Podívejme se podrobněji na praktiky Andreje Babiše ohledně udávání podnikatelů zákazníky za nevydané účtenky, před kterými varoval server Echo24.cz a které pan ministr chystá v rámci povinného on-line připojování pokladen podnikatelů ke „své“ centrále.
Echo24.cz varovalo před plánovanými webovými stránkami Babišova ministerstva, na kterých budete moci udat svou kadeřnici, číšníka, prodavačku či instalatéra, pokud vám nedají nově zaváděnou účtenku, nebo pokud si na stránkách finančního úřadu zjistíte, že kód na účtence je falešný. Každé takové udání, pokud nebude na první pohled vysloveně nevěrohodné, bude muset být prověřeno.
Pokud by se ukázalo, že číšník opravdu nevydal účtenku, třeba i neúmyslně, hrozí jeho zaměstnavateli pokuta do půl milionu korun. Tak to uvedlo i Echo24.cz. Jenže to není zdaleka všechno. Pokud účtenku nevydal proto, že ji ani nevytiskl, a to ne snad z toho důvodu, že zlobila tiskárna, ale proto, že zkrátka neodeslal údaj o ceně sedmi vypitých piv na „Babišovu“ centrálu, hrozí jeho zaměstnavateli další půlmilionová pokuta. Bez ohledu na to, o jak velkou firmu či živnostníka se jedná.
Takže máte hospodu a chcete se zbavit dotěrné konkurence, která vaří lepší obědy a za tak nízkou cenu, že se k ní chodí najíst i váš kuchař? Máme pro vás jednoduchý recept. Až budou shánět nového číšníka, pošlete tam svého člověka. Když ho vezmou, stačí vám přijít na pořádnou večeři a pak už se jen nesmí stát, že by váš komplic omylem z rozrušení klasicky evidoval tržbu z večeře na „Babišovu“ centrálu. Vezměte si pak od něj jen klasickou účtenku, jakou známe dosud, abyste měli důkaz, že jste byli na večeři. Pokud by se vám navíc povedlo něco takového udělat opakovaně a s více číšníky, výsledek je zaručený. Nebo někteří z vás možná ani nemusí takovou komedii opakovat, stačí, když máte na finančním úřadu lidi, kteří budou ochotni dát půlmilionovou pokutu rovnou.
Musíme vás však upozornit na jednu velkou nepříjemnost. Zákon totiž počítá s pokutami i pro toho číšníka. Pokud hodně ztíží on-line zasílání údajů o obědech či vypitém vínu na „Babišovu“ centrálu, tedy pokud je třeba opakovaně neodešle, taky mu hrozí pokuta až půl milionu. Musí se mu však, na rozdíl od jeho zaměstnavatele, prokázat úmysl.
Kdyby se náhodou stalo, že on-line zasílání údajů nějak zásadně a úmyslně zmaří (či ztíží) zákazník či náhodný kolemjdoucí, mohou takovou pokutu dostat dokonce i oni. Kdyby však evidenci tržeb ve velkém zmařil (či ztížil) jakýmkoli způsobem podnikatel (ať už v rámci svého podnikání, nebo jako host, výtržník či náhodný pocestný), může takovou pokutu (až půl milionu) dostat bez ohledu na to, zda to provedl úmyslně, či nešťastnou náhodou.
Pozor, mluvíme o dalším půl milionu. Nejedná se o ten stejný půlmilion, jaký možná (byl‑li finanční úřad velmi přísný) musel zaplatit už za neodeslání údajů na „Babišovu“ centrálu, kterého se dopustil třeba jeho číšník, nebo další až půlmilion za to, že zákazník nedostal účtenku, jak jsme o tom už mluvili.
Když už jsme u těch účtenek, nezapomeňte, že pokud spropitné nejde do kapsy číšníkovi (či kadeřnici), ale zůstává majiteli restaurace (či kadeřnického salónu), musí být na účtence uvedeno i spropitné. Pokud není zákazníkem nahlášeno dopředu, může být samozřejmě i na další samostatné účtence. Podle názoru příslušné náměstkyně ministra Babiše musí být nahlášeno na centrálu (samozřejmě včetně vystavení účtenky zákazníkovi) dokonce úplně každé dýško, jak uvedla v Hospodářských novinách.
