Rada České televize na svém středečním zasedání rozhodla, kdo dalších šest let povede veřejnoprávní televizi. Novým generálním ředitelem se od 1. října stane šéf brněnského studia České televize Jan Souček, který ve třetím kole volby získal 11 hlasů z celkových patnácti. Petr Dvořák dostal od televizních radních pouze 4 hlasy a po dvanácti letech tak do ředitelského křesla na Kavčích horách usedne 30. září naposledy. Zasedání Rady České televize jsme sledovali ON-LINE.
Ve finále volby bylo pět kandidátů. Mezi nimi současný šéf Petr Dvořák, který stojí v čele instituce od roku 2011, ředitel brněnského studia České televize Jan Souček, bývalý šéf televize Prima Martin Konrád, krizový manažer Pavel Hřídel a producent Jan Štern.
Jednání televizních radních začalo v 9 hodin. Každý z pěti finalistů dostal deset minut na představení své koncepce. Následoval neomezený prostor na otázky od členů Rady České televize. Aby kandidát stanul v čele televize, musel získat alespoň deset hlasů z celkového počtu patnácti radních.
První kolo volby začalo po 14. hodině. Jan Souček získal osm hlasů, Petr Dvořák pět, Martin Konrád jeden, Pavel Hřídel a Jan Štern nezískali žádný hlas. Odevzdáno bylo patnáct hlasovacích lístků, platných bylo čtrnáct. Do druhého kola tak postoupili Dvořák a Souček. Ani ve druhém kole se však o budoucím řediteli nerozhodlo, Dvořák získal šest hlasů a Souček devět. Oba kandidáti se tak utkali také ve třetím kole.
Do výběrového řízení na post generálního ředitele České televize se původně přihlásilo třináct zájemců. Pro nesplnění předpokladů bylo vyřazeno pět uchazečů, konkrétně Alena Dlabačová, Antonín Dopita, Jan Hochmannová, Jiří Roupa nebo aktivista Pavel Zítko.
Podle podmínek výběru musel mít uchazeč mimo jiné vysokoškolské vzdělání, manažerské a osobnostní předpoklady, znát aktivně jeden světový jazyk a mít negativní lustrační osvědčení. Součástí přihlášky musela být i koncepce rozvoje a fungování České televize po dobu funkčního období uchazeče v rozsahu pěti až deseti stran.
Televizní radní pak minulý měsíc vybrali pět kandidátů, kteří postoupili do druhého kola výběrového řízení. Největší počet hlasů dostal bývalý ředitel televize Prima Martin Konrád a současný šéf brněnského studia České televize Jan Souček. Podpořilo je čtrnáct radních z celkových patnácti. Dvanáct radních pak hlasovalo pro nynějšího generálního ředitele Petra Dvořáka.
Až ve druhém kole pak ke zmíněné trojici přibyli ještě šéf firmy Batist Medical Pavel Hřídel a bývalý televizní producent Jan Štern. Ti od radních dostali devět hlasů. Do finále nepostoupili Ondřej Cón, Jiří František Potužník a Ondřej Vrbík.
Zasedání Rady České televize SLEDUJEME ON-LINE:
-
Konrád: Obchodního ředitele Primy už se mi znovu dělat nechtělo
Radního Vlastimila Ježka zajímalo, proč Konrád vedl televizi Prima jen krátce. "Ředitelem Primy byl více než jeden rok. Přebíral jsem televizi, když Marek Singer přecházel na místo viceprezidenta do regionu, který už nějaká léta fungoval, a ten region byl pak zrušen. Tehdejší majitel MTG ho požádal, aby se vrátil na místo generálního ředitele Primy, a mně nabídli zpátky místo obchodního ředitele, což už se mi nechtělo," vysvětloval kandidát na šéfa České televize.
-
Konrád v čele televize Prima vydržel jeden rok
Martin Konrád byl obchodním ředitelem rozhlasového mediazastupitelsví a poté televize Prima. V jejím čele následně vystřídal Marka Singera, ve funkci generálního ředitele však vydržel zhruba rok. Od loňského srpna řídí mediální agenturu MMB Media Agency Czech.
