Ministryně financí Alena Schillerová předvádí dvojí tvář. Podnikatele čekají další pokuty a zpřísněné sankce, zatímco benevolence či neschopnost jejího úřadu umožňuje pokračování švindlu v Účtenkovce. V její oblíbené státní loterii žádné citelné postihy podvodníkům nehrozí.
Ministryně Schillerová stále opakuje, jak vychází vstříc podnikatelům, a ti prý její přízeň většinově opětují. Podporu jí však vyslovují zejména šéfové spřízněných asociací, zatímco malí podnikatelé se potýkají s jinými každodenními starostmi. Skutečnost je taková, že na jednu marketingově prodávanou úlevu jim obrazně řečeno vycházejí dvě nové sankce či zpřísnění administrativy.
Pokuta kvůli certifikátu EET
Podnikatelům v pohostinství a ubytovacích službách dnes hrozí vysoké pokuty za nesplnění další povinnosti. Koncem listopadu vyprší platnost pokladních certifikátů k elektronické evidenci tržeb, které byly vygenerovány při startu první vlny EET před třemi lety.
Zatím si nové certifikáty pořídila zhruba polovina z 38 tisíc podnikatelů. Ty, kteří prodloužení certifikátů z nějakých důvodů nestihnou, čekají až půlmilionové sankce, což kritizují Podnikatelské odbory v čele s Radomilem Bábkem. Na 112 tisíc obchodníků používajících EET v rámci druhé vlny čeká totéž začátkem příštího roku.
Další záludnosti pro podnikatele skrývá novela daňového řádu, kterou ministryně Schillerová předložila do Poslanecké sněmovny. Mimo jiné prodlužuje lhůtu pro vratku DPH ze 30 na 45 dní, což může řadě firem působit nemalé problémy s cash-flow. Dále se rozšiřují podmínky, kdy bude možné udělit pokutu ve výši až půl milionu korun za nepřesné vyplnění kontrolního hlášení DPH.
Dále chce ministerstvo zrušit pravidlo, které podnikatelům umožňuje beztrestně podat daňové přiznání s pětidenním zpožděním, a také se bez rizika sankce opozdit o několik dnů s platbou daně. Z praxe to vypadá tak, že už jen při minimálním zpoždění budou hrozit pokuty v řádu desítek tisíc korun a Finanční správu nebude zajímat, zda došlo jen k formálnímu či nezaviněnému pochybení.
Neregulérní Účtenkovka
Tento důsledný postup vůči živnostníkům, pro které je každá pokuta citelnou ranou v jejich rozpočtu, ostře kontrastuje s přístupem Ministerstva financí k pochybným aktivitám, znehodnocujícím regulérnost státní loterie Účtenkovky.
V říjnu byly zveřejněny podivné praktiky vykazující rysy organizovaného podvodu, který nechávala státní správa bez povšimnutí. Profesionální hráči posílali do slosování až 12 tisíc účtenek za měsíc. Jelikož pravidla hry připouštějí možnost přihlásit jednu účtenku z jednoho obchodu denně, musel by rekordman za den absolvovat 400 nákupů, každý v jiném obchodu, což je zjevně nereálné.
O tom, že nešlo o ojedinělý jev, svědčí srpnové slosování Účtenkovky. Nejaktivnější hráč zaregistroval 11.128 účtenek. Ještě padesátý v pořadí poslal 4.517 účtenek a musel by tedy denně zajít do 150 obchodů.
Je očividné, že účastníci loterie s tisícovými objemy zaregistrovaných účtenek obcházejí pravidla. „Lidé zjistili, že nezáleží na hodnotě účtenky. V podstatě si můžete založit obchod a vytvářet v něm tisíce účtenek,“ tvrdí programátor Marek Sušický, který dlouhodobě sbírá data o EET.
Aktivujte robota
Další možností je směna nebo nákup účtenek přes specializované facebookové profily a bazary, nabízející za poplatek libovolný počet účtenek. Tyto bazary dokonce přiznávají funkci robota, který po aktivaci nahraje do systému na vybraný účet „jedním klikem“ účtenky, které zájemce nemá k dispozici.
Ministryně Schillerová, která Účtenkovku vychvaluje jako úspěšný projekt, zpočátku odmítala jakékoli pochybení. Nakonec však ministerstvo přiznalo, že nemá o účtenkách a hráčích detailnější informace. Kompletní data má k dispozici pouze soukromý provozovatel loterie, společnost Wincor Nixdorf.
Státní loterie přitom nesplnila očekávání v žádném ohledu. Místo Schillerovou předpokládané účasti milionu hráčů se jejich počet pohybuje kolem 350 tisíc. Ekonomický přínos je vzhledem k ročním stomilionovým nákladům neměřitelný, a nepřispěla ani k významnějšímu zvýšení ochoty přebírat účtenky.
Nepodstatná změna pravidel
Jediným viditelným efektem tohoto drahého špásu placeného daňovými poplatníky je PR ministryně financí a zapojení patologických gamblerů a podvodníků, kteří se naučili obcházet pravidla. Pod tlakem důkazů se nakonec Schillerová rozhodla změnit Herní plán a od prosince bude možné zaregistrovat na jedno jméno maximálně 500 účtenek.
Jenže počítačoví experti zjistili, že tato pravidla půjde obcházet dál. Tuto informaci přinesl portál Seznam, který citoval opět Marka Sušického. Podle něho není horní limit pro profesionální hráče žádný problém, a opět mohou využít bazar účtenek.
„Pokud si vytvořím na bazaru padesát hráčských účtů a podle pravidel na bazaru získám 500 účtenek, tak dohromady může mít jeden člověk 25 tisíc účtenek,“ komentoval změnu analytik. Jeden hráč se tak podle něho může vydávat za padesát dalších hráčů a zvýšit si šanci na výhru.
Porušuje provozovatel zákon?
Ministerstvo financí i dnes odmítá, že by tolerovalo porušování pravidel. Jenže žádná sankce pro podvodníky kromě možného zrušení hráčského účtu kvůli porušení Herního plánu nehrozí. A k tomu ještě nikdy nedošlo.
Sušický upozorňuje na to, že pochybnosti kolem loterie nabyly takových rozměrů, že by se mohl její provozovatel teoreticky dopouštět trestného činu provozování nepoctivých her a sázek.
To vše pod kuratelou státu, který jinak úzkostlivě dbá na dodržování předpisů natolik, že je schopen pokutovat živnostníky kvůli naprosto marginálním pochybením, a to i v případě, kdy řádně platí daně. To je dvojí tvář podle průzkumů druhé nejpopulárnější političky Aleny Schillerové.