Rada České televize na svém středečním zasedání rozhodla, kdo dalších šest let povede veřejnoprávní televizi. Novým generálním ředitelem se od 1. října stane šéf brněnského studia České televize Jan Souček, který ve třetím kole volby získal 11 hlasů z celkových patnácti. Petr Dvořák dostal od televizních radních pouze 4 hlasy a po dvanácti letech tak do ředitelského křesla na Kavčích horách usedne 30. září naposledy. Zasedání Rady České televize jsme sledovali ON-LINE.
Ve finále volby bylo pět kandidátů. Mezi nimi současný šéf Petr Dvořák, který stojí v čele instituce od roku 2011, ředitel brněnského studia České televize Jan Souček, bývalý šéf televize Prima Martin Konrád, krizový manažer Pavel Hřídel a producent Jan Štern.
Jednání televizních radních začalo v 9 hodin. Každý z pěti finalistů dostal deset minut na představení své koncepce. Následoval neomezený prostor na otázky od členů Rady České televize. Aby kandidát stanul v čele televize, musel získat alespoň deset hlasů z celkového počtu patnácti radních.
První kolo volby začalo po 14. hodině. Jan Souček získal osm hlasů, Petr Dvořák pět, Martin Konrád jeden, Pavel Hřídel a Jan Štern nezískali žádný hlas. Odevzdáno bylo patnáct hlasovacích lístků, platných bylo čtrnáct. Do druhého kola tak postoupili Dvořák a Souček. Ani ve druhém kole se však o budoucím řediteli nerozhodlo, Dvořák získal šest hlasů a Souček devět. Oba kandidáti se tak utkali také ve třetím kole.
Do výběrového řízení na post generálního ředitele České televize se původně přihlásilo třináct zájemců. Pro nesplnění předpokladů bylo vyřazeno pět uchazečů, konkrétně Alena Dlabačová, Antonín Dopita, Jan Hochmannová, Jiří Roupa nebo aktivista Pavel Zítko.
Podle podmínek výběru musel mít uchazeč mimo jiné vysokoškolské vzdělání, manažerské a osobnostní předpoklady, znát aktivně jeden světový jazyk a mít negativní lustrační osvědčení. Součástí přihlášky musela být i koncepce rozvoje a fungování České televize po dobu funkčního období uchazeče v rozsahu pěti až deseti stran.
Televizní radní pak minulý měsíc vybrali pět kandidátů, kteří postoupili do druhého kola výběrového řízení. Největší počet hlasů dostal bývalý ředitel televize Prima Martin Konrád a současný šéf brněnského studia České televize Jan Souček. Podpořilo je čtrnáct radních z celkových patnácti. Dvanáct radních pak hlasovalo pro nynějšího generálního ředitele Petra Dvořáka.
Až ve druhém kole pak ke zmíněné trojici přibyli ještě šéf firmy Batist Medical Pavel Hřídel a bývalý televizní producent Jan Štern. Ti od radních dostali devět hlasů. Do finále nepostoupili Ondřej Cón, Jiří František Potužník a Ondřej Vrbík.
Zasedání Rady České televize SLEDUJEME ON-LINE:
-
Dotazy radních na Petra Dvořáka jsou u konce
"Ať už rozhodnete jakkoliv, pro mě to bude i do budoucna 'vždycky Česká'," uzavřel vtipně Dvořák. Po pětiminutové přestávce přijde na řadu Jan Souček.
-
Spojení České televize a Českého rozhlasu
Televizní radní René Kühn se Petra Dvořáka zeptal na případné spojení České televize a Českého rozhlasu. Podle současného šéfa České televize to má výhody i nevýhody. "V různých zemích vznikala veřejnoprávní média různým způsobem. Například nejdřív vzniklo rádio a televize z něj vyrůstala, jako v Británii nebo v Rakousku. Jsou země, kde byly obě instituce budovány jako samostatné. Obě varianty mají výhody a nevýhody," odpověděl Dvořák. Podle něj by spojení České televize a Českého rozhlasu trvalo řádově pět let a obě instituce by musely být pohromadě i fyzicky. Varoval například před slovenskou cestou, kde se veřejnoprávní televize a rozhlas spojily pod značkou RTVS, ale obě instituce zůstaly ve svých budovách a žádné reálné synergie se neprojevily.
