Stane se ze Švédska nové Toskánsko? Změny klimatu, které pěstitelům vína zvláště na jihozápadě Evropy komplikují život, by tomu mohly nasvědčovat. Tento trend potvrzují i čísla: Sklizeň hroznů ve Švédsku se loni oproti roku 2020 zdvojnásobila – činila 304 tuny.
V současné době se víno v této severské zemi pěstuje přibližně na 160 hektarech, ale Švédská zemědělská univerzita odhaduje, že by bylo možné pěstování rozšířit na dva až tři tisíce hektarů. V jedné z nejseverněji položených švédských vinic ležící asi 80 kilometrů jihozápadně od Stockholmu mají tříletý plán zasadit každý rok dalších tisíc rostlin.
„Říkám, že je to flenské Toskánsko,“ uvedla pro televizi SVT tamní vinařka Josefin Lagerhornová. Ve Flenu pěstují odrůdy, které je vzhledem k menšímu množství slunečního záření možné nechat zrát déle. Od začátků před několika lety vyrábějí mimo jiné ledové víno z kanadské révy a také perlivé víno, které vzniká v poslední době módní metodou Pet-Nat.
Vinaři utíkají na sever
Vinaři se do Švédska stěhují ze zemí, jako je Itálie, Rakousko a Portugalsko, kde pěstování vína ztěžuje klimatická změna. Své o tom ví Emma Sernerová, která si se svým italským partnerem raději založila vinohrad na švédském ostrově Gotland.
„Nejsme tady proto, že by se nám líbilo právě toto místo, ale proto, že se tady daří našim hroznům,“ řekla televizi SVT mladá vinařka. Na jihu Evropy podle ní prší buď příliš, nebo skoro vůbec. Ani jedno hroznům nesvědčí. „Už není možné říci ‚v tomto regionu je takové počasí‘. Každý ročník přináší nová překvapení, což výrobu vína velmi ztěžuje. Změna klimatu ohrožuje celý vinařský průmysl.“
Švédsko-italský pár na vinici na Gotlandu pěstuje vlastní odrůdu révy vinné a odrůdu, která se vyskytuje i na jiných švédských vinicích a nevyžaduje postřik. I když se pěstitelé stále snaží hledat nové metody výroby vína, podle Sernerové hrozí, že klimatické změny drasticky promění celé odvětví.
„V tradičních vinařských regionech bude brzy nemožné dělat klasické styly, na které jsme zvyklí. Čím víc se člověk s vinnou révou hádá, aby z ní udělal víno, které v podstatě udělat nejde, tím horší bude jeho kvalita, tím méně vína bude a nakonec bude problém ho prodat, protože nebude chutnat tak, jak všichni očekávají,“ upozornila Sernerová.
Podle ní stojí vinaři v Bordeaux, Provence, Toskánsku nebo okolí Rhôny, kde se víno pěstuje po staletí, před velkou výzvou, což řadu z nich odrazuje. „Možná i proto ubývá lidí, kteří se do toho odvažují pustit. Když to ekonomicky nevypadá růžově, nemusí to mladé, perspektivní a inovativní lidi přitahovat.“
„Vědí, že to prostě funguje“
Švédští pěstitelé mohou ze změny klimatu naopak těžit. Roland Andersson a jeho syn Niklas Vissing z kraje Halland na jihozápadě země se rozhodli do pěstování vína investovat ve velkém, aby to uživilo i budoucí generace. „Napadlo nás zasadit rovnou tisíc rostlin,“ řekl televizi SVT Andersson.
„Stále více lidí se hned rozhodne pro velkou produkci, místo toho, aby vysadili několik zkušebních rostlin. Jdou do toho ve velkém, protože vědí, že to funguje,“ vysvětlil Sveneric Svensson, předseda Švédské vinařské asociace.
„Máme nejenom lepší podmínky, ale můžeme radit i ostatním zemím, zejména pokud jde o udržitelné pěstování bez používání prostředků proti škůdcům a nemocem,“ řekla Lotta Nordmarková, vědkyně z Oddělení biosystémů a technologií na Švédské zemědělské univerzitě.
V současné době je ve Švédsku, které se v roce 1999 stalo oficiální vinařskou zemí, celkem 45 komerčních vinic, přičemž sedm z deseti se nachází v nejjižněji položeném kraji – Skåne. Pěstuje se na nich dvacet druhů vína, především Solaris, ale i další známé odrůdy, jako je Pinot Noir, Merlot, Chardonnay a Sauvignon Blanc. Švédské víno se vyváží například do Japonska, Singapuru, Itálie, Francie, Norska a Hongkongu.
Všechna vína jsou ekologická
Ve Švédsku je velmi rozvinutá vinařská turistika. Řada vinic nabízí ochutnávku či ubytování. Současná středopravicová vláda se navíc snaží vinaře podpořit tím, že od příštího roku umožní prodej omezeného množství vína přímo „ze dvora“. Návštěvníci si budou moci odvézt maximálně tři litry pod podmínkou, že předtím absolvují prohlídku provozů s průvodcem, nebo přednášku.
Ve Švédsku je prodej alkoholu přísně regulován a například víno včetně toho švédského lze dosud zakoupit pouze ve specializovaných prodejnách státního řetězce Systembolaget. Láhev bílého vína, které v nabídce převažuje, vyjde zhruba na 600 Kč. Všechna tato vína jsou ekologická.