Letoun Boeing 747 indických aerolinií směřoval jako let číslo 182 23. června 1985 z kanadského Montrealu do Dillí s mezipřistáním v Londýně. V 9.15 SELČ ve výšce 9 500 metrů explodoval kufr v zavazadlovém prostoru a letoun se zřítil do Atlantiku asi 250 km jihozápadně od irského pobřeží.
Na palubě letu č. 182 bylo 329 osob, z toho 22 členů posádky. Nejvíce (268) bylo v letadle kanadských občanů většinou indického původu, asi 85 pasažérů byly děti. Všichni zahynuli. Počtem obětí jde o druhý nejhorší teroristický útok na letadlo (za atentáty na USA z 11. září 2001) a páté nejhorší letecké neštěstí vůbec (nepočítaje v to atentáty z 11. září).
Zhruba hodinu před pádem boeingu do irských vod vybuchla bomba na letišti v Tokiu, zabila dva japonské zaměstnance letiště a čtyři další lidi zranila. Ukryta byla v zavazadle, jež přiletělo z Vancouveru na jméno M. Sing o 14 minut dříve proti letovému plánu. Mělo být dále přeloženo do letadla společnosti Air India se 177 lidmi na palubě mířícího do Bangkoku.
Odsouzen jen jeden člověk
Za oba atentáty je zřejmě zodpovědná sikhská teroristická organizace Babbar Khalsa. Odsouzen byl za ně jen jeden člověk – Kanaďan Inderjit Singh Reyat, automechanik z kanadského Duncanu.
Reyat byl zatčen v Británii v únoru 1988 a v prosinci 1989 byl vydán do Kanady, kde byl v květnu 1991 odsouzen k 10 letům vězení za smrt dvou Japonců na tokijském letišti. V červnu 2001 byl opět zatčen a posléze obviněn kvůli atentátu na letoun Air India. Reyat se přiznal, že pomohl vyrobit bombu, za což dostal pět let vězení; očekávalo se také, že pomůže usvědčit další obviněné, což ale neudělal.
Proces kvůli atentátu na let č. 182 začal v dubnu 2003 a obžalováni v něm byli ze 329 vražd prvního stupně a dvou vražd na tokijském letišti podnikatel z Vancouveru Ripudiman Singh Malik a dělník žijící v kanadském Kamloopsu Ajaib Singh Bagri. V březnu 2005 byli oba zproštěni obžaloby pro nedostatek důkazů.
U soudu s Malikem a Bagrim svědčil i Reyat, jemuž bylo později prokázáno, že pod přísahou opakovaně lhal, za což byl v lednu 2011 ve Vancouveru odsouzen k devíti letům vězení.