-
České televize i za 70 let
"Chovám hlubokou úctu a respekt k České televizi a k tomu, co za sedmdesát let existence dokázala," řekl v úvodu představení své koncepce Martin Konrád s tím, že chce, aby tady byla České televize i za 70 let. Podle něj je k tomu však nutná ekonomická udržitelnost. Zároveň hovořil o televizních poplatcích, nemyslí si, že by politická reprezentace odhlasovala jejich zvýšení.
V úvodním slově také prohlásil, že část lidí v České televizi dělá na takzvaný Švarcsystém, na to by se chtěl zaměřit v personální politice. "Bude nutné se podívat na to, jaké jsou pracovní úkoly jednotlivých zaměstnanců a na to, proč tu při 3000 zaměstnanců máme ještě nespecifikovaný počet ičařů," prohlásil.
Podle Konráda by se Česká televize neměla ve zpravodajství zabývat jen politikou. Ve svém projevu mluvil o tématech jako zdravotnictví, školství, zemědělství a ekologie. „Úlohou České televize je vysvětlovat,“ řekl Konrád s tím, že by měla více hovořit o Evropské unii. "Její pověst je trochu nespravedlivá," prohlásil.
-
Před radu předstoupil Martin Konrád
Tři hodiny po začátku jednání Rady České televize domluvil druhý kandidát na šéfa veřejnoprávní televize. Slovo dostal další z kandidátů Martin Konrád.
-
Plány s kanálem ČT sport
Radní Martin Doktor se Součka ptal na plány s kanálem ČT sport. "Chci vést debatu o tom, jaká má být budoucnost České televize. Nemůžeme zastírat, že projekty vznikají ve chvíli, kdy nikdo z nás nemá jistotu, s jakým balíkem financí bude televize veřejné služby v následujících šesti letech hospodařit," prohlásil kandidát na šéfa České televize. Podle něj je potřeba vést věcnou a širokou debatu se zástupci řady společenských skupin, co je role televize veřejné služby. "Jestli je investice do nákupů stále dražších licencí na vysílání extraligy, národních utkání nebo pokrývání olympiád ta základní hodnota," řekl Souček. "Pokud se podaří získat finance, podpora mládežnického i špičkového sportu patří do televize veřejné služby. Současný rozsah ale v evropských televizích veřejné služby nemá obdoby," dodal.
-
Souček začínal v médiích v roce 1994
Jan Souček je ředitelem brněnského studia České televize od roku 2014, v médiích začínal v roce 1994 v TV Nova, zkušenosti má i z Českého rozhlasu.
-
Nejlepší zahraniční tvorba v hlavním vysílacím čase
Česká televize by měla podle Součka v hlavním vysílacím čase nabízet nejlepší zahraniční tvorbu. Posílena by měla být publicistika, dokumenty a tvorba pro děti a mládež. -
Spolupráce s Českým rozhlasem a ČTK
„Digitální platformy nejsou naši silnou stránkou,“ řekl Souček při představování své koncepce. Navrhuje spojit síly České televize, Českého rozhlasu a ČTK. V průběhu roku 2025 chce spustit společnou veřejnoprávní mobilní zpravodajskou platformu. Tu by chtěl dostat mezi tři nejnavštěvovanější platformy v Česku.
Podle něj je nutné rychle vyřešit financování a adaptaci na nové podmínky. "V roce 2030 je před námi očekávané ukončení terestrického vysílání, to se musí promítnout do strategických cílů média. Včera bylo pozdě," vzkázal Souček.
-
Myšlení mimo už nakreslené šablony
"Nabízím myšlení mimo už nakreslené šablony, schopnost efektivní komunikace a důraz na týmovou spolupráci. Nejsem přesvědčený, že pro následujících šest let potřebuje Česká televize extenzivní rozvoj. Česká televize je stabilní instituce, která potřebuje intenzivně zapracovat na některých svých agendách, abychom obstáli na křižovatkách, na které nás přivedla doba," prohlásil v úvodu kandidát Jan Souček.
-
Jednání Rady České televize pokračuje
Prostor pro svou prezentaci dostal šéf brněnského studia České televize Jan Souček.