Vedení v Kremlu, které není schopno vyřešit prakticky žádný domácí problém, svaluje vinu za všechny problémy na zahraničí. Tamní mocní si stěžují na západní sankce (které jim ale prý nevadí), načež ani nezmíní, proč byly uvaleny.
Agentura TASS sdělila, že „ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov varoval, že zhoršování vztahů mezi Ruskem a EU se stává chronickým“.
Dále se ve zprávě říká: „‚Degradace se stává chronickou. Posledních sedm let vztahů mezi Ruskem a EU byly roky ztracených příležitostí,‘ řekl Lavrov na pátečním setkání se členy Asociace evropských podniků v Rusku. Jediný konstruktivní návrh z posledních měsíců – iniciativa německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na uspořádání naléhavého summitu Rusko-EU – ‚se ztratil a byl pohřben v houští absurdní logiky,‘ poznamenal.
‚Někteří členové EU se rozhodli, že takový summit by byl darem Rusku. Dárky nepotřebujeme, od nikoho je neočekáváme a pokračujeme v práci ne proto, abychom nějaké dostali,‘ dodal.
Lavrov zdůraznil, že současný stav zašel příliš daleko a nikomu se ho nepodaří zvrátit ze dne na den. ‚Důvěra byla příliš vážně poškozena v důsledku řady jednostranných opatření Bruselu. Domníváme se však, že je důležité tento stav, který považujeme za velmi vážný, nezhoršovat a alespoň nevnášet do našich vztahů další nepříjemnosti a negativní faktory, které by pouze udržovaly a prohlubovaly negativní setrvačnost posledních let,‘ řekl.“
Pak ještě Lavrov vykládal: „V ideálním případě bychom chtěli dosáhnout shody tam, kde se naše zájmy shodují. Obchodní spolupráce, podnikatelské projekty, vzájemné investice a obchod jsou zřejmé sféry, kde takové možnosti existují. Tím spíše, že přes všechny sankce, které naši protějšci v Bruselu neustále budují, zůstáváme blízkými sousedy. Také zůstáváme vzájemně velmi důležitými hospodářskými partnery,“ dodal.
Předně pan Lavrov neřekl, co se stalo před sedmi lety. Tehdy Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo ukrajinský Krym. Vede také nevyhlášenou válku proti Ukrajině. Na východní Ukrajinu posílá moderní zbraně a své vojáky a podporují tamní separatisty. Snaží se rozvrátit politický život na Ukrajině. Hybridní propagandou zasahuje do voleb a referend západních států. Neštítí se v zahraničí útočit poloniem a novičokem. Podporuje finančně politické extremisty napříč spektrem. A to jsme úplně vynechali hnusné věci, co kremelský režim provozuje doma. Poslední referendum o ústavě nebylo žádné referendum a volby nebyly volby. Šlo jen o frašky s předem připravenými výsledky.
I kdybychom se úplně vykašlali na to, co Putin a spol. provozují doma, sotva se někomu na Západě, pokud není kolaborant, budou líbit zásahy do zdejšího politického života. Sami máme co dělat, abychom si pohlídali férovost zdejších voleb, a nepotřebujeme, aby se do toho ještě montovala nějaká mocnost, která o férovosti neví nic. Jak se má budovat nějaká důvěra, když druhá strana lže a krade. To by bylo proti zdravému rozumu. Možná by Rusko mohlo začít taky uvažovat, co by si počalo, kdyby se Evropa na jejich plyn vykašlala. Nic jiného totiž vyvážet neumějí. Technicky to lze, takže kdyby moc tlačili na pilu, mohlo by se jim to taky vrátit.