Bývalá ministryně pro lidská práva a psychiatrička Džamila Stehlíková se vyjádřila ke stavu Miloše Zemana z hlediska jeho duševního stavu. Na svých výrocích, které vzbudily velkou nelibost Hradu, trvá.
V rozhovoru pro Seznam Zprávy říká, že je ve veřejném zájmu vědět, jaké je zdraví prezidenta republiky, který je velitelem našich ozbrojených sil. „Hodnotím, co vidím, celý život léčím lidi, viděla jsem stovky a spíše tisíce lidí, kteří měli podobnou diagnózu.“
„To, jakým způsobem ale prezident vystupuje na veřejnosti, ukazuje na to, že došlo k dalšímu masivnímu poškození nervové soustavy. Už to není jen polyneuropatie, která vedla k paralýze dolních končetin, kvůli čemuž skončil na vozíku, ale i poškození mozku.“
Podle ní je stav Miloše Zemana zcela zjevný: „Poznáte to na mimice, na způsobu chování v přítomnosti dalších osob, na orientaci v prostoru. Chvílemi neudrží události, které se staly před desíti minutami, ne vždy poznává osoby. Došlo ke skokovému zhoršení takzvané encefalopatie (dysfunkce mozku), která mluví o hlubokém poškození mozku. Netvrdím, že jde o neléčitelný stav, lze to léčit. Volám po vyjádření konzilia, ve kterém by měl být psychiatr a neurolog. Víme jen, že prezidenta léčí gastroenterolog, který léčí jaterní cirhózu, která je doprovázená ascitem.“
Podle Džamily Stehlíkové má Zeman „hluboce poškozený mozek, což značně komplikuje výkon jeho prezidentské funkce“.
Na dotaz, zda lze na dálku provést takovou diagnózu, uvádí, že viděla stovky, ba tisíce lidí, kteří jsou v takovém stavu. „Kognitivní funkce, především ty související s pamětí, se u něho zhoršily. Jako psychiatr to poznám, viděla jsem záběr, když odcházel z nemocnice. Paní ministryně Schillerová po schůzce s ním řekla, že prezident je rád, že je doma, protože v nemocnici nespal. Jak by spal, když měl náběh na delirium, když mu v nemocnici znepřístupnili alkohol. Alkohol je zlá a silná droga, při jejímž výpadku se dostavuje abstinence, která dále zhorší zdravotní stav. Dysfunkce mozku se tím stává masivnější a skokovější, paměť a orientace se ztrácí.“
A dodává k tomu: „Vidím jeho výraz, znám ho dlouhou dobu, jde o celoživotní anamnézu. Miloš Zeman je těžce závislý na alkoholu, pamatuji si na prezidentskou debatu před volbami v roce 2013. Pil od samého rána. Pamatuji si, jak nemohl bez alkoholu vydržet, přitom bylo před debatou, pamatuji si, že měl ještě černé brýle po operaci očí. Podívejte se, jak vypadala jeho chůze či jak má povadlá víčka, to jsou charakteristická poškození kognitivních nervů, jde o klasické alkoholové poškození.“
Mluvčí Jiří Ovčáček mezitím na svém twitteru pokračuje v sérii podrážděných výroků:
„Připomeňme si realitu, co je cílem zpravodajsko-politicko-mediální operace. Je to největší útok na demokratický pořádek od února 1948. Kdyby tehdy KSČ měla tu možnost, postupovala by stejně vůči dr. Edvardu Benešovi.“
„Návštěva prof. Miroslava Zavorala u pana prezidenta v Lánech je plánována. Tedy žádná senzace se nekoná, milí novináři. Buďte v klidu.“
„Cíl dezinformací o prezidentu republiky je průhledný. Určité politické síly touží na základě lživých tvrzení po volbách zbavit prezidenta republiky pravomocí a ustavit protinárodní vládu. To vše za aktivní pomoci řady novinářů. Je to fakticky pokus o protidemokratický puč.“
„Pamatujte si, že jak se nyní někteří politici odporně chovají k prezidentu republiky, budou se chovat k vám a celé republice. Recept je jednoduchý: Nevolit je!“
Do debaty kolem zdravotního stavu prezidenta by jistě vneslo větší jasno, kdyby prezident normálně absolvoval nějaké veřejné vystoupení a kdyby kolem jeho zdravotního stavu nepanovalo tak důsledné informační embargo.