Po téměř měsíčním provozu se zjišťuje, že téměř nikomu nesedí ani jeden den součet evidence tržeb v pokladně (různé typy) s evidencí v Pardubickém bunkru EET. Technologie za stovky miliónů vytvořila (nebo spíše zkopírovala z Chorvatska) firma IBM bez řádného výběrového řízení. Proč to dělá chyby? Zřejmě se tam aktualizuje s nějakým nežádoucím zpožděním binární strom (index), dle kterého se kontroluje a zamezuje duplicita. Není se čemu divit, když použili technologie z počátku devadesátých let, kde navíc vyskakují hlášky v chorvatštině. Pro připomenutí doby, v devadesátých letech byl u nás nejčastěji používán textový editor T602 pod MS DOS.
EET způsobilo jako nejdražší nástroj na výběr daní všech dob problémy a zdražování. Balkánská EET je ale méně přesná než metody výběru daní ve středověku (z majetku 1000 zl. se platila daň 1 zl.). Údaje odeslané do EET, kde si zákon plete tržby a příjmy, nelze součtově zkontrolovat na žádnou účetní knihu a ani záznamní povinnost k DPH. Pokud má firma ročně více než několik stovek dokladů, musel by úředník kontrolovat doklad po dokladu. Shrnuto: Odesílat si tam může každý, co chce, a do účetnictví zaevidovat něco jiného. Pro kontrolory pak mnohem více práce. To rovnou mohl Babiš najmout tolik úředníků, kolik je podnikatelů, a osobně by dohlíželi na evidenci účtenek.
[ctete-foto]90399[/ctete-foto]
Jak se obchází registrační pokladny v Itálii nebo EET v Chorvatsku, kde je dnes všem pro smích a v obou zemích stínová ekonomika na téměř dvojnásobku ČR, vám osvětlíme díky projektu Radostné Česko bez EET v příštím týdnu.