
Jana Maláčová FOTO: ČSSD / se svolením autora
FOTO: ČSSD / se svolením autora

NÁZOR / Jana Maláčová se ujala předsednictví SOCDEM, koketuje s komunisty, předkládá legrační témata, kterými se trefuje sama do sebe, a celkově tak nějak postupuje ve své funkci podle očekávání. Tedy, že nezmění nic. Maximálně dokoná pohřeb kdysi velké strany sloučením s extremisty navazujícími na partaj vrahů a okupantů. Přesto je důvod, proč je namístě držet Maláčové palce v tom, co koná, aby přilákala alespoň pár voličů.
Důvod je zřejmý. Jsou to průzkumy volebních preferencí, které děsí odhadem přes 30 % pro Babišovu politickou divizi ANO v parlamentních volbách, kdy by společně s Okamurou mohl ve výsledku získat přes 100 zástupců ve sněmovně a tedy vládnout opět této zemi.
Bída na levici
A do toho přichází Jana Maláčová a její pokus o moderní levici. Ta v České republice chybí. ČSSD vysálo populistické a politicky neurčité želé s názvem ANO. A pak tu máme probouzející se komunisty, kterým se podařilo mírně uspět díky spojení s různými proruskými spolky a podivnými figurkami. A potom nic. Volič hledající levicová témata a čekající levicové sliby nemá koho volit. Buď bolševiky, nebo oligarchu, který je v politice kvůli své peněžence.
Prostor pro vlivnou SOCDEM by tu byl. Jenže co čekat od strany, která už přišla i o svůj název? Je evidentní, že Jana Maláčová nebude zázračnou postavou, která by sociální demokracii přivedla do pozice, kdy bude sestavovat vládu. V rozhovorech a vystoupeních zatím zmínila, že současná vláda může za nedostatek lékařů, že může za vysoké nájmy a drahé potraviny. Logicky se točí také na tématu platy politiků.
Ve vládě asi nebyli
Jenže je tu jeden problém a tím je minulost. Maláčová a její strana byly součástí minulých vlád. Z ministerstev její přátelé odešli před třemi lety. Témata, která si zatím nová předsedkyně SOCDEM vybrala, jsou tak víc než hledáním chyb současné vlády vlastní obžalobou. Problém nedostatku lékařů vláda asi obtížně vyřeší za tři roky, vláda v této zemi neurčuje výši nájmů ani cenu potravin. Na tu mají vliv třeba obří potravinářské konglomeráty jako ten, s jehož politickou divizí byli sociální demokraté ve vládě. Zároveň není příliš v paměti, že když byla Maláčová členkou vlády, nějak extrémně by bojovala proti růstu platů politiků, nebo dokonce požadovala jejich snížení.
Volič to bude mít těžké
SOCDEM to nebude mít jednoduché a ještě mnohem těžší bude pro jejich sympatizanty hledat důvody, proč Maláčové a spol. odevzdat hlasy. Přesto je potřeba této straně držet palce především v tom, aby si udržela samostatnost, zůstala suverénní stranou, která odolá spojení s bolševiky a získá pár tisíc hlasů ve volbách do poslanecké sněmovny.
Snad Jana Maláčová a její přátelé najdou smysluplná témata, která osloví zhruba 4,5 % voličů. Stejné přání mějme pro Babišův B-tým Přísaha. I ta si zaslouží pěkných 4,5 %, a v neposlední řadě je to přání podobného výsledku pro kolaboranty a levicové extremisty schované pod značkou Stačilo!. Všichni totiž loví v Babišově rybníku.
Drobný úspěch Jany Maláčové může zabránit tomu, aby tuto zemi získal zpět agrokombinát Babiš. Jano Maláčová, vezměte si zpět své voliče!