Vztahuje se Zákon o evidenci tržeb na tržby, jak tvrdí řada odborníků, nebo na peníze přijaté do pokladny, jak tvrdí končící ministr Andrej Babiš (ANO)? S novým ministrem financí se tato otázka opět otevírá a zmatek mezi podnikateli tak nutně narůstá.
FORUM 24 vás dlouhodobě informuje o nesmyslech v tzv. EET. Jako první jsme vás v této souvislosti v červenci 2015 informovali o spropitném. Ministerstvo financí pak tento problém začalo řešit až více než rok poté a navíc jej tak úplně nedořešilo.
Další absurditou je třeba povinná on-line evidence ve směnárnách. Pokud jste podnikatelé, kteří spadají pod EET, asi jste si už zvykli, že musíte předávat nově vymyšlený typ účtenky („EET účtenku“) svým zákazníkům. Možná však nevíte, že obdobně musíte předat účtenku i jako zákazníci svému prodejci. A to právě ve směnárnách. Pokud totiž jako podnikatelé spadající pod EET ve směnárně zjistíte, že jste dosáhli kurzového zisku, tedy že jste právě teď prodali nějakou měnu výhodněji, než jste ji kdysi nakoupili, musíte v tu chvíli na své přenosné on-line pokladně kurzový zisk nahlásit na „Babišovu“ centrálu a obsluze za okýnkem předat „EET účtenku“.
Obdobně musíte on-line evidovat také prodej svého dlouhodobého majetku, pokud jej neprodáváte jen občasně. Jestliže se tedy firma zbavuje třeba jedné ze svých fabrik a rozprodává proto její majetek, musí na „Babišovu“ centrálu nahlásit prodej každé židle, vrátnice, jednotlivých strojů a nakonec i budovy a pozemku. Netřeba dodávat, že zároveň musí kupujícímu předat „EET účtenku“.
Klíčovým zmatkem v celém monstrózním projektu však je spor mezi ministerstvem financí a Finanční správou na straně jedné a Svazem účetních či Asociací podnikatelů a manažerů na straně druhé. Spor se nevede o to, co má být podle zákona evidováno, nýbrž o to, v jakém okamžiku se má (nejpozději) evidovat.
Jak jsme vás již informovali, podle Babiše a jeho lidí mají být on-line evidovány pokladní příjmy. „EET účtenka“ má být tedy předána v okamžiku, kdy paní u pokladny obdrží od zákazníka peníze. Třeba i pouhou zálohu, nebo naopak splátku dluhů. Naproti tomu Svaz účetních tvrdí, že se Zákon o evidenci tržeb týká tržeb. K těm však dochází v okamžiku, kdy si podnikatel peníze zaslouží (předá zboží, poskytne službu apod.), nikoli v okamžiku, kdy dostane zaplaceno.
Babiš nyní skončí a jeho náměstkyně Alena Schillerová, kterou je zjevně, pokud jde o účetní terminologii, ovlivněn, na jeho místo nenastoupí. Novým ministrem by se měl stát podnikatel, investor a bývalý manažer Ivan Pilný, který českou účetní terminologii pravděpodobně ovládá. Otázkou je, zda si Pilný, který jistě sám nikomu „EET účtenky“ nevydává, uvědomuje uvedenou absurditu. Pokud by se však společně s finanční správou chtěl pustit do změn metodiky EET, musel by si jí všimnout a měl by pak šanci ji do nástupu nové vlády změnit, čímž by se definitivně sjednotil pohled účetních s výkladem ministerstva i finanční správy.
Ani tím bychom se však úplně nevyhnuli vydávání více účtenek, byť bychom tento fenomén značně omezili. Na požádání totiž máte i nadále právo obdržet klasickou účtenku, jakou známe už léta. Ta musí být případně vydána zpravidla při převzetí zboží a podobně. Zatímco dosud dostáváte „EET účtenky“ asi u většiny podnikatelů (respektujících výklad finanční správy) u záloh či splátek dluhů, pak byste je už dostávali při přebírání zboží, a to tedy i v případech, kdy zaplatíte jindy, stejně jako účtenku klasickou. Dokonce by samozřejmě mohly být na společném papírku či ve stejné SMS.
Odpadl by tím také problém, kdy někteří zákazníci mobilních operátorů budou muset v pozdější fázi náběhu EET dostávat SMS s účtenkou včetně dlouhého identifikačního kódu při každém volání či zaslání zprávy, nikoli však později. To je totiž bez uvedené změny metodiky neřešitelný problém.
Nicméně ani tržba nemusí nastat úplně vždycky ve chvíli, kdy si zákazník převezme zboží. Takže občas by byly dvě účtenky nevyhnutelné. Kromě toho musejí na příklad slečny servírky (nebo do budoucna kadeřnice) on-line evidovat každé spropitné, přinejmenším pokud skončí v kase zaměstnavatele, nikoli v jejich kapse (takový je aspoň výklad finanční správy). Takže živnostníci, kteří nemají zaměstnance nebo pracují v hospodě či kadeřnictví spolu s nimi, musejí evidovat každé spropitné a zároveň vydat „EET účtenku“. Vzhledem k tomu, že zákazníci nejsou zvyklí nahlásit spropitné předem (většinou se dozvědí útratu až díky přinesené účtence nebo aspoň průběžnému součtu), obdrží tak zpravidla účtenky dvě.
Nový ministr přitom zřejmě bude muset otázku metodiky EET otevřít. Finanční správa totiž nyní pod velením Martina Janečka dosazeného Babišem přehodnotila rozsah drobných vedlejších podnikatelských příjmů různých turistických či mysliveckých spolků, které by ještě nepodléhaly EET. Nyní si mohou vydělat jednak sporadické peníze (popř. peníze, které neobdržely za účelem zisku), které nelze považovat za podnikání, a pak ještě klidně až 300 tisíc korun (nebo až 5 % z celkových příjmů), aniž by musely další rok začít používat „on-line pokladny“. Do tohoto limitu se však podle metodiky nemají započítávat příjmy obdržené např. bankovním převodem. Jenže takový výklad nemá oporu v zákoně.
Jak známo, každý živnostník má podle Sobotkovy vlády samozřejmě mnoho volného času. Všichni tedy budou rádi sledovat další vývoj v interpretaci Zákona o evidenci tržeb, který se podle Babišových lidí týká všeho možného, jen ne tržeb.