Nepořádek v pojmosloví kolem EET dostihl i Účtenkovku. Gamblerům, kteří vyhráli v účtenkové hazardní hře organizované ministerstvem financí, tak hrozí, že budou muset vyhrané miliony či automobily vrátit.
Pravidla účtenkové loterie se totiž míjejí se zákonem o evidenci tržeb. Vlastně s ním podle výkladu daňové správy i ministerstva v důsledku vůbec nesouvisejí.
Pro pochopení celého zmatku je klíčové zopakovat si, jaký je rozdíl mezi tržbou a příjmem. Hlavní iniciátor EET a autor brožurky, která projekt vysvětluje, je totiž někdejší ministr financí Andrej Babiš, jehož rodným jazykem není čeština. Ačkoli dělá v řeči nesporné pokroky a ačkoli vystudoval obchodování, v české odborné účetní terminologii má zjevné mezery.
Tržba a příjem spolu úzce souvisejí. Jestliže pro jednoduchost odhlédneme od DPH a úroků, můžeme říci, že jediným rozdílem jsou okamžiky, kdy k nim dochází, jak už jsme vás sice informovali, ale ministerstvo financí tuto skutečnost nadále ignoruje.
Když zákazník zaplatí, má podnikatel příjem. Zákazník samozřejmě může zaplatit za zboží, které je mu v ten stejný moment předáno, může však rovněž zaplatit zálohu, nebo naopak může splácet dluh. Příjem tedy může nastat i jindy, než je předáno zboží či poskytnuta služba.
Tržba naproti tomu nastává ve chvíli, kdy si podnikatel peníze od klienta zaslouží (a může je i vymáhat). U běžného zboží a služeb tržba většinou nastává právě v okamžiku předání či poskytnutí. Tedy klidně dříve, nebo naopak později, než podnikatel přijme peníze.
Zákon o evidenci tržeb obsahuje celou řadu chyb, ale největší z nich je, že tento zákon vůbec nebyl zamýšlen k zavedení on-line evidence tržeb. Babiš chtěl totiž převzít projekt z Chorvatska, kde podnikatelé on-line evidují příjmy, nikoli tržby. Proto také rozdával dětské atrapy pokladniček.
Na chybu již dávno upozornil Svaz účetních a také Asociace podnikatelů a manažerů. Ministerstvo financí i daňová správa však setrvale tvrdí, že se pod pojmem „evidovaná tržba“ nerozumí tržba, nýbrž příjem. Rozumíte tomu? Podnikatelé tedy musejí on-line evidovat každou přijatou zálohu i přijatou splátku zákazníkova dluhu.
V zákoně o evidenci tržeb i pravidlech účtenkové hazardní loterie však je užíván také samotný pojem „tržba“ (bez přívlastku „evidovaná“). Tento pojem rozhodně nelze definovat jako „příjem“. Do „Účtenkovky“ lze přitom zaregistrovat pouze účtenky vydané obchodníkem, který eviduje tržby podle zákona o evidenci tržeb. Jenže jak jsme si teď řekli, tržby podle tohoto zákona neeviduje snad nikdo. Asi žádný podnikatel se totiž neodváží postupovat v rozporu s výkladem finanční správy. Všichni tak evidují místo tržeb tzv. evidované tržby, což nejsou tržby, ale příjmy (alespoň podle zmíněného výkladu).
Lidé, kteří chtěli zbohatnout na základě donášení na živnostníky a firmy prostřednictvím gamblingu s nově vymyšlenými „EET účtenkami“, tedy zřejmě mohou mít prozatím smůlu. Tedy v případě, že by někdo jejich výhru soudně zpochybnil jakožto neoprávněný výdaj ze státní pokladny. Vláda Bohuslava Sobotky v čele s bývalým ministrem Babišem si chtěla udávání živnostníků koupit prostřednictvím lákavé „provize“, kterou bylo možné vyhrát právě v „Účtenkovce“. Udělala však, zřejmě pod vlivem právě Andreje Babiše, terminologickou chybu, kvůli níž jsou dosavadní výhry pravděpodobně neplatné.