Protesty proti vládním opatřením vypadají v různých zemích odlišně. Zatímco u nás demonstrace zatím probíhají v poklidu a největším problémem je na nich nedodržování odstupů a nenošení roušek, v Holandsku mají jinou zkušenost. Zde se totiž protesty zvrhly v rabování obchodů a ničení majetku. Informuje o tom britský deník The Sun.
Policie, používající slzný plyn a vodní děla, zapálené automobily či kola, rozbité výlohy obchodů. To je realita současného Eindhovenu. Právě tam se totiž zdivočelí demonstranti projevují nejvíc. Jak tvrdí zdejší starosta John Jorritsma, země je na pokraji občanské války, kterou vyvolávají výtržníci. Ty nazval spodinou země.
Cars were set alight and shop fronts smashed in the #Dutch city of #Eindhoven on Sunday as an anti-COVID #lockdown #protest turned violent. #coronavirus #covid19 #anews pic.twitter.com/1N36TOwVXN
— ANews (@anews) January 25, 2021
Kromě Eindhovenu se nepokoje projevily i v Rotterdamu a metropoli Amsterodamu. Tam i v dalších městech se objevují pouliční požáry, cinká sklo rozbitých oken a ozývají se výkřiky demonstrujících, kteří se pouští do střetů s policií. Ta již třetím dnem krotí nespokojenost části občanů s vládními opatřeními.
„Je to nepřijatelné – nemá to nic společného s protestováním. Je to kriminální násilí, a tak s ním budeme zacházet,“ řekl nizozemský premiér Mark Rutte. Zároveň oznámil, že důležitý zákaz vycházení nezruší ani kvůli agresivním výtržníkům.
https://twitter.com/paykhar/status/1353384121477816331
Střety s policií a strach v ulicích popisují starostové všech větších měst. Někde dokonce vznikla domobrana, která se snaží ochránit své domovy před nájezdy útočících “demonstrantů”. Starosta Nijmegenu, Hubert Bruls, má na protesty jasný názor: “Tyto demonstrace jsou zneužívány lidmi, kterým jde pouze o jednu věc, a tou jsou nepokoje.”