Vlastimil Válek nechce lidem nakazovat, jak se mají v boji proti koronaviru chovat. I kvůli tomu vláda nebude žádat o prodloužení nouzového stavu, ale riskne silvestr s otevřenými restauracemi. Veřejnosti pouze předložila doporučení, aby se chovala rozumně a domyslela si následky rizikového jednání.
Je zřejmé, že změna, kterou vláda Petra Fialy avizovala, musí být viditelná, aby si jí všiml každý. Jako jedno z témat, kde se dá jednat zřetelně odlišně než Babišův kabinet, se nabízí pandemická opatření. Jejich nastavování je totiž na očích a dotýká se každého z nás.
Možná i proto se v prvních týdnech po jmenování nového kabinetu nedočkáme žádného razantního zákazu či nepopulárního opatření. Mezi ně rozhodně patří zmiňovaný nouzový stav, který mají mnozí mylně spojený s nenáviděným označením „lockdown“. Stejně tak jako je omyl tohle přirovnání, neznamená doba bez nouzového stavu žádné rozvolňování.
Na to upozorňuje i premiér Fiala doufaje, že si lidé uvědomí, jakou odpovědnost mají nejen sami za sebe, ale také za své okolí, které mohou nedodržováním vládních doporučení ohrozit. Když ovšem vláda řekne pověstné A, mělo by následovat i B. Tedy vyhlášení ostré reakce, která dolehne na každého, kdo se nebude chovat rozumně.
To by ovšem šlo jen ve chvíli, kdy by se jednalo o nařízení, a ne „doporučení“. Pokud se tedy nyní někdo nebude chovat tak, aby toho posléze nemusel litovat, může mu vláda maximálně vzkázat „to jste nás zklamali“.
Přitom ještě před časem se zdálo, že Vlastimil Válek bude velmi přísně dbát na to, aby se neočkovaní z rizikových skupin pokud možno nedostávali k riziku nákazy. Dokonce hovořil o lockdownu pro neočkované ve věkové kategorii 60+. Poté, co zjistil, že se na to veřejnost netváří moc vstřícně, začal ve svých nápadech brzdit.
Covid je zkrátka až moc citlivé téma na to, aby si politici mohli dovolit říkat nepříjemnou pravdu o nutnosti očkování za každou cenu nebo o omezení různých aktivit. Nezpůsobila to však bojácnost nové vlády, ale především nálada ve společnosti. Po tolika nepravdivých informacích, které minulá vláda vypustila do veřejného prostoru, totiž nedůvěra v instituce roste.
Nouzový stav sám o sobě není samospásný, ale například otevírací dobu restaurací, barů a hospod jím ovlivňovat šlo. To však současná vláda nechce, lidé se podle ní dokážou chovat dostatečně zodpovědně.
Zda taková možná až naivní představa nebude mít katastrofické dopady, uvidíme zhruba v půlce ledna. Pokud se totiž například ve větším měřítku v Česku rozšíří varianta omikron, bude mít kabinet Petra Fialy máslo na hlavě. Třeba ale občané překvapí a snahu nezakazovat oplatí vládě překvapivě zodpovědným chováním.