Jak je zvykem prezidenta Miloše Zemana, opět poskytl výživný rozhovor proruským Parlamentním listům. Opět jej s ním vedl bývalý člen extremistické strany Radim Panenka (na Hradě to samozřejmě nikomu nevadí) a opět padlo mnoho výroků, které by si zasloužily samostatně rozebrat. Jeden ale přesto vyčnívá.
Zeman samozřejmě hovořil o svém oblíbeném tématu – o uprchlické krizi, protože právě ta mu přináší volební preference. Kritizoval premiéra Bohuslava Sobotku a zpochybnil fakt, že někteří uprchlíci přicházejí ze zemí zmítaných válkou – hlava státu v podstatě tvrdí, že o všech migrantech se dá říct to, že přicházejí do Evropy kvůli sociálním dávkám. Ani to ale nebylo to nejhorší.
[ctete]47820[/ctete]
Panenka se Zemana v návaznosti na toto téma dotázal: „Ve čtvrtek se podle řeckých médií pokusili v centru Atén oběsit dva pákistánští uprchlíci. Prý ze zoufalství, že uvízli v Řecku a nemohou se dostat do západní Evropy. Neukazuje to, pane prezidente, že jsou ti lidé opravdu zoufalí a potřebují naši pomoc?“
„Řecká armáda začala konečně budovat hotspoty, což jsou zařízení na registraci běženců, snímání otisků prstů atd. Pokud se tito dva pákistánští uprchlíci pokusili oběsit, možná to byla demonstrativní sebevražda. Víte, když se skutečně oběsíte, tak to většinou nepřežijete (smích).V každém případě platí, že tím jen demonstrovali, že doufali v lepší životní úroveň než je v Pákistánu a jejich očekávání se zatím v Řecku nenaplnilo. Dostali tam najíst, napít, mají tam ubytování ve vytápěných stanech. Na druhé straně, pokud chtěli víc, proč nezůstali ve své zemi, tím spíše, že se tam nebojuje,“ prohlásil prezident.
Přátelé z Ruska i Číny
Je opravdu skandální, kolik toho český prezident může říci, aby se mu za to ještě dostalo potlesku od jeho voličů. Kdykoli se zdá, že větší dno už nemůže přijít, prezident objeví nějaké nové – a klesnout od opilosti nad korunovačními klenoty, to by se před pár lety zdálo nemožné.
Zeman ne příliš překvapivě odmítl Sobotkovo tvrzení o tom, že pokud by Česko vystoupilo z Evropské unie, ocitlo by se ve sféře vlivu Ruska. „Tím, že jsme členy NATO, nemůžeme být současně v ruské sféře vlivu. To si premiér zřejmě neuvědomil,“ uvedl Zeman. Zdůraznil, že je odpůrcem vystoupení Česka z unie, ale referendu na toto téma by nebránil.
[ctete]48581[/ctete]
Kromě oblíbenců v Rusku český prezident obdivuje také Čínu, na niž v rozhovoru došlo v souvislosti s nadcházející návštěvou tamní hlavy státu. Zeman v rozhovoru uvedl, že Si Ťin-pching bude prvním prezidentem, kterého pozve na zámek v Lánech. „Jako výraz osobních sympatií i jako výraz přátelské spolupráce mezi oběma zeměmi,“ řekl prezident.
Zeman mluvil v rozhovoru taky o březnovém summitu Evropské unie a Turecka. Brusel slíbil Ankaře koncem loňského roku tři miliardy eur (asi 81 miliard Kč) z unijních peněz výměnou za posílení spolupráce na snížení počtu uprchlíků, kteří právě přes Turecko směřují do Řecka a pak dál do Evropy. Český prezident soudí, že debata bude vyhrocená. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan „bude požadovat ne šest, ale devět miliard a každým dalším summitem se tato částka bude zvyšovat,“ domnívá se Zeman.