Dlouhodobě a setrvale tvrdím, že EET je třeba zastavit (což se nepodařilo) a nyní zrušit (což se podařit může). Podívejme se však na EET také jinak, než jen jako na nástroj zvůle a moci státu nad malými podnikateli a živnostníky. EET je také indikátorem postojů lidí a organizací ke státu a k podnikání. Nám, podnikatelům a živnostníkům, ukázala EET, kdo je kdo a jak to s námi myslí.
Nejvíce zkušeností a vjemů jsme získali z jednání s koaličními politiky. Pochopitelně, protože jsme se snažili přesvědčit je o zbytečnosti a škodlivosti EET. Oni, koaliční poslanci, byli tou rozhodující silou, která přijme, nebo odmítne zákon o evidenci tržeb.
Na vrcholné úrovni, vedení stran, lze jen stručně poznamenat: ANO je Andrej Babiš, a ten malé podnikatele a živnostníky nesnáší. ČSSD má socialismus asi v genech, protože každý, kdo není závislý na státu, ji irituje. A KDU-ČSL? Čekali byste, že lidovci se zastanou malého podnikání? Nezastali se. Asi se jim to zrovna nehodilo.
Požádali jsme všechny tři koaliční poslanecké kluby, aby nám umožnily vystoupit na jejich schůzi. Chtěli jsme jim objasnit naše postoje, chtěli jsme jim poskytnout ucelené spektrum argumentů, tedy i proti EET. Nezajímalo je to, nechtěli nic slyšet. Zjevně byli koaliční poslanci rozhodnuti nenechat se zviklat a přijmout EET, i kdyby čert na koze jezdil.
Snažil jsem se setkat s některými vládními poslanci. Někteří mne skutečně k jednání pozvali, ale proč vlastně, to ví jen pán bůh. Argumenty proti EET je vlastně vůbec nezajímaly a místo poučených konkrétních důvodů, proč je třeba zavést EET, papouškovali Babišovy fráze o narovnání podnikatelského prostředí a o tom, že daně se platit musí. Nejčastěji jsem však slýchal argument: „Máme to v koaliční smlouvě.“ Takže zvedali ruku pro EET ne proto, že by věděli, co přinese a jak bude potřebná, ale proto, že to mají v koaliční smlouvě.
Málokdy se někomu podaří vyvést mne z míry tak, jak se to povedlo panu Martinu Komárkovi (ANO). Vysvětloval jsem mu, že zákon o evidenci tržeb je zjevně diskriminující, protože zatímco ti malí budou muset pod hrozbou sankcí dodržet všechny jeho podmínky, tak pro ty velké, např. obchodní řetězce, je v zákoně připraven velmi mírný režim. Pan Komárek mně dostal. Řekl, že mu to nevadí, protože oni přece vědí, že ti velcí jsou poctiví. Výborně! K čemu soudy, k čemu finanční správa, k čemu kontroly, když máme Komárka. Jako Bůh posoudí ze své poslanecké kanceláře, kdo je poctivý a kdo ne.
K dokonalosti vše dovedl poslanec Zlatuška, když mi v odpovědi na dopis, kterým jsme předkládali poslancům důvody proti přijetí EET a žádali jsme, je aby ji odmítli, odpověděl (cituji): „Ve výzvě samé navíc navádíte poslance vládní koalice k odmítnutí vládního návrhu, tedy k porušení koaliční smlouvy. To považuji za nízkost.“ Smutné, tak vzdělaný člověk, a tak zjevně účelová volba emočně negativně zabarvených slov. Je přece právem každého občana v demokratické zemi oslovovat poslance a žádat po něm podporu či jisté postoje. Pan Zlatuška označuje žádost o odmítnutí zákona za navádění a naši aktivitu pojmenoval jako nízkost. Tak to je prosím postoj poslance k právům občanů.
V souvislosti s koaliční vládou je zajímavé sledovat i to, jak si ve věci EET notují s komunisty. Moc pěkným příkladem toho bylo vystoupení Andreje Babiše v Otázkách VM, kde opravdu souzněli s Vojtěchem Filipem. Předseda ANO a předseda KSČM. A co na to lidovci? Stále jsou v pohodě, a nevadí jim, že EET se tak líbí komunistům.
Opozici v souvislosti s EET zmíním jen krátce. Je třeba poděkovat ODS a TOP09 za to, jak vystupovali a jednali, jak se snažili zabránit přijetí zákona o evidenci tržeb a zavedení EET. Pozvali nás na jednání svých klubů, abychom je mohli seznámit s našimi argumenty proti EET. Chtěli vědět, jak se to dotkne podnikání, zajímaly je postoje podnikatelů. ODS nás přizvala k pořádání společné konference o EET v Senátu ČR. Snad lze jen podotknout, že obranu svobod občanů a svobodného podnikání od pravicových stran očekávám jako samozřejmost a doufám, že tomu tak bude vždy.
Shrnu-li svoje zkušenosti a dojmy z chování politiků v otázce EET, nemám dobrý pocit. Vládní koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL nemá na malém podnikání zájem. Andrej Babiš, socialisté a lidovci dělají vše pro to, aby malým podnikatelům a živnostníkům zkomplikovali život. S velkopanskou drzostí přikazují malým podnikatelům a živnostníkům, co si mají nakoupit a jakou práci navíc mají odvést, aby oni, politici, mohli podporovat velké korporace.
Nejhorším zjištěním je, že vládní politici jsou ochotni i rozeštvávat občany, jen aby dosáhli svého. A jejich koaliční poslanci jen zvedají ruku. Neví proč, nemají argumenty, ale mají koaliční smlouvu. Zdá se, že je pro ně koaliční smlouva více než ústava, více než právo a hlavně více než lidé.