Existují okruhy otázek, které mají jedno společné. Deníky Mladá fronta DNES a Lidové noviny je v rozhovoru svému majiteli Andreji Babišovi nikdy nepoloží. Řada témat týkajících se jeho osoby je zkrátka zapovězených, a to jak z jeho minulosti, tak přítomnosti. Uveďme dvanáct z nich.
[ctete]35808[/ctete]
1) K působení v podniku zahraničního obchodu
„V době totality jste působil v podnicích zahraničního obchodu. Pracoval jste v zahraničí a čerpal jste výhody běžným občanům tehdejšího Československa nedostupné. Je známo, že v PZO mohli pracovat jen lidé velmi dobře prověření, většinou spolupracující se Státní bezpečností a loajální ke komunistickému režimu. Nepřipadá vám trochu licoměrné, když dnes nenecháte niť suchou na polistopadovém vývoji, jestliže jste tak dobře prosperoval nejen po Listopadu 89, ale i v době komunismu?“
2) K obchodování na Východě
„Před několika lety jste tvrdil, že pro vás bylo za totality jednodušší obchodovat s Rusy než s Evropskou unií. Není divu, když jsme byli součástí RVHP. Byl jste tehdy při svých obchodních aktivitách na území SSSR v kontaktu s pracovníky KGB a jak často?“
3) K počátkům vlastnictví Agrofertu
„Je známo, že do roku 2001 vlastnila většinový podíl Agrofertu společnost Ost Finanz und Investition (O. F. I.) se sídlem ve Švýcarsku. Od samého počátku byla zpochybňována, že jde jen o „skořápku“ s neprůhlednou vlastnickou strukturou. Dodnes nebylo objasněno pozadí firmy O. F. I. ani skutečný původ jejího kapitálu. Kdy utnete všechny spekulace a zveřejníte, kdo vlastnil O. F. I., sedm let stojící za vzestupem Agrofertu?“
4) Ke společnosti Ameropa
„O. F. I. prodala svůj podíl společnosti Ameropa. Stalo se tak krátce před první privatizací Unipetrolu, který vám následně Zemanova vláda přiklepla, aniž šlo o nejvyšší cenovou nabídku. Tehdy jste Ameropu chválil jako zkušenou mezinárodní společnost, jejímž stoprocentním akcionářem je švýcarská rodina Zivy. Co říkáte aktuálním zprávám, že generální ředitel Ameropy Andreas Zivy je klíčovou postavou největší úplatkářské kauzy v dějinách Norska? Není paradoxní, že je podezřelý z rozsáhlých karuselových podvodů, což je vaše klíčové téma?“
5) K privatizaci Unipetrolu
„První privatizace Unipetrolu skončila krachem. I okolnosti druhé privatizace se neobešly bez problémů a vyšetřovala je krakovská prokuratura. Ze zprávy vyšetřovací komise polského parlamentu vyplývá, že česká vláda mohla za Unipetrol dostat o 5,3 miliardy korun víc. Co říkáte závěrům komise, že vliv Agrofertu musel být obrovský, když dokázal přimět českou vládu, aby odmítla nabídku, která byla o 40 procent vyšší než nabídka PKN Orlen?“
6) K lobbování za biopaliva
„V květnu 2010 Poslanecká sněmovna přehlasovala den před volbami prezidentovo veto a podpořila zákon zvýhodňující biopaliva. Tehdy jste sám veřejně přiznal, že jste za biopaliva lobboval a volal jste některým poslancům. Z vašeho pohledu je to pochopitelné, šlo vám o miliardový byznys. Tehdy vám pomáhali lobbisté v čele s předsedou Agrární komory Janem Velebou a Radmilou Kleslovou. Můžete sdělit, u kterých poslanců jste tehdy vy osobně nebo vaši lidé lobbovali a jak na to nahlížíte dnes, kdy tyto praktiky tvrdě odmítáte?“
7) K dlouholeté známosti s Ivo Rittigem
„Loni jste přiznal, že se patnáct let znáte s lobbistou Ivo Rittigem. Tykáte si. Co Rittig myslel tím, když vám vzkázal: „Ahoj, na to, jak dlouho se známe a co máme za sebou, bys nemusel plácat takové nesmysly. Čau Ivo.“ Při takto dlouholetých a osobních vazbách se nechce věřit, že jste se vídali jen na tenise v Prostějově, jak tvrdíte. Co všechno spolu máte za sebou?“
