Rada České televize na svém středečním zasedání rozhodla, kdo dalších šest let povede veřejnoprávní televizi. Novým generálním ředitelem se od 1. října stane šéf brněnského studia České televize Jan Souček, který ve třetím kole volby získal 11 hlasů z celkových patnácti. Petr Dvořák dostal od televizních radních pouze 4 hlasy a po dvanácti letech tak do ředitelského křesla na Kavčích horách usedne 30. září naposledy. Zasedání Rady České televize jsme sledovali ON-LINE.
Ve finále volby bylo pět kandidátů. Mezi nimi současný šéf Petr Dvořák, který stojí v čele instituce od roku 2011, ředitel brněnského studia České televize Jan Souček, bývalý šéf televize Prima Martin Konrád, krizový manažer Pavel Hřídel a producent Jan Štern.
Jednání televizních radních začalo v 9 hodin. Každý z pěti finalistů dostal deset minut na představení své koncepce. Následoval neomezený prostor na otázky od členů Rady České televize. Aby kandidát stanul v čele televize, musel získat alespoň deset hlasů z celkového počtu patnácti radních.
První kolo volby začalo po 14. hodině. Jan Souček získal osm hlasů, Petr Dvořák pět, Martin Konrád jeden, Pavel Hřídel a Jan Štern nezískali žádný hlas. Odevzdáno bylo patnáct hlasovacích lístků, platných bylo čtrnáct. Do druhého kola tak postoupili Dvořák a Souček. Ani ve druhém kole se však o budoucím řediteli nerozhodlo, Dvořák získal šest hlasů a Souček devět. Oba kandidáti se tak utkali také ve třetím kole.
Do výběrového řízení na post generálního ředitele České televize se původně přihlásilo třináct zájemců. Pro nesplnění předpokladů bylo vyřazeno pět uchazečů, konkrétně Alena Dlabačová, Antonín Dopita, Jan Hochmannová, Jiří Roupa nebo aktivista Pavel Zítko.
Podle podmínek výběru musel mít uchazeč mimo jiné vysokoškolské vzdělání, manažerské a osobnostní předpoklady, znát aktivně jeden světový jazyk a mít negativní lustrační osvědčení. Součástí přihlášky musela být i koncepce rozvoje a fungování České televize po dobu funkčního období uchazeče v rozsahu pěti až deseti stran.
Televizní radní pak minulý měsíc vybrali pět kandidátů, kteří postoupili do druhého kola výběrového řízení. Největší počet hlasů dostal bývalý ředitel televize Prima Martin Konrád a současný šéf brněnského studia České televize Jan Souček. Podpořilo je čtrnáct radních z celkových patnácti. Dvanáct radních pak hlasovalo pro nynějšího generálního ředitele Petra Dvořáka.
Až ve druhém kole pak ke zmíněné trojici přibyli ještě šéf firmy Batist Medical Pavel Hřídel a bývalý televizní producent Jan Štern. Ti od radních dostali devět hlasů. Do finále nepostoupili Ondřej Cón, Jiří František Potužník a Ondřej Vrbík.
Zasedání Rady České televize SLEDUJEME ON-LINE:
-
Slyšení kandidátů skončilo, po desetiminutové přestávce začne první kolo hlasování
-
Hřídel: Měli bychom lépe hospodařit
Hřídel by chtěl Českou televizi posílit zejména v oblastech transparentnosti, objektivity a vyváženosti, ekonomické zodpovědnosti a vlastní tvorby. "Domnívám se, že bychom měli lépe hospodařit, investovat více do technologií a produkovat více vlastní tvorby, to by nám mělo přinést prosperitu i vyšší zájem diváků," prohlásil.
Ušetřené prostředky by chtěl Hřídel investovat do tvorby a technologií. Česká televize by podle něj měla podporovat demokratické a kulturní hodnoty a vzdělávat diváky. "Bez diváků ČT zanikne," říká Hřídel s tím, že je potřeba produkci zatraktivnit. Chtěl by více sledovat programové i technologické trendy, více spolupracovat s mladými umělci.
