Občané dostávají o podnikatelích a živnostnících v podstatě jen dva typy zpráv: za prvé, že jsou to zloději a podvodníci, a za druhé, že se mají dobře a vše, co tato vláda činí, se podnikatelům a živnostníkům líbí. Na první pohled je jasné, že nelze tvrdit obojí současně, což ale občanům často nedochází.
Hlásnou troubou takové hloupé, ale účinné státní propagandy jsou hlavně paní Schillerová a pan Havlíček, nejvěrnější pomahači pana Babiše. A daří se jim to, protože mají neomezený přístup do největších médií. Co by se občané dozvěděli, kdyby místo Havlíčka, Schillerové a Babiše nechala média mluvit podnikatele a živnostníky?
Kdyby mohli drobní podnikatelé a živnostníci promluvit (a oni asi jen tak nepromluví, protože se oprávněně bojí represí ze strany úřadů), pak by občanům řekli asi toto: Stát s námi jedná, jako bychom byli jeho nevolníky, chová se jako náš velmi špatný, zpátečnický zaměstnavatel. Levicoví politici proti nám štvou veřejnost, mění zákony v náš neprospěch a úředníci nás šikanují nesmyslnými kontrolami s chováním drábů.
Kdybychom se my, zaměstnavatelé, chovali ke svým zaměstnancům tak, jako se stát chová k nám, rozhořela by se revoluce. Lidé by vyšli do ulic, politici by bili na poplach, zaměstnavatelé by byli pranýřováni v médiích a probíhala by nekonečná řada soudních sporů na ochranu zaměstnanců a jejich práv.
Práva zaměstnanců jsou ve skutečnosti velmi silně chráněna, zatímco naše práva vláda ignoruje či potlačuje. Stát nebere v úvahu naše zájmy, svoboda podnikat se rok po roce tenčí, vláda v klidu a trochu skrytě utahuje šrouby. Rádi bychom se ozvali, ale zástupci podnikatelů nedostávají prostor v největších médiích či na akcích pořádaných ministerstvy. Tento prostor je vyhrazen vládní propagandě, podporované šéfy některých podnikatelských spolků, kteří s vládou kolaborují proti zájmům malých podnikatelů a živnostníků. Je až zarážející, jak silně to připomíná minulý režim. V socialistickém Československu také vládnoucí strana nepřála podnikání a režimní média také nezveřejňovala kritické postoje a oponentní názory.
V roce 2019 vláda pokračovala v tažení proti nám, pokračovalo zhoršování podmínek pro podnikání. Opět se rozšířila EET, a to tentokrát zcela nesmyslně např. na kadeřnice, kosmetičky, řemeslníky či advokáty a veterináře, opět se zvýšila minimální mzda, rozšířil se počet dnů, kdy platíme nemocenskou svým zaměstnancům, zvýšily se daně a poplatky. Vládnoucí koalice mění zákony tak, že se snižuje naše ochrana před svévolným jednáním úředníků a zvyšuje se moc státu nad námi.
Možná to vypadá, že se ozýváme zbytečně, možná se nám vskrytu politici z ANO, ČSSD a KSČM smějí. My ale budeme opakovat, že jsme roztrpčeni naší situací a zhoršujícím se postavením ve společnosti. Vláda se chová tak, jako bychom my, podnikatelé a živnostníci, existovali jen proto, abychom platili daně, abychom vytvářeli pracovní místa, abychom za stát vedli daňovou a zaměstnaneckou agendu. Postoj vlády k nám se dá popsat slovy „buď rád, že ti dovolíme podnikat, tak drž hubu a plať“.
Co ještě bychom my, malí a střední podnikatelé a živnostníci, řekli české veřejnosti? Asi bychom se snažili, aby nás občané, kteří nepodnikají, lépe chápali. Chceme, aby věděli, že posledních šest let to s námi jde od deseti k pěti. Extrémně narůstá regulace. Politici a státní úředníci zvyšují svou moc nad námi. Naše podnikání se dostává pod kontrolu státu. Stát stále více přenáší svou agendu a odpovědnost na nás, na podnikatele. Mění se společenské role – stát se chová, jako by byl naším nadřízeným, chová se jako vrchnost. Politici a úředníci nám vytvořili rizikové prostředí hrozeb a kriminalizace důsledků naší práce, protože nelze splnit podmínky, které nám stát ukládá. A pořád přibývá těch, které musíme živit – úřadů a úředníků.
Svobodné a na státu nezávislé podnikání je jednou ze základních svobod, které určují obecnou svobodu společnosti. Budeme-li zbaveni svobody my, podnikatelé a živnostníci, bude brzy nesvobodná celá společnost. Jako profesní stav máme ale i my své zastoupení, máme své Podnikatelské odbory. Ty vytrvale pracují na tom, abychom mohli svobodně podnikat.