Někteří vědci se pro německé spolkové ministerstvo vnitra zabývali různými scénáři, jak by se mohla šířit vlna koronavirové nákazy a co se stane, pokud se tomu nebude dostatečně čelit. Protože je Německo náš soused a nejdůležitější ekonomický partner, mělo by nás to zajímat stejně jako Němce.
Důvěrná zpráva, o které informaci přinesly Spiegel.de a Süddeutsche Zeitung, popisuje, co by se mohlo stát jako nejhorší varianta. Na výzkumu se podíleli vědci z různých oborů a otázka zněla: „Jak dostaneme Covid-19 pod kontrolu.“ Šlo o to, kdy se ze zdravotní krize může stát krize státu a systému a jak tomu lze zabránit. Studii dostalo také spolkové ministerstvo obrany a kancléřka Angela Merkelová dne 22. března.
Ta nejhorší varianta by byla, že by toho stát udělal jen málo, tedy že by třeba jen zakázal významné události a omezil cestovní aktivity. „V důsledku toho by brzy bylo nakaženo 70 procent populace, více než 80 procent pacientů s intenzivní péčí by muselo být nemocnicemi odmítnuto a počet obětí v Německu by překročil hranici jednoho milionu.“
Další scénář popisuje důrazné potlačení růstu počtu nově infikovaných pomocí rozsáhlého testování a izolace infikovaných. Vědci soudí, že by se muselo udělat tohle: V příštích několika týdnech zvýšit testovací kapacity, zřídit mobilní testovací stanice. Nejdříve testovat 100 tisíc lidí denně, o několik týdnů později 200 tisíc denně. „Podle Spolkového ministerstva zdravotnictví se v Německu každý týden provádí 200 tisíc testů.“
Pro efektivitu je nutné „dlouhodobé používání velkých dat a sledování polohy“.
Co by přinesl tento postup? V Německu by se nakazil zhruba milion lidí, ale zemřelo by jen 12 000 lidí. „Přísný postup by musel být zachován po dobu dvou měsíců. Ale vzhledem k tomu, že proti viru by se poté imunizovala jen malá část populace, ‚měla by nadále existovat vysoká úroveň ostražitosti‘.“
V Německu mají k 27. březnu zjištěno 47.278 případů koronaviru, 281 mrtvých a 5673 uzdravených. Ve čtvrtek 26. března přibylo 6615 nových případů a zemřelo 61 lidí.
V celkovém počtu nakažených, samozřejmě podle oficiálních čísel, která lze třeba v případě Číny sotva nějak ověřit, jsou nyní na prvním místě ze všech zemí světa Spojené státy s 85.612 infikovaných, na druhém Čína (81.340) a třetí je Itálie (80.589).