Protipěchotní miny mohou rozhodnout o průběhu bitvy. Podle agentury UNIAN to řekl důstojník 12. brigády speciálního určení Azov s volacím znakem Gandalf. Končící prezident Spojených států tento týden povolil dodávky protipěchotních min Ukrajině. Moskvou napadené zemi mají pomoci dosáhnout efektivnější obrany a zpomalit ruský postup.
Důstojník 12. brigády speciálního určení Azov protipěchotní miny označil za „ducha minulosti“. Za předpokladu, že jsou správně umístěny, mohou rozhodovat o průběhu bitvy, řekl důstojník s tím, že Rusové výrazně zlepšili taktiku útoků v městské zástavbě.
Ruské síly ve směru na Toreck v Doněcké oblasti používají především malé skupiny útočníků vybavené speciální municí. Používají „například útočné miny TM-62, které se jednoduše házejí do vchodů, domů, opevněných bodů“. „Aktivně se používá taktika obcházení, obklíčení s cílem zablokovat naše obranné síly a vyhodit je do povětří. Vše se děje za podpory palby z dělostřelectva a MLRS,“ popsal podle agentury UNIAN.
Podle důstojníka brigády Azov jsou miny velmi účinnou zbraní, kterou ukrajinská armáda právě teď velmi potřebuje. „Nepřátelské miny sehrály roli během letní protiofenzívy v roce 2023. Kompetentně instalované, správně vypočtené miny nejsou nevybíravou zbraní. Dá se říci, že bodové, strategické rozmístění min může rozhodnout o průběhu bitvy, nebo dokonce boje,“ zdůraznil.
Bojovníci podle něj uvítali rozhodnutí o poskytnutí protipěchotních min, protože mohou skutečně pomoci při obraně městských oblastí, zejména v okolí Torecku a v samotném městě v Doněcké oblasti, o které se aktuálně vedou boje. „Obvykle nepřítel při útocích používá pěchotu, protože je méně viditelná. Nedemaskuje své síly tak jako dříve. Pěšáci nepřítele, pokud vstoupí do kvalifikovaně umístěného minového pole nebo vzdáleného minování, budou velmi rychle chtít jít domů,“ shrnul důstojník s volacím znakem Gandalf.
O dodávkách protipěchotních min rozhodl končící americký prezident Joe Biden tento týden. Moskvou napadené zemi mají pomoci dosáhnout efektivnější obrany a zpomalit ruský postup, uvedl deník The Washington Post.
Krok přichází v návaznosti na nedávné rozhodnutí Bílého domu, které Ukrajině umožňuje použít na ruském území střely dlouhého doletu dodávané Spojenými státy a jejich spojenci. Rozhodnutí přišlo po měsících, během nichž Kyjev v této věci naléhal na Washington.
Dodávky protipěchotních min na Ukrajinu jsou potenciálně kontroverzní, připomněl americký deník. Více než 160 zemí totiž podepsalo mezinárodní smlouvu o zákazu jejich používání s tím, že tyto zbraně mohou způsobovat trvalou újmu civilistům. Kyjev o ně ale usiluje od začátku rozsáhlé ruské invaze před téměř třemi lety. Rusové miny na Ukrajině používají běžně.
Bidenova vláda je znepokojena útoky Ruska na ukrajinské frontové linie v posledních týdnech a vidí naléhavou potřebu tento postup zastavit, řekli listu nejmenovaní činitelé obeznámení se záležitostí. Pentagon se podle nich domnívá, že poskytnutí min je jedním z nejpřínosnějších opatření, které může Bidenova vláda učinit, aby ruský postup pomohla zpomalit.
Největší konflikt v Evropě rozpoutalo Rusko 24. února 2022 svou rozsáhlou invazí na Ukrajinu. Ukrajinci nápor nepřátelských vojsk zčásti odrazili a některá svá území dobyli zpět. Rusové ovšem část východní a jižní Ukrajiny okupují a v poslední době na východě zrychlili postup. Nově zvolený prezident Donald Trump opakovaně řekl, že se zasadí o rychlé ukončení této války.