Použití mezikontinentální balistické střely během zatím posledního ruského útoku na Ukrajinu může představovat nácvik jaderného úderu. Rakety tohoto typu jsou totiž navrženy přesně za takovýmto účelem a jiné využití nedává smysl, píšou Ukrajinci.
Jak již deník FORUM 24 informoval, Rusové v noci na čtvrtek poprvé zaútočili na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou středního doletu RS-26 Rubež, která může zasahovat cíle ve vzdálenosti až šest tisíc kilometrů. Jedná se o zbraň primárně určenou k tomu, aby nesla jadernou hlavici, píše ukrajinský portál Defense Expres s tím, že úder je možné považovat za nácvik podobného útoku.
Ukrajinci uvádějí, že rakety typu Rubež, Topol nebo Jars samozřejmě mohou být vybaveny konvenční hlavicí, vzhledem k obrovským nákladům, které jejich odpálení představuje, ale podobné využití v konvenční válce nedává smysl, zejména v situaci, kdy jsou cíle na Ukrajině v dosahu podstatně levnějších balistických raket Iskander.
Střela, která byla použita k útoku na Dnipro, je naopak primárně určená k tomu, aby byla vybavena termonukleární hlavicí, a v tomto smyslu poslalo Rusko Ukrajině jednoznačný vzkaz. Prokázalo možnost jaderného úderu na Ukrajinu.
Jaderné hlavice navíc mohou nést také další střely, které Rusko k útokům proti Ukrajině dlouhodobě používá, včetně Iskanderů, Kinžalů, Kalibrů a dalších typů raket. Ukrajinci například připomínají, že Rusové již k útokům na Ukrajinu použili i podzvukové řízené střely vzduch-země Ch-55 vybavené maketami jaderných hlavic. I to svědčí pro výše uvedenou interpretaci zmíněného útoku mezikontinentální střelou.
Ukrajinci rovněž informovali o tom, že není jasné, zda byly před odpálením rakety varovány Spojené státy americké, aby nedošlo k případné aktivaci jaderné odpovědi.
Nicméně, jak již deník FORUM 24 informoval dříve, americké velvyslanectví v Kyjevě během středy zavřelo a jeho zaměstnanci byli odesláni do krytů. Podrobnosti naleznete zde.