![Lidé proti Babišově EET protestují](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/88526/Demonstrace-proti-EET-002-1440x810-c.jpeg)
Lidé proti Babišově EET protestují FOTO: ČTK
FOTO: ČTK
![](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/93429/jakubcerny-100x100-c.png)
Zákon o evidenci tržeb je nesmyslný nejen terminologicky a kvůli problémům při jeho reálném provádění, nýbrž také po stránce právní. Exministr financí Andrej Babiš (ANO) však za svého působení nechtěl otevřít prostor pro jeho změny. Otevře jej nový ministr Ivan Pilný (ANO), nebo bude jen Babišovou loutkou, jak se ukazuje u jiných témat (rozpočet, finanční správa)? Uveďme čtyři právní problémy tohoto zákona a také problém s jeho názvem.
V zákoně se píše, že na „EET účtence“ má být jakýsi tajemný „fiskální identifikační kód“. Nikdo však netuší, co to má být. Zmínka je jen v tzv. důvodové zprávě, ale to není závazný dokument.
Z EET jsou vyjmuty banky, pojišťovny, pošta či veřejné záchodky. Není však jasné proč. Argumenty ministerstva nedávají smysl. Osvobozeni naopak nejsou lékaři, veterináři, prodejci vánočních kaprů ani třeba živnostníčci, kteří nemusejí vést žádnou evidenci, protože si s finančním úřadem dopředu dohodnou tzv. paušální daň.
Projekt byl zaveden zpočátku jen pro autokempy, hospody, penziony či hotely. Posléze přibyly obchody a velkoobchody. Ostatních se evidence zatím netýká. Není to náhodou protiústavní?
Vláda mohla podle zákona některé tržby dočasně osvobodit. To je asi taky protiústavní, nemyslíte? Přitom ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který s tímto zákonem v principu souhlasil a obhajoval jej, označil za velký úspěch, když se lidovcům podařilo prosadit, že dočasné osvobození může provést jedině vláda, nikoli samotné ministerstvo financí. Lidovci zkrátka potřebovali ukázat, že alespoň s něčím v zákoně nesouhlasí.
Název ani předmět zákona nesouhlasí s jeho skutečným smyslem. Evidence tržeb přece už dávno probíhá a nazývá se účetnictví. Smyslem zákona je však on-line evidování.