Situace s nákazou v Česku se zhoršuje. Míříme do pátého stupně protiepidemického PSA, který opět zásadně omezuje běžné společenské aktivity. Pozitivní prognózy nepřináší ani ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. V následujícím týdnu očekává i osm tisíc nakažených denně.
Aktuální epidemická situace v tuzemsku se po krátkodobém listopadovém zlepšení opět zhoršila. Už v pondělí se proto bude muset sejít vláda a projednat další postup. Pravděpodobně dojde k dalšímu zpřísňování a Česko se tak dostane do pátého stupně protiepidemického systému PES. S konkrétním návrhem i termínem bude muset přijít ministerstvo zdravotnictví.
„Myslím, že to směřuje k přesunutí do pětky. Otázka je, odkdy to máme udělat. O tom bude na vládě debata,“ sdělil serveru Seznam Zprávy vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). V rámci tohoto nejpřísnějšího stupně by se ke stávajícím restrikcím přidalo omezení shromažďování na maximálně dvě osoby, zákaz nočního vycházení od 21:00 do 05:00, většina obchodů bude zavřena o svátcích a v neděli.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška počet nově nakažených bude zase růst. „Mezitýdenní růst máme 20–30 procent a s reprodukčním číslem 1,2. Tento týden bude mít průměrné denní záchyty kolem 6–7 tisíc a příští týden musíme počítat se zhruba osmi tisíci a více nově diagnostikovanými případy denně,“ řekl v rozhovoru pro deník Právo.
S tím souvisí riziko zatížení kapacity nemocnic. „To se již také v některých regionech bohužel odehrává. Proto teď nemocnice připravujeme na rizikovější varianty, podle kterých by do konce roku mohl počet pacientů s COVID-19 na lůžku vzrůst ze současných 4,6 tisíc až k sedmi tisícům a počet těžkých případů až k tisíci,“ dodal.
Vánoce? Raději po telefonu, nespoléhat na antigenní testy
Znepokojeni aktuálním vývojem nákazy v Česku jsou také další odborníci. Biochemik Jan Konvalinka pro ČRo Plus upozornil, že u nás velmi pravděpodobně začíná třetí vlna epidemie. „Odborně vědecky definice vln viru neexistují. Ta vlna je obecně něco, co zažíváme. Narůstá počet infikovaných a bohužel i počet umírajících lidí. Obávám se, že v tomto smyslu třetí vlna právě začíná. V počtu infikovaných i umírajících jsme na vzestupu už potřetí tento rok. Takže obávám se, že do třetí vlny v tomto smyslu právě vstupujeme. Musí se dupnout na brzdu, s tím, že vláda a stát musí kompenzovat všechny, kteří na to doplatí,“ uvedl Konvalinka.
Promořování podle něj není cesta, kterou by se státy měly vydat. Nedochází při něm ke kolektivní imunitě. Naopak jediným způsobem, jak covidové období úplně zastavit, je důsledné proočkování obyvatel.
Jenže než k očkování nadejde, budou tu Vánoce. Ze vzájemného setkávání blízkých během blížících se svátků jsou odborníci spíše znepokojeni. „Myslím, že nejlepší by bylo, kdyby omezili kontakty i s rodinou. Kdyby se raději se svými starými rodiči nebo prarodiči setkávali prozatím spíše nějakým elektronickým způsobem – přes Skype nebo po telefonu. Nebo aby se s nimi setkali někde venku, kde třeba fouká vítr, aby bylo riziko minimalizované,“ poradil pro Český rozhlas molekulární imunolog Václav Hořejší.
Negativní antigenní test podle něj není žádná záruka. „Lidé by se opravdu neměli spoléhat na to, že si teď nechají udělat antigenní test, který jim vyjde negativně, a za čtrnáct dní nebo za týden půjdou za svými prarodiči a myslí si, že je to bezpečné. Na to by se rozhodně spoléhat neměli a měli by dbát na to, aby celkově omezili kontakty na minimum,“ myslí si.
Vláda na Vánoce umožní otevření obchodů na Štědrý den dopoledne. Na silvestrovské oslavy však žádné úlevy nechystá. Podle ministra Blatného lidé budou moci Silvestra oslavit i při respektování omezení.