8) K bezpečnostní divizi Agrofertu
„Hodně se spekuluje o tom, že se rád obklopujete lidmi z bezpečnostních složek. Řadu z nich zaměstnáváte v Agrofertu, některé přímo na ministerstvu financí. Mnozí kandidovali za hnutí ANO. Aby se předešlo spekulacím, můžete sdělit, kolik lidí z bezpečnostních složek zaměstnáváte? Platil jste Karla Randáka? Jaké služby vám jeho soukromá zpravodajská agentura poskytovala? A v neposlední řadě, jak dlouho se znáte s ředitelem ÚOOZ Robertem Šlachtou? Jak často a kdy konkrétně jste se viděl přímo s ním nebo s jeho lidmi?“
9) K Farmě Čapí hnízdo
„Nedávno bylo podáno trestní oznámení kvůli podezření z podvodu při čerpání 50milionové dotace z evropských fondů na výstavbu centra Čapí hnízdo. Vaši právníci údajně kvůli tomu, aby bylo možné čerpat dotaci pro malé a střední podniky, v roce 2008 účelově vyčlenili jednu z firem Agrofertu a přejmenovali ji na Farmu Čapí hnízdo s anonymními vlastníky. Jelikož dnes brojíte proti anonymním akciím, jistě pro vás nebude problém zveřejnit, kdo konkrétně stál za touto firmou v letech 2008 až 2014, kdy ji znovu koupil Agrofert. Můžete zcela vyvrátit, že to byli lidé spojení s Agrofertem?“
10) K veřejným prostředkům pro Agrofert
„Deklarujete, že vám jde o transparentnost, přitom sám příliš otevřený nejste. Pokud jste členem vlády, a zároveň vaše firmy inkasují miliardy korun ročně z veřejných prostředků, má veřejnost právo vědět, kolik peněz od státu dostáváte a jak s nimi nakládáte. Dosud jste nezveřejnil, jaké celkové částky Agrofert obdržel formou různých veřejných zakázek, státních a evropských dotací, investičních pobídek a daňových zvýhodnění. Zajímá nás období, kdy vykonáváte funkci ministra financí, tedy od 18. února 2014 do současnosti. Kdy tak učiníte?“
11) Ke střetu zájmů
„Váš střet zájmů byl kritizován i na mezinárodní úrovni. Zejména šéfka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová považuje za nepřijatelné, aby firmy politiků, kteří sami kontrolují kontrolní systémy na evropské dotace, dostávaly peníze z eurofondů. Chce na unijní úrovni prosadit zákaz tohoto konfliktu zájmů. Podpoříte tuto snahu a souhlasíte s jejím názorem, že „takové praktiky představují riziko pro celou Evropskou unii a podkopávají důvěru v kontrolní orgány Unie, už takhle nízkou“?“
12) K zásahům do nezávislé soudní moci
Ze závěrů aktuální „Situační zprávy o soudnictví a soudcích v členských státech Rady Evropy“ vyplývá, že česká vláda nerespektovala ani omezená pravidla pro účast soudní moci v procesu jmenování soudců. Doslova citujeme: „Vůdce nejmocnější politické strany a ministr financí rozhodl, že úspěšný kandidát, vybraný na pozici místopředsedy Vrchního soudu na základě výběrového řízení, nemohl být na tuto pozici jmenován, a ministr spravedlnosti se proto rozhodl jej nejmenovat.“ Nejsou i tyto zásahy příčinou vyostřeného vztahu mezi resortem spravedlnosti a soudcovským stavem?“
[ctete]37454[/ctete]
Podobných okruhů by se našlo víc a v Babišově mediálním impériu se o nich nedočteme. Varující na tom však je, že o nich veřejnost téměř vůbec neinformuje ani většina zbývajících médií. Stačí si zalistovat v celostátních denících nebo si poslechnout hlavní televizní či rozhlasová zpravodajství, jestli média podobné otázky ministrovi financí pokládají. Nebo dokonce, pokládají je v minulosti velmi agilní „protikorupční“ iniciativy?