-
Před radu předstoupil poslední kandidát Pavel Hřídel
Hřídel působí od letošního ledna ve společnosti Batist Medical, která vyrábí roušky, nanoroušky a další zdravotnický materiál. V letech 2019 až 2022 vedl Teplárnu Strakonice, kam přišel jako krizový manažer.
-
Prezentace producenta Jana Šterna skončila
"Určitě nebudu žádat, abyste mi dali hlas," prohlásil v závěru s úsměvem kandidát Jan Štern. Před radu nyní předstoupí krizový manažer Pavel Hřídel.
-
ČT art by Štern nahradil vysíláním pro teenagery
Déčko by podle něj nemělo končit vysílání před 20. hodinou. Stávající ČT art by podle něj měla nahradit mladých tvůrců pro mladé. "Není pravda, že se mladí lidé dívají jenom na streamy. Dívají se na obsahy a je jim jedno, kde jsou. Obsahy vítězí, ne platformy," řekl Štern k plánu na zavést večerního vysílání ČT teen.
-
Na sport bych nasahal
Jako u předřečníků, i v případě Šterna došlo na téma sport. "Není potřeba veřejná podpora na to, abyste vysílali fotbalovou ligu nebo mistrovství světa,“ prohlásil na dotaz radního Jiřího Šlégra s tím, že pokud se zvýší televizní poplatky, na sport by nasahal.
-
Ta naše povaha česká a Česká soda
Štern chce na ČT1 zrušit kriminální seriály a pondělní hlavní vysílací čas vyplnit reprízami. Ve středu by se podle něj měly vysílat vztahové a psychologické seriály. Pátek by pak měly zaplnit kvalitnější seriály, preferoval by typově seriály jako Kukačky před Osadou. Nedělní okno věnovat reportážím „z první linie života“. Hlavní vysílací čas by měly otevírat kvalitní dokumenty, kvalitní zahraniční filmy a vyšší forma aktuální publicistiky.
ČT2 by se podle něj měla celá změnit, chce vysílat čtyřicet premiérových dokumentů ročně a reprízovat "haldy skvělých dokumentů, které leží ladem". Zkritizoval dokumenty o Hitlerovi. Štern by otevřel okno pro aktuální publicistiku a jako příklad připomněl starší pořad Ta naše povaha česká, chce vrátit zábavu jako Česká soda.
-
Před radu předstupil Jan Štern
Štern je kreativní producent v České televizi, dramaturg a režisér, pracoval i v televizi Prima jako šéf programu. O ředitelskou funkci se neúspěšně ucházel v letech 1998, 2001 nebo 2003, kdy se dostal mezi finalisty.
-
Jednání Rady ČT bude pokračovat ve 13 hodin
"Chtěl bych se zabývat i tím, jak Česká televize funguje směrem dovnitř, změnit kulturu zacházení s penězi. A chtěl bych, aby se Česká televize věnovala i dospívající generaci," prohlásil v závěru svého vystoupení Konrád. Předseda Rady České televize následně vyhlásil patnáctiminutovou pauzu.
-
Nová budova České televize?
Ve svém projevu hovořil o nové budově České televize, Kavčí hory jsou podle něj nevyhovující. "Celý areál je velmi složitý, energeticky je pravděpodobně velmi náročný a nevyhovuje dnešním nárokům, které na televizi máme. Ale jsou věci, které mám spíš z doslechu, kdy lidé nejsou spokojeni s pracovním prostředím," prohlásil Konrád. "Je to podmíněno tím, že dojde ke zvýšení poplatků," odpověděl Konrád na dotaz radního Reného Kühna, zda se hodně zaměří na to, co udělat s Kavčími horami. "Nějakou dobu ale zřejmě budu nucen fungovat v ekonomické realitě, která bude znamenat výrazné šetření," doplnil.