Zdroje tu jsou, usoudila vláda a hledá, kde by ještě něco mohla sebrat, aby to pak slavně rozdávala. Došlo i na prodej vzácných kovů ze státních rezerv.
Každá miliarda bude dobrá a sáhne se i na peníze Státní správy hmotných rezerv (SSHR). Ta by měla zajišťovat přežití státu, kdyby přišly velké živelné katastrofy, nebo třeba válka. Jenže jak píše týdeník Euro, teď chce Ministerstvo financí do dvou let prodat všechny zásoby vzácných kovů: „Správa musí příští rok prodat kovy za 600 milionů a v roce 2021 pak zbytek za 1,6 miliardy, a Česko tím zcela přijde o strategické zásoby této suroviny. Navíc má správa meziročně snížený rozpočet o více než sto milionů korun, což v praxi znamená, že de facto přestane modernizovat starou techniku a nakupovat novou. Mimochodem SSHR má elektrocentrály ze sedmdesátých let a v případě krize je připravena posílat do terénu Pragy V3S.“
I zvířátka vědí, že mají mít strategické zásoby na zimu. Jen údajní odborníci v čele s „nejpopulárnějšími politiky“ Babišem a Schillerovou to nevědí. Heslo „prostě to zařídíme“ ve skutečnosti zní: prostě to vyrabujeme. Po nás potopa. Přesněji řečeno: po nás nic.
Ministerstvo obchodu prý tvrdí, že hliník, nikl a měď nebude potřebovat. Můžeme se jen domýšlet, jestli se prostě jen nevysvětlilo z příslušných míst, že teď jsou peníze potřeba víc než nějaké kovy. Ministerstva obrany se zřejmě ještě nikdo moc neptal.
Můžeme jen čekat, kde se najdou „zdroje“ příště. Mohli bychom Babišovi doporučit třeba ten zázračný kopec plný lithia za biliony. Před volbami takový hit, a teď se něm nějak přestalo mluvit. Jenže to asi nepůjde, takže drancovací nájezdy se budou muset vydat dalšími směry.
Už jen tak rituálně a ze zvyku připomínáme, že ještě pořád máme ekonomický růst. Až ekonomika zpomalí, bude zajímavé sledovat, kde se na rozhazování vezme, když už dneska je to problém.