O skryté perzekuci církve ze strany některých politiků hovoří pražský arcibiskup Dominik Duka v souvislosti s návrhem KSČM na zdanění náhrad za majetek nevydaný v církevních restitucích. I přes podporu, kterou komunistickému návrhu vyjádřil vicepremiér, ministr financí a oligarcha Andrej Babiš, si ale Duka myslí, že parlament v diskusi novelu nepodpoří. Kdyby návrh prošel, musela by se církev obrátit na Ústavní soud, uvedl kardinál Duka v pořadu Otázky Václava Moravce.
„Právo poslanců v parlamentu je zpochybňovat cokoli. A pak záleží i na té části právní, tedy soudní, aby rozhodla, zda parlament jedná v souladu s ústavou,“ uvedl Duka s tím, že většina poslanců bude hlasovat proti. „Nebudu se na nikoho zlobit, jen bych chtěl říci, že některé politické strany, v případě komunistické strany je to evidentní, po celých těch 25 let se pokoušejí o skrytou perzekuci a ostrakizaci církve,“ uvedl Duka.
Poslanci KSČM odhadují, že by stát podle jejich návrhu mohl na opětovném okradení církve získat ročně zpět ze zákonem přiznaných náhrad zhruba 380 milionů korun a za celou dobu vyplácení kompenzací až 11,5 miliardy korun. Podle nynějšího zákona není finanční náhrada z principu věci předmětem daně. Komunistický návrh podpořil vicepremiér, ministr financí, velkopodnikatel a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Podle něj prý byla cena za restituované pozemky nadhodnocená. Duka zdůraznil, že výši náhrad stanovila komise parlamentních stran.
KSČM by podle Duky měla v souvislosti s návrhem zpytovat svědomí. „Nejedná se o příjem, ale o odškodnění. Tady bych chtěl adresovat některým poslancům KSČM, že by jednali mnohem nespravedlivěji než jejich soudruzi Klement Gottwald, Antonín Zápotocký, Viliam Široký,“ řekl. Ti totiž při konfiskaci církevního majetku po roce 1948 také určitým způsobem restituovali, řekl.
Církve podle Duky vedou 350 sporů, kde se domáhají majetku ve vlastnictví krajů nebo obcí. Nad vymáháním tohoto majetku vyjádřil v polovině března překvapení premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), o věci chce jednat i ve vládě. Mluví se nyní především o případu, v němž požaduje Českomoravská provincie Řádu zbožných škol – piaristů vydání budovy piaristického gymnázia v Mikulově, kterou spravuje od roku 2000 Jihomoravský kraj.