Končící ministr Andrej Babiš (ANO) za sebou zanechává verzi zákona o evidenci tržeb plnou chyb. Důvodem byla pravděpodobně obava, že by se projednávání změn v tomto zákoně opět protahovalo.
Přibližme si dnes čtyři chyby týkající se samotného předmětu EET:
Kardinální problém. Zákon o evidenci tržeb byl sepsán tak, jako kdyby se týkal tržeb. Tržba přitom podle zákona o účetnictví nastává ve chvíli, kdy si podnikatel zaslouží peníze (předá zákazníkovi či odběrateli zboží, opraví klientovi pračku, vytvoří paní ředitelové nový účes), nikoli ve chvíli, kdy obdrží peníze. Babiš přitom zákon zamýšlel tak, že mají být on-line zasílány informace na „jeho“ centrálu (nejpozději) v okamžiku zaplacení (v okamžiku, kdy se vloží do pokladny peníze, třeba i záloha či splátka dluhu). Proto chodil všude s dětskými pokladničkami a proto pořád mluvil o Chorvatsku, kde skutečně evidují přijaté kuny (chorvatskou měnu). Vzhledem k tomu, že si v zákoně popletl tržby s pokladními příjmy, mohou podnikatelé vedoucí pouhou daňovou evidenci („jednoduché účetnictví“) tvrdit, že sice vydali „EET účtenky“, protože např. předali zákazníkům zboží, čemuž bude odpovídat i jejich vyprázdněný sklad, ale daň z příjmů zatím neplatí, protože jim většina zákazníků ještě nezaplatila. Babiš je pak nahraný.
Spropitné má být podle Babiše a finanční správy on-line evidováno, pokud jde do kapsy živnostníkovi (např. kadeřnici) či podniku, nikoli zaměstnancům. Náměstkyně pro EET Alena Schillerová však požaduje on-line evidenci veškerého spropitného. Ostatně, každé spropitné se přece stane nejprve tržbou a až poté případně součástí mzdy vyplácené z podnikových tržeb (resp. kryté tržbami).
Pokud jste podnikatelé spadající pod EET, musíte on-line evidovat i jako zákazníci. Konkrétně ve směnárnách. Zjistíte‑li totiž, že jste se právě zbavili např. eur a vydělali jste na tom (protože jste je kdysi nakoupili levněji), musíte kurzový zisk okamžitě evidovat a předat obsluze do okýnka „EET účtenku“.
EET se nelogicky vztahuje i na rozprodávání dlouhodobého firemního (či živnostníkova) majetku (pozemků, provozních budov, strojů apod.).