Vláda prosadila zrušení druhého pilíře důchodového systému. Po rušení regulačních poplatků ve zdravotnictví tak chce skoncovat s první vážně míněnou snahou o reformu důchodů. Do zdravotního systému se chybějící miliardy „nějak“ nasypou a důchodovou reformu uložíme k ledu, myslí si sociální demokracie, která si odškrtla dva body z volebního programu.
Předseda lidovců Pavel Bělobrádek k tomu poznamenal, že druhý pilíř byl vhodný jen pro bohaté, kteří si mohou dovolit odkládat peníze stranou. Tento typicky rovnostářský přístup u představitelů současné vlády nepřekvapuje. Navíc to není tak úplně pravda, protože podle původních propočtů mohl být druhý pilíř výhodnější až pro polovinu populace.
Flexibilní ANO
Nejpozoruhodnější je však flexibilní postoj Andreje Babiše. Nejprve už loni označil zrušení druhého pilíře za chybu. Poté vytvořil ke koaliční důchodové komisi Martina Potůčka vlastní paralelní pracovní skupinu, která měla přinést alternativní návrhy důchodové reformy. Jelikož se zřejmě jejích výstupů zalekl, bez udání důvodu ji náhle zrušil. Podpořil zrušení druhého pilíře a farizejsky pravici osočil, že na reformu měla dost času.
Druhý pilíř nebyl dokonalý a určitě by potřeboval vylepšení směrem k jeho větší otevřenosti a atraktivitě. Přesto byl většinou expertů označován za krok správným směrem, umožňující klientům odkládat si pět procent z důchodového pojištění stranou a zhodnocovat je v soukromých fondech. Zavedení individuálního spoření na stáří také reagovalo na skutečnost, že Česká republika má mimořádně vysoký podíl „státní složky“ důchodů, až 95 procent z jejich celkové výše. Ve střednědobém výhledu by se spolu s provedenými úpravami státního průběžného pilíře projevil pozitivní efekt těchto změn v bilanci důchodového systému jako celku.
Proti úspěchu druhého pilíře nemalou měrou přispěl i faktor agresivní kampaně sociální demokracie a na ni napojených odborů, které veškeré změny důchodového systému torpédovaly a vyhrožovaly jejich zrušením. Nepomohly ani vstřícné kroky zavedení předdůchodů ani dobrovolná účast v soukromém spoření, „Kartágo“ muselo být zničeno. Výhrady, že se tehdejší koalice nedokázala dohodnout s opozicí, tak neodpovídají realitě. Je obtížné jednat s někým, kdo žádné skutečné změny nechce.
Důchodovou reformu vyžaduje demografický vývoj
Vážná diskuse o důchodové reformě byla vedena už od roku 2004 pod vedením současného prezidenta Asociace penzijních společností Vladimíra Bezděka. ČSSD a KSČM však tehdy jakékoli reformní snahy blokovaly. Na nutnost přizpůsobit penzijní systém proměně demografického vývoje upozorňovaly Českou republiku i významné mezinárodní instituce. Základním důvodem je narůstající počet seniorů, a zároveň klesající podíl ekonomicky aktivních lidí, tudíž plátců, do průběžného důchodového systému. V současné době tvoří podíl lidí starších 60 let 22 procent české populace, zatímco v roce 2030 jich má být už třetina.
Pozitivní trend, kdy Česká republika patří mezi země s nejrychleji stoupající délkou života, musí zodpovědné vlády reflektovat, jinak ohrožují penze dnešní mladé generace. Navíc každý rok odchází do důchodu zhruba 40 tisíc lidí, což odpovídá velikosti středně velkého města. To vše pochopitelně zvyšuje nároky na udržitelnost důchodového systému.
Bezděk: vláda důchodový systém destabilizuje
Současnou vládu to však netrápí. Předseda koaliční komise pro důchodovou reformu Martin Potůček, stoupenec výrazného zvýšení daní, za rok s ničím zásadnějším – kromě zrušení druhého pilíře – nepřišel. A nic zásadnějšího, připomínajícího aspoň v náznaku změny vylepšující bilanci důchodového systému, se ani nerýsuje. Přesně naopak. Nad jeho veřejně prezentovanými úmysly výrazně zvýšit sociální odvody by měli zpozornět zejména živnostníci. Pokud by je prosadil, znamenaly by další frontální útok na drobné podnikání.
Dosavadní vládní zásahy do důchodového systému, jako jsou mimořádné valorizace penzí nebo zastropování věku odchodu do důchodu, označil Vladimír Bezděk za destabilizující. Dále uvedl, že „politická bitva o druhý pilíř začíná ohrožovat kredibilitu důchodového systému jako celku“. Nemluví do větru.
Důchodová reforma skončila, zapomeňte. Zejména ti mladší by měli začít šetřit na stáří už teď. Je otázka, jestli by se s takovým přístupem, jaký předvádí současná vláda, důchodu vůbec dočkali.