Úspora peněz je podle ženy, které se povedl husarský kousek, hodně o myšlení a plánu, jak přestat rozhazovat. Lara Jarvisová se podle listu Daily Mirror zbavila všech nepotřebných výdajů, a tím se jí podařilo na konci roku najít „v peněžence“ o 25 000 liber (zhruba 730 tisíc korun) víc než v předchozích letech. Nyní se o své triky podělila i s veřejností, kterou se snaží přesvědčit o tom, že našetřit dokáže každý.
Matka dvou dětí je přesvědčena o tom, že není ničím výjimečná. „Kdokoli může změnit svůj vztah k penězům a přestat bez rozmyslu utrácet,“ je přesvědčena Lara. Proto se na svém youtubovém kanálu rozhodla lidem poradit, jak se úspěšně pustit do spoření. „Nejde o to, abyste se potrestali a řekli si: Tohle mít nemůžu,“ říká s tím, že je důležité si stanovit cíl a pak zjistíte, že máte na vysněné věci dříve, než jste si mysleli.
Úplně nejdůležitější je uvědomit si důvod, proč vlastně chcete šetřit. „Když máte jasno v tom, že to má smysl, poradíte si i v momentech, kdy s tím chcete přestat,“ je přesvědčena sympatická Britka.
Když nevíte, kde začít, projděte si své výpisy z účtu. Zjistíte tak, za co vyhazujete zcela zbytečně. „Je to tak šokující,“ říká Lara. „Všechno se to sčítá a vy si to v tu chvíli neuvědomíte,“ dodává. První krok tedy máte za sebou.
Nyní není od věci podívat se do skříní, kolik věcí je v nich úplně zbytečně. Podle Lary jde o ty věci, které se kupovaly, protože byly „nezbytně nutné“, ale nyní jsou zaházeny někde na dně skříně. Když si uvědomíte, co obstálo ve zkoušce časem, budete podle spořivé ženy do budoucna lépe vědět, jak vybírat při nákupech. Zatím můžete zkusit nepotřebné kousky prodat. V době internetu to není takový problém.
Pokud se ovšem budete chystat na rok šetření, není to jen tak. „Chce si to vše dobře zorganizovat,“ vysvětluje Lara. „Pokud tedy můžete hromadně koupit prací prostředek v lednových výprodejích, udělejte to. Můžete se tak třeba na půl roku vyhnout situaci, že vám náhle dojde,“ dodává.
Je nutné si také stanovit jasná pravidla, která nepřekročíte. Například je důležité si uvědomit, které věci si můžete koupit a na které budete muset v rámci úspor zapomenout. Jde třeba i o boty, oblečení nebo kosmetiku. Další položkou jsou výdaje spojené se společenským životem. Ten se totiž příští rok snad už vrátí do starých kolejí. „Pokud budete postrádat své přátele, vyberte si jeden den v měsíci, kdy si s nimi vyjdete,“ říká rázně Lara.
Abyste na sebe ovšem nebyli moc přísní, stanovte si výjimky, s nimiž budete počítat už dopředu. Na jednu stranu si tak uděláte neplánovanou radost a nemusíte se přitom cítit provinile, že jste porušili svůj šetřící plán.
Na co ovšem určitě nesmíte zapomenout, je to, abyste o svém úmyslu uškudlit nějaké peníze informovali rodinu a přátele. Jinak by si mohli myslet, že je třeba nechcete vidět nebo že se děje něco divného. „Pokud to půjde, buďte s nimi, ale vysvětlete jim, že se snažíte omezit výdaje,“ radí Lara. „Možná zjistíte, že máte jejich velkou podporu. Třeba se k vám dokonce sami přidají,“ dodává finančně zdatná Britka.