Vláda tento týden schválila už třetí valorizaci důchodů v letošním roce. Od září tak penze vzrostou o 5,2 procenta, průměrně o 700 korun. Celkové navýšení průměrného důchodu tak letos překročí 2 500 korun. Stoupnou penze v aktuálním roce dostatečně, anebo vzhledem k tomu, jak vysoká v České republice řádí inflace, je to pořád málo? A jak si penzisté stojí oproti jiným skupinám obyvatel?
Důchody se v letošním roce zvednou hned třikrát. Kromě zmíněné mimořádné zářijové valorizace kvůli vysoké inflaci vzrostly jako každý rok už v lednu (v průměru o 805 korun, z toho 300 korun bylo navíc nad zákonnou valorizaci), kdy se pokaždé zvyšují o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen za období od července předminulého roku do konce června minulého roku, a pak také stouply mimořádně v červnu o 8,2 procenta, v průměru o 1 017 korun.
Všechny tři uvedené valorizace jsou dané ze zákona a vláda Petra Fialy tedy neudělala nic víc, než co vyplývá z dané legislativy a valorizačního vzorce, kdy podle zákona o důchodovém pojištění mimořádná valorizace následuje pátý měsíc po měsíci, v němž zvyšování cen za sledované období překročí pětiprocentní hranici, a zásluhová část důchodů se zvedá o tolik procent, o kolik ceny od posledního sledování vzrostly.
Naproti tomu předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš by dal penzistům navíc nad zákonnou a inflační valorizaci ještě mimořádný příspěvek ve výši 6 000 korun. Byla to rovněž Babišova vláda a předtím vláda Bohuslava Sobotky, která penze zvyšovala nad rámec zákonné valorizace, a také výše uvedené letošní navýšení o 300 korun ještě prosadil kabinet Andreje Babiše.
Obrovská část výdajů státního rozpočtu
Je pravda, že meziroční inflace v dubnu dosáhla podle Českého statistického úřadu už 14,2 procenta a podle ministerstva financí by letošní průměrná inflace měla být 13,3 procenta, na druhé straně penzisté jsou snad jedinou skupinou obyvatel, která má ten luxus, že se jí důchod nejenom každoročně valorizuje, ale navíc zde funguje i mimořádná valorizace v případě vyšší inflace.
Kromě toho valorizační vzorec se odvíjí od nákupního košíku penzistů, takže zohledňuje to, za co přesně utrácejí své finanční prostředky.
Ministr práce a sociálních věcí a předseda křesťanských demokratů Marian Jurečka má samozřejmě pravdu, když říká: „Zvýšení důchodů je vzhledem k růstu cen a životních nákladů nutné. Příjemci důchodů, ať už starobních, invalidních nebo jiných, patří mezi nejvíce zranitelné skupiny lidí. Valorizace pomůže uvolnit jejich napjaté rozpočty.“
To však nic nemění na skutečnosti, že některé jiné skupiny občanů jsou na tom ještě hůře, protože se na žádné valorizace o inflaci spoléhat nemohou. Další věc je, že balík peněz, který každoročně směřuje na důchody, rok od roku narůstá a tvoří obrovskou část výdajů státního rozpočtu a do budoucna to nebude lepší, naopak. Spolu s tím, jak se v následujících letech změní poměr lidí v produktivním věku a v penzi ve prospěch důchodců, bude se penzijní systém dostávat pod stále větší tlak.
Další miliardy na důchody
Česká správa sociálního zabezpečení na konci března vyplácela více než 2,84 milionu penzí, z toho přes 2,36 milionu starobních. V minulém roce tak u nás na důchody putovalo celkem 537,4 miliardy korun. Přitom celkové příjmy státního rozpočtu představovaly 1487,2 miliardy korun a výdaje 1906,9 miliardy korun.
V letošním roce má jít na důchody o téměř 57 miliard korun více než loni, z toho tvoří pravidelná lednová valorizace 28 miliard korun, červnová mimořádná valorizace daná inflací 21 miliard korun a druhá mimořádná zářijová valorizace 7,8 miliardy korun.
V tomto kontextu je celkem pochopitelné, proč Fialova vláda nechce penzistům přidávat nad rámec každoroční valorizace a těch mimořádných, byť se tak vystavuje kritice, že pro důchodce nic nedělá, protože všechna navýšení penzí vyplývají ze zákonem daných valorizačních vzorců, na kterých vládní koalice nemá žádnou zásluhu.