V září Ukrajina prokázala schopnost podnikat masivní dálkové údery drony na ruské vojenské sklady, ale v poslední době nedošlo k žádným úderům na ruské rafinerie. Podle ruského ekonoma Alexeje Tichonova to však není výsledek dobré práce ruské protivzdušné obrany, ale součást ukrajinské vojenské strategie.
Podle Tichonova by údery na rafinerie mohly způsobit růst cen ropy, což by mohlo negativně ovlivnit vyhlídky na vítězství demokratů v amerických volbách. Domnívá se ale, že „den po skončení hlasování ve Spojených státech zasáhnou masivní údery ruskou ropnou infrastrukturu“.
Kromě toho se čeká, že začátkem listopadu bude nejspíš definitivně známo, že OPEC+ začne 1. prosince rušit dobrovolná omezení těžby ropy. Ukrajina pak podle ekonoma bude mít mít „zcela volné ruce“ k úderům na ruské rafinerie.
„Masivní údery bezpilotních letounů by mohly odstavit ruské rafinerie na několik měsíců, ne-li let, což by mohlo způsobit, že země bude čelit nedostatku pohonných hmot. To není pro ruskou ekonomiku tváří v tvář nízkým cenám ropy příjemná vyhlídka. Očekával bych také údery na velké ruské elektrárny nacházející se v evropské části země. Nácvik takových úderů jsme viděli 31. srpna při útoku na Konakovskou elektrárnu v Tverské oblasti, jednu z největších ruských elektráren a důležitou součást dodávek elektřiny pro Moskevskou oblast,“ píše Tichonov.
Slabost a zranitelnost ruského bytového a komunálního systému, který nedokáže odolat mrazivým teplotám, byla patrná poslední zimu. Kdyby se k tomu přidaly ještě problémy s dodávkami elektřiny, dopad na obyvatele by byl ještě drtivější, než to Rusko zažilo letos počátkem roku. Podle Tichova se dá předpokládat, že údery na ruskou energetickou infrastrukturu jsou podstatnou součástí plánu prezidenta Volodymyra Zelenského, jak donutit Rusko k míru.