GLOSA / Jak to tak bývá, největší bojovníci za údajnou svobodu slova a za politickou nekorektnost vždy ve vhodné chvíli odhalí, že ve skutečnosti bojují pouze za vlastní právo urážet ostatní, případně šířit nesmysly a lži. Znovu se to projevilo u zástupců hnutí ANO Patrika Nachera (ten tu „nekorektnost“ miluje obzvlášť) a jeho stranické kolegyně Margity Balaštíkové.
Všechno to začalo úplně normálním vtípkem novináře Martina Bartkovského. Ten Balaštíkovou trefně označil za „poslankyni pro předstírání znalostí zemědělství a ekonomie“ a poté zveřejnil fotku, kde je vedle Balaštíkové žena z pořadu Pošta pro tebe, která je jí trochu podobná. A světe div se, tohle nezůstalo bez odezvy.
Paní Balaštíková, která ani na poměry inteligenční hladiny v hnutí ANO skutečně není tou nejostřejší tužkou v penále (ale má štěstí, že má kolegy typu paní Peštové či pana Ferance, takže zapadne), Bartkovskému vynadala a sdělila, že „urážky mají své hranice“ a že novináře „vyvede z omylu“, pokud si myslí, že může veřejně ostouzet lidi.
Bylo by zajímavé zjistit, jak přesně to paní Balaštíková udělá. Pěkný by byl takový soudní proces, ve kterém by musela dokázat, že není hloupá a že evidentní nadsázka v souvislosti s fotografií z pokleslé reality show má být urážka. To by se snad muselo vysílat on-line ze soudní síně. Jak jinak to tato dáma známému novináři nandá, těžko říct. Možná o něm ale něco vyjde v MF DNES, dokud ještě mají tyto noviny s paní poslankyní společného majitele.
A pak je tu gentleman Patrik Nacher, který Margitě Balaštíkové přispěchal chrabře na pomoc. Když prý někdo zesměšňuje poslankyni, znamená to, že „ztratil glanc“. Vzhledem k tomu, že Nacher je uveden jako autor knihy s názvem Šílenosti doby korektní, měli bychom se začít ptát, jestli na tom není stejně jako jeho šéf Andrej Babiš, který je autorem více publikací, než v životě přečetl.
Není to trochu moc korektnosti požadovat, aby nikdo nepoukazoval na intelektuální nedostatky veřejně činné osoby, natož poslankyně? A nejde náhodou Nacher s dobou, kterou kritizuje, když požaduje, aby nikdo nezesměšňoval ženy fotkou, na které se podobají někomu, kdo byl v televizi?
Samozřejmě na žádnou z těchto otázek nedostaneme odpověď. Nekorektnost podle bojovníků za ni totiž musí být uplatňována jen do chvíle, kdy se netýká jich samotných. To je totiž další oblíbená věc a knižní počin Patrika Nachera: Dvojí metr. A tady ho vidíme v praxi.