HISTORIE / Na podzim roku 1944 obléhalo téměř 4500 vojáků Československé samostatné obrněné brigády severofrancouzský přístav Dunkerque. 80. výročí bojů, život v polních podmínkách, ale i osobnost jejich velitele armádního generála Aloise Lišky připomene 23. listopadu na Malé Skále vzpomínková akce Dunkerque 1944, kterou pořádají Rota Nazdar a Československá obec legionářská.
Podzim roku 1944 znamenal nasazení našich zahraničních vojáků na dvou frontách. Zatímco armádní sbor generála Ludvíka Svobody se probíjel Dukelským průsmykem na Slovensko, Československá samostatná obrněná brigáda obléhala přístav Dunkerque. Zkušený veterán první světové války generál Alois Liška, rodák z Malé Skály, zde dostal na starost celé bojiště včetně řady britských a francouzských jednotek. Největší útok našich vojáků proběhl symbolicky na státní svátek 28. října 1944, kdy se podařilo zničit celý nepřátelský prapor.
Vlivem postupu fronty, rozsáhlému zatopení a zaminování oblasti, ale také požadavkům Francouzů, aby byl obléhaný přístav pokud možno ušetřen zničení, se válka v průběhu listopadu 1944 stala poziční. Čechoslováci vysílali do nepřátelských pozic hlídky a docházelo spíše k lokálním, avšak velmi tvrdým bojům. Čechoslováci zůstali u Dunkerque až do konce války, kdy do rukou generála Lišky němečtí vojáci a námořníci 9. května 1945 kapitulovali. Přímého osvobozování Československa se tak mohla zúčastnit jen symbolická jednotka, tzv. Kombinovaný oddíl, který překročil státní hranici 1. května 1945.
„Naši vojáci chtěli co nejvíce přispět k porážce Německa, ale ztráty, které by v boji utrpěli, neměli z čeho doplňovat, proto bylo britským velením rozhodnuto, že budou vázat bojem více než desetitisícovou posádku pevnosti Dunkerque a bránit spojenecký týl proti jejich výpadům. Nedostatek mužů a těžké munice pak naši nahrazovali pověstnou improvizací, když si opravili zbraně, které zůstaly po ustupujících jednotkách, a nepřátelské pozice odstřelovali i německými raketami,“ říká Miloš Borovička, tiskový mluvčí Československé obce legionářské.
„Abychom si tyto významné události připomněli, rozhodli jsme se, že 23. listopadu na hasičském hřišti na Malé Skále i podél Jizery uspořádáme vzpomínkovou akci, kde členové klubů vojenské historie předvedou, jak život a boj našich vojáků před 80 lety vypadal. Ne náhodou akce probíhá v rodišti generála Lišky, protože u jeho rodného domu se pravidelně na konci listopadu scházíme,“ zve Miloš Borovička na víkendovou akci. Malá Skála se na několik hodin stane předpolím obleženého Dunkerque, kde proti sobě budou stát českoslovenští a němečtí vojáci tváří v tvář jako před 80 lety.
Program akce „živé historie“ na Malé Skále zahrnuje jednak dobové ležení československých vojáků u Dunkerque, ale především krátké ukázky z jejich činnosti a boje. K vidění bude polní ambulance, činnost oddílu polního četnictva, střelby z polních a protitankových kanonů, ale také průzkumné hlídky na nepřátelské území či odminování terénu.
„S kluby vojenské historie z celé České republiky, ale i ze Slovenska chceme připomenout každodennost nasazení našich vojáků ve Francii, kde se museli potýkat nejen s odhodlaným nepřítelem, ale také se všudypřítomnými minami a zátopami, kterými Němci znemožňovali nasazení těžké techniky brigády, a to především tanků,“ popsal důvody konání akce Miloš Borovička. Návštěvníci se mohou těšit na dobovou techniku, a to především historická děla a automobily, a pokud to počasí a povětrnostní podmínky dovolí, i na průlet repliky pozorovacího a spojovacího letounu Piper L4, jehož pomocí se řídila dělostřelecká palba.
Akce se koná s podporou Ministerstva obrany České republiky a obce Malá Skála, a vstup je tak pro všechny zájemce zdarma. Ukázky pro veřejnost začínají v sobotu od 10:00 na hasičském hřišti na Malé Skále a ve 14:00 proběhne pietní vzpomínka na generála Aloise Lišku u jeho rodného domu v Záborčí. S ohledem na použití pyrotechnických efektů a imitaci střelby doporučujeme návštěvníkům, aby zvážili účast s malými dětmi a zvířaty.
Součástí doprovodného programu akce je i panelová výstava Dukla – Dunkerque 80, kterou si návštěvníci Malé Skály mohou prohlédnout na prostranství u pomníků plk. Šikoly a plk. Bobka v centru obce, a podrobně se seznámit s průběhem bojů na dvou vzdálených bojištích československých vojáků v druhé světové válce. Výstava je na Malé Skále od 12. listopadu do 1. prosince.