Připravovaný zákon o zákazu prodeje sudového vína se razantně dotkne podnikání majitelů vinoték. Společně s rozjíždějící se elektronickou evidencí tržeb pak bude pro mnohé živnostníky znamenat jejich definitivní konec. Jak přiznává v rozhovoru pro Svobodné fórum Pavel Krejčí, majitel Dvorní vinotéky na pražském Uhelném trhu, mnozí vinotékaři už dnes přemýšlí, zda pro ně nebude jednodušší si hledat jiné zaměstnání, kde jim nebude vláda diktovat, co smí a nesmí.
Pane Krejčí, pokud by skutečně stát zakázal prodej sudového vína, co by to pro vás jako majitele vinotéky znamenalo?
Pokud by se opravdu jednalo o plošný zákaz prodeje sudového vína, tak by mě to celkem jistě donutilo ukončit podnikání s vínem, protože sudové víno je fenomén doby a absolutně zastiňuje prodej lahvových vín, tedy pokud mluvíme o lahvích s vínem z hroznů.
Je pravda, že chystaná represe zničí podvodníky, kteří pančují víno a v prodeji pak zůstanou pouze kvalitní produkty?
V žádném případě. Pouze se to dotkne těch poctivých a slušných. Také existuje předpoklad, že se víno zdraží, což se dotkne všech zákazníků.
[ctete]84533[/ctete]
Nejedná se tedy hlavně o ustoupení supermarketovému prodeji vína?
O tom nelze vůbec pochybovat. Koho by však zajímala kvalita, když si můžete koupit láhev vinného nápoje s alkoholem, připomínající víno, alespoň barvou, za cenu kvalitního korku a prázdné láhve. Některým zákazníkům pořád stačí levný výrobek, který nemá s kvalitou nic společného.
Dalším nástrojem, stěžujícím vaši práci bude i elektronická evidence tržeb. Jak se vás dotkne její zavedení?
Je to nesmyslný zásah do soukromého podnikání, představme si, kdyby všem zaměstnancům ministr financí nařídil jednorázové tisícové investice, nebo měsíční paušály do programu na docházku, bez kterého by je nikdo nezaměstnal. To by nepochybně vedlo k rychlému konci takového ministra, ale tím, že se to týká jen některých, společnost tento fakt přijala. Někteří lidé i velmi škodolibě.
Popravdě já vyčkávám, co udělá ostrý provoz EET od 1. 12. 2016 a do března, kdy bude EET aktuální i pro mne, si pořádně rozmyslím co dál, jestli nebude lepší a klidnější se nechat zaměstnat.
[ctete]85094[/ctete]
Na kolik vás vyjde pořízení všech potřebných věcí k provozu EET a dotkne se tato částka vašeho podnikání?
To je otázka, firmy se předhánějí v nabídce a vypadá to, že zlaté české, tedy ne slovenské, ručičky programátorů vymýšlejí programy, které by nakonec nemusely stát tolik. Ale pokud se nebude investovat pouze do software, je to opět velká zátěž pro mě i ostatní podnikatele. Zejména začínající si to rozmyslí.
My současní majitelé menších obchůdků s čímkoliv, řešíme jestli to opravdu má smysl. Možná za rok budeme muset nosit stejnokroje a podobně.
Nepostihne zákaz prodeje a EET socializační prvek, který tak dobře v restauracích, hospodách a vinotékách funguje?
Podle mého se už jen diskuze o těchto věcech postarala o různé rozepře a samozřejmě, že to vše má spíše antisocializační prvky.