Informace o tom, že se v poslanecké sněmovně našly drogy, mnohé překvapila, jiní si naopak myslí, že nejde o nic mimořádného. Všichni se pravděpodobně můžeme shodnout na tom, že jakékoliv omamné látky na jednání zákonodárců nepatří, malou útěchou nám však může být, že se drogy v politice objevují i v jiných státech.
Drogy objevili v poslanecké sněmovně členové ochranky, a to konkrétně na pánských toaletách v blízkosti kanceláří vedení sněmovny. Následné testy ukázaly, že jde o kokain. Případem se prý již několik měsíců zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Podle vyjádření několika poslanců je užívání drog ve sněmovně veřejným tajemstvím. Stejný názor zastává i brněnský zastupitel Matěj Hollan (Žít Brno). „Je to normální. Ve sněmovně kokain jede ve velkém. Ví to tam úplně všichni,“ sdělil pro CNN Prima NEWS.
Zároveň pak dodal, že v minulosti patřil mezi hlavní distributory bývalý poslanec TOP 09 Dominik Feri, který si nyní ve vězení odpykává trest za znásilnění. Brněnský zastupitel Matěj Hollan byl tím, kdo v létě loňského roku vyvolal aféru související s brněnskou primátorkou Markétou Vaňkovou (ODS), jež byla vyfotografována s bílým práškem.
Česko však není jedinou zemí Evropské unie, kde jsou zákonodárci nařčeni z užívání drog. Reportéři švédského deníku Aftonbladet otřeli v lednu tohoto roku toalety sedmi stran tamního parlamentu (Riksdagu) tzv. „kokainovými ubrousky“ a stopy této drogy byly nalezeny u čtyřech z nich. Test v praxi vypadá tak, že povrch, který se natře zmíněným ubrouskem, při reakci na kokain či jinou chemikálii zmodrá. A modré bylo skutečně hodně. „Ve všech vzorcích, které jsme dostali, jsme našli kokain,“ sdělil nemocniční chemik a výzkumník Institutu Karolinska Anders Helander.
Na které strany Riksdagu tedy padlo podezření z užívání drog? Jedná se o Sociální demokracii, Švédské demokraty, Levicovou stranu a Liberály. Mluvčí těchto stran se nechali slyšet, že jsou velmi překvapeni a situaci berou vážně. Zároveň však upozorňují, že toalety jsou veřejné a mohli je využívat návštěvníci příslušných stranických kanceláří. „Našich 28 toalet je k dispozici všem, kdo je potřebují, včetně novinářů, administrativních pracovníků a dalších návštěvníků naší kanceláře,“ hájil se pro Aftonbladet vedoucí kanceláře Sociální demokracie Erik Kristow.
„Drogy jsou v naší společnosti všude a je to velký problém. Co se týče toalet v prostorách Riksdagu, nemůžeme kontrolovat, kdo k nim má přístup. Bereme to velmi vážně a budeme kontaktovat správu Riksdagu,“ píše se v tiskovém prohlášení Sociální demokracie.
Drogová aféra se nevyhnula ani italským politikům, a to když v roce 2006 odhalili tvůrci televizního pořadu Le lene, že řada italských poslanců užívá marihuanu a kokain. Testy byly tehdy prováděny za použití zdánlivě neškodného tampónu, kterým byl ve skutečnosti DrugWipe (test na drogy). Ten dokáže během 36 hodin se stoprocentní jistotou odhalit, zda dotyčný člověk požil marihuanu, amfetaminy, kokain či opiáty.