Ruský ideolog Alexandr Dugin popírá, že by on a další lidé chtěli po válečných neúspěších konec Vladimira Putina. Na sociálních sítích napsal, že se prý jedná o fejk a nic takového nikdy neřekl. Článek, který publikoval, ale mluví celkem jasně.
Na sociální síti telegram Dugin 12. listopadu napsal, že Západ a CIPsO (ukrajinské centrum informačně-psychologických operací, pozn. red.) si vymýšlejí zprávu bez nějakého reálného podkladu. „Začaly vymýšlet, že já a ruští vlastenci jsme se po vydání Chersonu obrátili proti Putinovi a údajně požadovali jeho odchod. Tohle odnikud nepochází a oni se opírají o nějakou údajně smazanou zprávu ode mě. Je jasné, že tomu nikdo neuvěří. Ale pro jistotu: nikdo se k Putinovi neotočil zády, já i všichni ruští vlastenci ho bezvýhradně podporujeme,“ píše Dugin.
Jakou „smazanou zprávu“ má na mysli, neuvádí. Faktem je, že na webu tsargrad.tv 11. listopadu zveřejnil článek, který se dá vysvětlit tak, jak to na Západě i v Rusku mnozí pochopili. Dugin zmiňuje opuštění Chersonu a co následuje.
„Moc. Je za to zodpovědná. Co znamená autokracie, kterou máme? Dáváme Vládci absolutní plnou moc a on nás všechny – národ, stát, lid – v kritické chvíli zachraňuje. Pokud se obklopí temnými silami nebo plive na sociální spravedlnost, je to nepříjemné, ale jen tehdy, když zachraňuje. A pokud ne? Pak ho čeká osud ‚krále dešťů‘ (viz Frazer). Autokracie má i své stinné stránky. Úplná moc při úspěchu, ale také úplná odpovědnost za neúspěch. Co jste chtěli?“ říká Dugin.
Ideolog tu dělá narážku na dílo Jamese Frazera, který popisuje princip instituce posvátného krále, zároveň šamana či kouzelníka, který býval každoročně obětován a nahrazen novým kandidátem.
Dále v onom článku píše, že za neúspěch nemůže generál Surovikin. „Není politik, je zodpovědný za technickou stránku fronty. Úder nesměřuje na něj. Je to rána pro vy-víte-koho. A žádné další PR už to nezachrání. V kritické situaci politické technologie vůbec nefungují. Historie promlouvá i dnes. A říká – pro nás – děsivá slova,“ tvrdí Dugin.
Teď ale na telegramu celkem zřejmý smysl svých slov mírní. „Bolest nad ztrátou Chersonu je jedna věc. Další věcí je postoj k vrchnímu veliteli. Jsme věrní Putinovi a stojíme za speciální vojenskou operací a Ruskem až do konce.“
Nakonec Dugin píše, že Rusko a Putin za žádných okolností nekapitulují. Dalším krokem by mohlo být použití taktických jaderných zbraní. Tomu se podle Dugina dá předejít tím, když „se nyní obrátíme k ideologii a zapojíme ruskou ideu“. Po duchovní a ideologické mobilizaci společnosti se podle něj Rusko obejde bez jaderných zbraní. „Ve jménu prezidenta a pro dobro lidu. Pokud máme nějaké výtky, tak k vládnoucí elitě, která už teď utíká a zrazuje nejvyššího vůdce jeden po druhém. Jen my – ruští vlastenci a ruský lid – jsme mu věrní,“ uzavírá ideolog své sdělení.