Jak budou vypadat důchody podle Pirátů? Otázka je zajímavá zvlášť proto, že podplácení důchodců bude jedním z hlavních témat předvolební kampaně vládních stran. Jana Maláčová před pár dny představila takzvanou reformu důchodů, což není nic jiného než předvolební agitka sociální demokracie. Je plná slibů, garantovaných penzí a dřívějších odchodů do důchodu. Je to jedna z posledních zbraní, kterou zoufalí socialisté nasazují proti očekávanému volebnímu fiasku. Tuto reformu neváhala vyvěsit na oficiálním webu ministerstva sociálních věcí.
Co tedy o důchodech sděluje strana mladých, progresivních lidí? Má vůbec zájem oslovit aspoň část seniorů? Zatím úplně nevíme, podrobný předvolební program všechny strany ještě kutí. Piráti masivně nabírali lidi na PR, uvidíme, co z nich vypadne.
Obecně lze říci, že se k penzím moc nevyjadřují. Což je pochopitelné, vznikli na jiných tématech a oslovovali s nimi spíše mladší publikum. Mimochodem, věkový průměr pirátských poslanců je 37 let. Pro srovnání, průměrný věk poslanců sociální demokracie je 52 let. Ale to je jen hra s čísly, věk nesouvisí s mladostí mysli. Zpátky k pirátskému programu pro důchodce.
Příliš mnoho výroků na téma důchody od Pirátů v médiích nezaznělo. Když už, tak v rovině, že chtějí spravedlnost pro všechny. To je z marketingového hlediska povedený přístup. Na webových stránkách Pirátů důchody také nefigurují na prvních místech.
V pirátském dvanácteru, což je patrně nějaká hlavní mantra strany, se především píše o informační otevřenosti, internetu pro všechny, „internet je naše moře“, nebo že všichni mají právo kopírovat. Poslední, dvanáctý bod tohoto dílka je poněkud tajnosnubný, a sice že „každý Pirát je vysílač“. Tak snad to není nějaká předzvěst příchodu Marťanů.
Nicméně důchodci nikde. Až když se proklikáte několika úrovněmi přes téma sociální systém, najdete šest řádek věnovaných důchodům. Tak sláva. Copak se tam současní či budoucí penzisté dočtou pěkného?
První věta praví, že strana je proti privatizaci důchodového systému. To bude patrně znamenat, že strana mladých lidí je spokojena s naším současným, za Rakouska-Uherska vzniklým průběžným systémem, kdy mladí přispívají starým. Systémem, který se v české verzi neustále zadlužuje a pomaluje spěje ke svému krachu, protože dojdou peníze. Rozhodně z této věty neplyne žádný důraz na osobní odpovědnost každého za financování svého stáří.
Ostatně druhá věta dlouhodobého programu to hned potvrzuje: „Prosazujeme průběžný důchodový systém.“ Takže status quo. Piráti by ale nebyli Piráty, aby neměli nějakou revoluční myšlenku. Ta se ukazuje o větu dál. Do důchodového systému chtějí zabudovat svůj oblíbený základní příjem. Což patrně znamená peníze pro každého, aniž bychom se ptali, kde se tyto peníze vezmou. V tom se jejich přístup podobá socialistickému – peníze si na sebe ekonomika „prostě“ vydělá. Patrně na internetu, chtělo by se dodat.
V šesti řádcích je i liberální tónina, která se skrývá v půlvětě, že „je na každém občanovi, jaký případný další způsob zajištění na stáří zvolí“. Nádherná lehkost bytí. Peníze budou, a každý si může ještě přivydělat.
Není to úplně reforma, jako ukázala Maláčová, je to jen jeden z pirátských programových bodů. Jistě ho ještě nějak rozpracují, pokud budou chtít. Nicméně, v hlavě mi naskakuje melodie Filipa Topola: „Hej hej, sem mladej…“