-
Radní odmítli pomluvy Šafaříka
Radní Tomáš Řehák po kritickém projevu Šafaříka na adresu současného generálního ředitele reagoval tím, že nyní je prostor pro dotazy na kandidáty, ne pro diskusi radních. "Měl jsem pocit, že máme na programu otázky kladené uchazečům a jejich odpovědi," vzkázal. Od všeho, co Šafařík řekl, se pak "důrazně distancoval" místopředseda televizní rady Vlastimil Ježek. „Rada rozhoduje jako celek a Petr Šafařík je tu jenom jeden," prohlásil.
"Slyšel jsem řadu bodů, na které bych dokázal reagovat, ale většinu oblastí jsme už řešili na zasedáních rady a dokázal bych se vůči nim i vymezit. Nezaznamenal jsem ve vystoupení Petra Šafaříka ani jeden otazník, proto bych mu poděkoval za názor a pojďme se posunout dál," reagoval samotný Dvořák.
-
Šafařík: Dvořák není manažerem současnosti
"Petr Dvořák jako manažer není manažerem současnosti, ale minulosti," řekl Šafařík. "Třetí šestiletý mandát ředitele po sobě by nás vracel někam do Bavorska v sedmdesátých letech nebo nějaké diktátorské nedemokratické země," pokračoval s kritikou. Šafařík zároveň vyčetl Dvořákovi, že Česká televize nepodala ústavní stížnost ve sporu Rady ČT s bývalými členy Dozorčí komise, jejichž odvolání zrušil Nejvyšší správní soud. Radní zkritizoval také Českou televizi za prezidentské volby. Výkon Martina Řezníčka při prezidentské Superdebatě nazval moderátorským debaklem.
-
Kritici Dvořáka předloni neprosadili usnesení o střetu zájmů
-
Petr Šafařík se pustil do Petra Dvořáka
Radní Petr Šafařík prohlásil, že by neměl současný generální ředitel Petr Dvořák znovu kandidovat a už by nějakou dobu ani neměl být ve funkci. Podle něj byl ve střetu zájmů, když Česká televize měla obchodní vztah s firmou, ve které šéf televize figuruje. Zmínil článek Ondřeje Slačálka na webu A2larm, podle kterého měla "Hana Lipovská pravdu". Situaci předloni radní projednávali, usnesení však Dvořákovi kritici neprosadili. Dvořák je zároveň podle Šafaříka „člověkem minulosti“.
-
Dvořákovi skončí mandát na konci září
Stávajícímu generálnímu řediteli Petru Dvořákovi skončí mandát na konci letošního září. Veřejnoprávní televizi vede od roku 2011, v roce 2017 ho Rada ČT potvrdila na další šestileté funkční období. Předtím byl mezi lety 2003 až 2010 generálním ředitelem české komerční TV Nova.
-
Zkušenost není handicap, ale výhoda
"Třetí mandát bych vnímal jako dokončení své práce pro médium veřejné služby. Zkušenost není handicap, ale výhoda," uzavřel Dvořák svůj projev. Následují dotazy televizních radních.
-
Nová stanice i kompletní redesign Událostí
Dvořák by chtěl v dalším období posílit autonomii regionálních studií ve vysílání zpravodajské ČT24, chce revidovat producentský systém a oddělit vývojovou a výrobní část veřejnoprávní televize. Pokud bude Dvořák zvolen, plánuje dvě nová zpravodajská studia na Kavčích horách a zároveň nové televizní studio v Ostravě, pro které by měla vzniknout nová budova.
Dvořák zároveň hovořil o kompletním redesignu hlavní zpravodajské relace Události. Začala by také vysílat nová stanice, která by přes den vysílala regiony, večer by pak nabízela výběr ze zlatého fondu. Po vzoru ČT Sport Plus by vznikl také nový webový kanál ČT Art Plus. iVysílání má být podle plánů Dvořáka do tří let jednou z top 3 VOD platforem na českém trhu.
-
Dvořák: Do třetice všeho dobrého
"Slyším výhrady k fungování, beru je vážně a nabízím v projektu řešení: posílení regionů, posun od detektivek k rozmanitější žánrové tvorbě nebo rozvoj iVysílání," řekl Dvořák. Televizní radní požádal o důvěru. "Do třetice všeho dobrého, ale třikrát a dost," prohlásil s tím, že nabízí zkušenosti nejdéle sloužícího generálního ředitele České televize.