Podle serveru Neovlivní.cz je hotov další audit týkající se střetu zájmů premiéra Andreje Babiše – a taktéž konstatuje problémy. Jedná se o audit zemědělských dotací. Na ty holding Agrofert nemá nárok.
Auditoři nejprve v listopadu 2019 uvedli, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů a Česká republika by měla vracet stovky milionů. Zemědělský audit, který následuje, by ovšem mohl představovat daleko vyšší částky.
Podle výroční zprávy získal Agrofert jen v roce 2018 na přímých platbách (vyplácí se dle plochy či konkrétního počtu zvířat) od Evropské unie 1,5 miliardy korun. V roce 2017 pak 1,35 miliardy korun.
Babiš to odmítá. „Platí, že jsem zcela vyhověl českému zákonu Lex Babiš, který byl účelově přijat jen kvůli mojí osobě. Proto nejsem a ani nemůžu být v žádném střetu zájmů,“ napsal České televizi.
Babišův střet zájmů dlouhodobě kritizují europoslanci. K problému Agrofertu a zemědělství se pro deník FORUM 24 vyjádřila německá europoslankyně Viola von Cramon-Taubadelová. „Nemůžete řídit zemi a ve stejné chvíli hospodařit na tisících hektarů a dostávat peníze z prvního pilíře zemědělských fondů,“ uvedla.
Předchozí audit konstatoval střet zájmů v návaznosti na názor právníků Evropské komise. Tento zemědělský by se ale pravděpodobně měl týkat také ministra zemědělství Miroslava Tomana.
Předchozí audit, který se týkal dotací ze strukturálních fondů EU, potvrdil, že premiér porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů. Nadále totiž ovládá holding Agrofert, který pobírá unijní dotace. Babiš má podle závěrů auditorů přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých vložil svou firmu Agrofert. Auditoři to dovozují z toho, jak definoval cíle fondů, vybral správce fondu, které navíc může odvolat, a toho, že je takzvanou obmyšlenou osobou a může mít z fondů užitek. Zájem na hospodářském úspěchu Agrofertu podle auditorů ovlivnil nestrannost Babišova rozhodování, protože jako předseda vlády, ministr financí či předseda Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy rozhodoval o záležitostech týkajících se unijních fondů, které měly dopad na Agrofert.
Důvěrnou zprávu auditorů loni v prosinci obdržel i pražský magistrát, protože je jedním z připomínkových míst řízení vedeného EK. Radní Adam Zábranský (Piráti) novinářům řekl, že částka, o kterou by ČR měla přijít, je prozatím stanovena na víc než 285 milionů korun. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) uvedla, že požádá EK o stanovisko, zda může důvěrnou zprávu zveřejnit. Mezitím ale dokument zveřejnila média.