Česko-izraelská smíšená komora jmenovala již dvanáctou držitelku Ceny Arnošta Lustiga. Za rok 2023 získala tuto cenu zkušená diplomatka a expertka na Blízký východ Eva Filipi. Ocenění obdržela za své dlouholeté působení ve funkci velvyslankyně České republiky v Sýrii, kde hájila zájmy země i v průběhu občanské války. Díky svému postavení se stala klíčovou osobou nejen pro Českou republiku, ale také pro mnoho západních zemí, čímž pomáhala udržovat dialog Západu s režimem Bašára Asada.
Ceremoniál začal emotivním projevem současného předsedy Česko-izraelské smíšené komory Jiřího Macešky, který nahradil nedávno zesnulého Pavla Smutného. „Pavel Smutný byl nejen skvělým právníkem a lídrem, ale především člověkem, který se neúnavně zasazoval o spravedlnost a lidská práva,“ řekl ve svém proslovu. „Jeho práce a oddanost jsou pro nás všechny inspirací a jeho odkaz bude i nadále žít v našich činech.“
Po projevu následovalo několik dalších vystoupení, včetně předsedkyně poslanecké sněmovny Markéty Adamové Pekarové, která diplomatce ocenění osobně předala. „Cena Arnošta Lustiga vyzdvihuje výjimečné životní příběhy, které měly tu moc zásadně změnit k lepšímu osudy i řadě dalších lidí. Právě tak je tomu i v případě laureátky za rok 2023, legendy české diplomacie,“ řekla ve svém projevu předsedkyně.
„I přesto, že nežijeme v temných časech, o kterých psal Bertolt Brecht, měli bychom se starat, aby se temné časy neopakovaly,“ zdůraznila při přebírání ceny Filipi. Dále dodala, že při řešení krizí na Blízkém východě se často vychází z morálně správných, ale fixních názorů, které spíše brání řešení konfliktů. Podle ní Evropa tímto přístupem přispěla k vytváření vlastních problémů, včetně ilegální migrace. Česká diplomacie se snažila o realističtější pohled na události kolem Sýrie, což je zásadní pro naše bezpečnostní zájmy.
„Náš židovsko-křesťanský příběh je starý tisíce let a nepíše se u bruselského stolu, ani v akademických pracovnách. Náš příběh je náš život a osobní nasazení,“ řekla Filipi. Na závěr navázala na citát Dante Alighieriho, který řekl, že nejžhavější místa v pekle jsou vyhrazena těm, kdo si v morální krizi zachovávají neutralitu. „Nedomnívám se, že žijeme v krizi, ale naše společnost je názorem rozdělena a potřebujeme více pochopení a vzájemného respektu.“
Eva Filipi vstoupila do diplomatických služeb v roce 1991 na české ambasádě v Iráku. Následně zastávala post velvyslankyně Česka v Libanonu, Turecku a Sýrii, kde po vypuknutí občanské války v roce 2011 zůstala na svém postu jako jedna z mála západních diplomatů. Později zastupovala v Damašku také Spojené státy americké, které svůj úřad v zemi uzavřely z bezpečnostních důvodů v roce 2012. Svou misi oficiálně ukončila ke konci října minulého roku.
Arnošt Lustig, po němž je cena pojmenována, byl významným českým spisovatelem a přeživším holocaustu, jehož dílo a životní příběh byly plné odvahy a humanismu. Cena Arnošta Lustiga se každoročně uděluje jednotlivcům, kteří svými činy a životem dosahují kvalit, jež Lustig sám zastával. Mezi předchozí oceněné patří například válečný veterán a novinář Bedřich Utitz, zakladatel nadace Dobrý anděl Petr Sýkora, někdejší mluvčí Charty 77 Dana Němcová či psychiatr Cyril Höschl.