrubně a v přímých přenosech informovala o dvoudenním pobytu amerického prezidenta Baracka Obamy v Německu. Ten přijel, aby spolu s kancléřkou Angelou Merkelovou zahájil Hannoverský veletrh, který je největší průmyslovou výstavní akcí na světě. Právě na něm pronesl Obama zásadní řeč, o které Süddeutsche Zeitung v podtitulku svého článku píše, že se „ještě nikdy žádný americký prezident nedíval na Evropu tak ustaraně“.
Německá televizní stanice N24 přinesla následující reportáž Carstena Dieriga a Ulricha Exnerze. Ukazuje jak atmosféru návštěvy amerického prezidenta, tak přiníší i jeho zásadní apel na udržení ebropské jednoty:
Byla to poslední návštěva Baracka Obamy v Německu v roli prezidenta. V Hannoveru oslovil Evropu dramatickým apelem. Stačila jedna věta, aby ukázal, jaké mínění má o ruském vůdci Vladimiru Putinovi.
Budoucnost, hospodářství, 3D tiskárny, elektromobilita a hlavně dobrá nálada. Angela Merkelová a Barack Obama byli i druhý den přehlídky americko-německého spojenectví, během kterého procházeli haly Hannoverského veletrhu, dobře naloženi. Jejich společnou cestu všude provází nával – na něj jsou kancléřka i její americký host zvyklí. Vznikají zde snímky, které se následující den objeví na titulních stránkách deníků.
Superrychlé nabíjecí stanice pro elektromobily, mini-mini-mini kamery, brzy v každém lepším smartphonu, nebo integrovaný automobilový design Siemensu – vše se musí vejít do tří, čtyř minut. Včetně drobného, už důvěrně působícího popichování mezi kancléřkou a prezidentem.
Jakmile Merkelová nasadí jen zdání bezradného výrazu, je americký prezident po ruce s pohotovou hláškou. Jako např. u expozice firmy Phoenix Contact. Elektrotechnický podnik právě oběma předvádí rychlý nabíjecí systém pro elektroauta.
Pro větší názornost je na pódiu vystaven sportovní vůz Delorean, známý z filmového trháku „Návrat do budoucnosti“, který se ve filmu nabíjel bleskem. Obama to věděl, Merkelová ne. Čestný host hned poznamenal: „Skvělý film. Pošlu vám ho na DVD.“
Podobná je situace u Siemensu. Šéf koncernu Joe Kaeser nechal pro Obamu a Merkelovou vyhotovit golfové hole – pomocí nových postupů tzv. Průmyslu 4.0 a s vyfrézovanými nápisy „Yes we can“ pro Obamu a „Wir schaffen das“ pro Merkelovou. Pohled kancléřky naznačoval, že golf zřejmě nepatří mezi její preferované kratochvíle. Na rozdíl od amerického prezidenta. Ten předvedl, jakmile dostal hůl do ruky, bezchybný golfový úder a se smíchem prohlásil: „Já vás naučím, jak se to hraje.“
Jediný rockový výstup prezidenta
Potom ale pomalu příjemné a přátelské hovory končí. Pod střechou pavilonu 35 čeká kromě delegace dolnosaské vlády i 500 vybraných studentů z Berlína, Hannoveru, Göttingenu a Lüneburgu, aby si vyslechli Obamův zahraničněpolitický proslov, zařazený do jeho programu na poslední chvíli. „Dámy a pánové, The president of the United States!“ V sále se rozléhá jásot. Je to první a zřejmě také jediné Obamovo vystoupení během této návštěvy Německa, kde si americký prezident může připadat jako rocková hvězda.
Barack Obama napřed ještě chvíli žertuje a s politováním konstatuje, že ani tentokrát, během své páté návštěvy Německa, neměl příležitost navštívit Oktoberfest, dokonce ani ten hannoverský.
Pak už ale veletržní pavilon utichá. Obama se v padesátiminutovém, téměř až dramatickém apelu obrací k Evropě: Zůstaňte spolu, nerozdělujte se, vzpomeňte si na silné stránky, z kterých jste po uplynulá desetiletí těžili.
„Svět“, říká prezident Spojených států, „potřebuje jednotnou, silnou, hospodářsky prosperující Evropu“. Teror, sociální nespravedlnost, ničení životního prostředí, válka, hospodářský zánik, všechny tyto výzvy současnosti a budoucnosti mohou USA zvládnout pouze se sjednocenou Evropou. Svornost starého kontinentu, zdůrazňuje Obama, je nezbytná pro bezpečnost a hospodářskou prosperitu na obou stranách Atlantiku.
Obama ve svých úvahách vychází ze širokých souvislostí, připomíná Konrada Adenauera i Johna F. Kennedyho, jejich „ne vždy lehké“ boje za Evropu sjednocenou ve svobodě. Vyzdvihuje úspěchy, kterých bylo během uplynulých desetiletí společně dosaženo právě zde, na kontinentu, který se předtím sám proměnil v popel a sutiny. „Města jako tato ležela v troskách“ – jako následek nejednoty.
Zřetelná zpráva vůči Rusku
Čím déle Obama mluví, tím je jasnější, jaké starosti mu působí současný stav Evropy. Jak je nespokojený s tím, že se evropské národy stahují samy do sebe. A jakou oporu má v kancléřce, díky níž má po boku alespoň jednoho významného státníka, zastávajícího spolu s ním názor, že svět nepotřebuje „další zdi“.
Spolupráce místo vymezování. Spolupráce místo odvracení. Napřažené ruce místo vyhrožování. To samozřejmě neplatí pouze pro EU. „Pravá velikost se projeví, když s ostatními spolupracujeme, místo abychom je obtěžovali,“ říká Obama a poukazuje tím velmi zřetelně a jednoznačně na Moskvu a Vladimira Putina. Je jasné, že kromě teroru tzv. Islámského státu vidí americký prezident právě v Rusku latentní nebezpečí pro mír ve světě.
Proto požaduje po Evropanech, aby spolu nejen více spolupracovali, ale také se více finančně i vojensky podíleli na obraně vlastní svobody. V rámci hranic NATO, ale také v Sýrii a Iráku.
„Evropa a NATO mohou dělat víc,“ vyzývá americký prezident a na konci své řeči ubezpečuje, že USA i nadále zůstanou spolehlivým partnerem. „Můžete se spolehnout na to, že váš největší spojenec a přítel, Spojené státy americké, stojí na vaší straně. Bok po boku. Nyní a navždy.“