
ilustrační obrázek FOTO: Image by Hoàng Tiến Việt from Pixabay
FOTO: Image by Hoàng Tiến Việt from Pixabay
Nejen indickou veřejnost šokoval minulý týden rozsudek vrchního soudu ve městě Allahabad. Ten posoudil případ napadení jedenáctileté dívky jako „sexuální útok s přitěžujícími okolnostmi“. Za tento čin přitom hrozí mnohem nižší trest než za pokus o znásilnění. Vrchní soud tento rozsudek ve středu pozastavil. „Šlo o naprostý nedostatek empatie a citu,“ konstatují soudci vrchního soudu.
Vše začalo celkem nevinně. Matce jedenáctileté dívky nabídli dva muži žijící ve stejné vesnici, že odvezou její dceru domů. Oba je znala, takže si myslela, že nemá důvod k obavám. Muži ale po cestě motocykl odstavili a dívku začali osahávat. Jeden ji bolestivě chytil za prsa a osahával ji, druhý se z ní pokusil strhnout šaty, když zpřetrhal šňůrky držící dívčino spodní prádlo. Naštěstí dívčino volání o pomoc uslyšeli vesničané, kteří šli náhodou kolem. Jen jejich včasný zásah tak uchránil holčičku od nejhoršího. Útočníci pak okamžitě uprchli. Případ, který šokoval celou Indii, popsala BBC.
Pokus a příprava je rozdíl
Případ se dostal k soudnímu tribunálu ve městě Allahabad (nebo také Prayagraj) ve státě Uttarpradéš již před čtyřmi měsíci. Minulý týden ale tamní soudci vynesli doslova šokující rozsudek, který vzbudil okamžitě protesty po celé Indii. Pachatele totiž obvinili pouze ze sexuálního útoku s přitěžujícími okolnostmi, ačkoli obžaloba požadovala čin kvalifikovat jako pokus o znásilnění. Podle indického práva jde o poměrně velký rozdíl, v prvním případě hrozí totiž pachatelům jen velmi nízký trest.
Rozhodnutí vrchního soudu bylo založeno na argumentu, že „pokus o znásilnění“ se liší od „přípravy znásilnění“, napsal právní web Live Law s odvoláním na rozsudek vrchního soudu. „Obžaloba musí prokázat, že čin již překročil fázi přípravy. Rozdíl mezi přípravou a samotným pokusem o spáchání trestného činu spočívá především ve větší míře odhodlání,“ píše se v rozsudku.
Po necelém týdnu zrušil toto rozhodnutí indický nejvyšší soud. Senát složený ze soudců BR Gavaie a Augustina popsal rozsudek ze 17. března 2025 jako „šokující“. Soudci zdůraznili, že by šlo o špatný rozsudek, i kdyby byl vydán pod tlakem emocí, „na popud okamžiku“. V tomto případě ale trvalo vynesení rozsudku soudcům v Allahabadu více než čtyři měsíce, měli tedy možnost jej důkladně promyslet.
Soudci nejvyššího soudu uvedli, že některá odůvodnění v rozsudku vrchního soudu ukazují na „naprostý nedostatek empatie“ ze strany soudce, který jej napsal. O svém rozhodnutí rozsudek pozastavit již nejvyšší soud informoval federální úřady a vládu státu Uttarpradéš.
Rozsudek nemá v civilizované společnosti místo
Okamžitě po zveřejnění původního rozsudku vrchního soudu se v Indii zvedla vlna nevole, včetně řady protestů na různých místech země. Většina místních odborníků se podle BBC shodla na tom, že rozsudek je opravdu otřesný. Právnička Indira Jaisingová prohlásila v rozhovoru pro televizi, že to, co se stalo tomuto dítěti, „zdaleka přesahuje rámec přípravy.“
Z právního hlediska je to podle jejího názoru bez nejmenších pochybností pokus o znásilnění. „Jak prokážete úmysl? Dokazují to činy, které předcházejí samotnému aktu znásilnění,“ uvedla Jaisingová a zdůraznila, že dívka byl pod falešnou záminkou odlouděna od své matky a odvlečena na odlehlé místo. „To je mnohem více než jen příprava,“ zdůraznila právnička.
Velmi důrazně odmítla přístup místních soudců také indická ministryně pro ochranu žen a dětí Annapurna Deviová. Ta podle tiskové agentury Press Trust of India prohlásila: „Rozhodnutí nejvyššího soudu nemá v civilizované společnosti místo a bude mít na společnost nepříznivý dopad.“