Chyby v rámci zaváděných opatření se v poslední době opět kupí, což může výrazně ovlivnit vývoj epidemie v Česku. Opět jde o životy a zdraví lidí. Na příchod vládního déjà vu se nemuselo čekat příliš dlouho – protiepidemický systém PES po dvou dnech chybování vykázal hodnotu, která by mohla znamenat opětovné zavírání hospod a obchodů. Lékaři si ale také stěžují na nedotažený očkovací plán, který by měl společnost z krize dostat.
Vláda musí opět řešit problémy s epidemií koronaviru. Komplikací v posledních dnech znovu přibývá. Rizikové skóre systému PES v neděli stouplo na 64 bodů, což odpovídá čtvrtému stupni, při kterém by opět došlo k plošnému uzavírání restaurací, hospod a obchodů, což by znamenalo nejen masivní celospolečenské škody, ale i další ránu pro podnikatele, kteří předzásobili své podniky, aby mohli zahájit jejich běžný provoz.
Toto kriticky vysoké číslo přišlo po dvou chybách ve statistikách, které ministerstvo zdravotnictví opravilo až poté, co už data poskytlo v rámci své aktualizace médiím a veřejnosti. Co konkrétně může za zhoršení situace, není zatím jasné. Zda je to znovuotevření škol, rozvolňování restrikcí a s ním i větší pohyb lidí, nebo obecně menší obava z nákazy, to musí ministerstvo teprve zjistit. Reálně však hrozí skok zpátky do čtvrtého epidemického stupně. A to teprve po pár dnech od uvolnění.
PES, který štěká, ale nekouše
Zuby cenící PES byl představen v polovině listopadu a měl do chaoticky zaváděných opatření vnést jasný systém, podle kterého se bude v konkrétně popsaných situacích jednoznačně postupovat, a vyvést republiku z nejhoršího.
Nedlouho po jeho zavedení zveřejnilo ministerstvo chybná data vůbec poprvé. Tehdy se jednoho rána Češi probudili do razantního skoku – z původních 57 bodů, které nasvědčovaly zlepšování situace, číslo náhle indikovalo hodnotu o 10 bodů vyšší. Nakonec se ukázalo, že jde o chybu… a web s klíčovými daty se zhroutil.
Dlouhé uzavření provozoven bylo pro majitele frustrující. O to víc pak nejistota, které museli čelit po dobu omezení, bez jasného plánu a perspektivy. Kritici vyčítali vládě její zkostnatělost a nenaplňované sliby, zvláště v oblasti ochrany podnikání. Místo řešení přišla odpověď v podobě tlaku ministerstva průmyslu a obchodu, které potřebuje zaměstnance z oboru gastronomie dostat do fabrik.
Vládě se nakonec povedlo po mnoha podzimních skandálech zlepšit situaci až v průběhu listopadu, kdy po druhém celostátním lockdownu konečně přišlo kýžené zlepšení čísel.
Protiepidemický systém PES se ale začal dále komplikovat – nejdříve nastal chaos kolem otevírání škol, další problém přišel na konci listopadu, kdy vyšlo najevo, že metodika vlastně není tak úplně hotová a hlavní hygienička Jarmila Rážová musí ve spolupráci s Národní sportovní agenturou připravit novou tabulku, která zohledňuje sporty a další odvětví.
Chaos, za který byla vláda kritizována opozicí, odborníky a nejrůznějšími oborovými asociacemi, se vrátil. A přetrvává i ohledně podoby očkovacího plánu. Právě příchod vakcín by měl být světlem na konci temného a zdánlivě nekonečného vládního tunelu. Jenže i tady se plány komplikují.
Jak odhalil server Seznam Zprávy, lékaři tvrdí, že očkovací plán, který má ministr Blatný předložit vládě v pondělí, není ještě tak úplně připravený. Lékaři, kteří mají očkovat miliony občanů, nedostali dosud žádné informace a ministerstvo s nimi nekomunikuje. Tak komplexní akce s sebou přináší mnoho otázek, na které ale nikdo neodpovídá. Do Česka mají přitom první dávky vakcín dorazit už v lednu.
„Já vůbec nemám pocit, že bychom byli zklidnění,“ reagoval naštvaným tónem na chování lidí v souvislosti s rozvolňováním restrikcí premiér Andrej Babiš v nejnovějším „týdenním hlášení“. Skoro by se dalo použít cimrmanovské – „otevřeli podniky, ale začali jim do nich chodit lidi“.