Kromě toho všeho hrozí živnostníkům i firmám ještě pokuta až 50 tisíc, pokud nebudou mít někde na pípě či na pokladně zavěšenou cedulku informující o tom, že se jich týká on-line evidence tržeb a zda neevidují pouze ve zjednodušeném režimu (souhrnně, vždy po pár dnech). Pokuta dalších 50 tisíc jim hrozí také v případě, že si nebudou bedlivě hlídat své přihlašovací údaje na centrálu a podobně.
Jako kdyby si z nás osud dělal legraci, většina z těchto pokut vyšla ve Sbírce zákonů na orwellovské stránce číslo 1984.
Jedná se ze dvou důvodů o fantastická opatření. První důvod je ten, že na chudý lid se musí přísně. Druhým důvodem je fakt, že spousta lidí podporuje Andreje Babiše, ale také jeho politickou stranu ANO i její koaliční partnery ČSSD a KDU‑ČSL, popřípadě i další poslance, kteří zákon o evidenci tržeb podpořili (z řad bývalého Úsvitu) nebo kteří s takovým zákonem v principu souhlasí (KSČM). Lidé mají mít, co chtěli.
Od chvíle, kdy byl zákon podepsán panem prezidentem (nebo snad jeho věrným tiskovým mluvčím), začalo Babišovo ministerstvo připravovat jednak uvedený web, na němž budete moci napráskat svého instalatéra, jednak tzv. účtenkovou loterii, do níž budete moci posílat účtenky, aby si mohl finanční úřad sám zkontrolovat, jestli nejsou falešné. Následně budete zařazeni do velkého slosování, které bude moderovat dejme tomu Michal David, a když budete vylosováni, dostanete třeba novou almaru, diplom vlastnoručně podepsaný ministrem Babišem, lízátko a polibek od prezidenta republiky. Udávání zkrátka bude snazší a pro stát levnější.
Zmíněný varovný a velmi rychle se šířící článek na Echo24.cz předcházel shodou okolností druhému kolu senátních voleb. Bylo však již samozřejmě pozdě na to, aby mělo dokonce i takové zásadní varování vliv na novou tvář Senátu. Z pohledu „online pokladen“ se Senát prakticky nezměnil. Ještě se na to stručně podívejme.
Dokonané senátní volby jsou interpretovány jako drtivá porážka ČSSD, velké vítězství pro KDU‑ČSL a určitá naděje pro ODS. Z hlediska pohledu do budoucna jistě, z hlediska reálných názorových posunů v právě zvoleném Senátu však nikoli.
Budeme‑li u názoru na EET předpokládat držení stranické linie s tou výhradou, že u lidovců nevíme, jak by kdo hlasoval, došlo v současných volbách ke změně (oběma směry) nanejvýš ve dvanácti případech. Ve třech případech určitě proti „on-line pokladnám“, v jednom případě naopak v jejich prospěch. Dále pak Jiří Cienciala je jistě člověk spíše levicově zaměřený, takže v jeho obvodě žádná změna. Nového senátora za OPAT podpořily také některé strany bojující proti EET a sám vyjádřil obavy z tohoto projektu. Jedna úspěšná kandidátka za koalici v čele s KDU‑ČSL se vyslovila pro Pražský deník pro registrační pokladny (berme to tedy tak, že by podpořila i „on-line pokladny“). Kandidát za HPP 11 uvedl pro tentýž deník, že nemá jednoznačný názor, a názor zbývajících čtyř nových senátorů za KDU‑ČSL neznáme (přičemž dosavadní lidovečtí senátoři byli v této otázce rozpolcení).
Konečný součet je tedy takový, že u pěti nových senátorů se budeme muset nechat překvapit a jinak příznivci „on-line pokladen“ přišli pouze o dva hlasy. Žádná revoluce se tedy, alespoň prozatím, nekoná. Jedinou výhodou však je, že při tomto konečném součtu nemusíme vydat účtenku.