Prodejci na jarní části nejstarší české pěstitelské výstavy Flora Olomouc, která začne příští čtvrtek, budou letos poprvé spadat pod elektronickou evidencí tržeb (EET). Počet vystavovatelů a prodejců loni dosáhl 350, letos jich je zatím 280, další přibývají, řekl dnes na tiskové konferenci ředitel olomouckého výstaviště Jiří Uhlíř.
„Můžu potvrdit, že nástupem možná i záležitostí EET, nechtěl bych to svalovat jenom na tuto záležitost, možná i generační výměnou, dochází k úbytku vystavovatelů,“ řekl Uhlíř.
Podle něj se ptají hlavně zahraniční vystavovatelé, jestli můžou použít své softwarové systémy. Registrační pokladnu si budou muset prodejci přinést sami. „Poskytujeme jen datové pokrytí, aby se mohli přihlásit, registrační kasa je záležitostí vybavenosti každého vystavovatele,“ řekl Uhlíř. Samotné výstaviště si pořídilo deset pokladen jenom na vstupenkový systém s datovým pokrytím. „Náklady na zavedení EET na výstavišti, což není jenom záležitost vstupenek, ale i vybavení cateringu, se vyšplhají přes milion korun,“ dodal Uhlíř.
Zatímco loni se mohli návštěvníci 37. ročníku výstavy přenést do doby panovníka Karla IV., který se výrazně zasadil o rozvoj sadařství a zahradnictví na území Česka, letos ponese výstava motto Tajemná tvář světa. Téma by mělo hrát roli i v expozici Českého zahrádkářského svazu, který návštěvníky seznámí s rafinovanými metodami maskování, jimiž se rostliny i živočichové snaží odolávat nástrahám okolního světa.
Zahrádkáři a kutilové si dále budou moci vybrat z pestré nabídky květin, zeleniny, semen, okrasných rostlin, školkařských výpěstků či zahradnických pomůcek.
Loni na výstavu zavítalo celkem 75 000 návštěvníků, letos doufají organizátoři v minimálně stejně velkou návštěvu. Brány výstavy budou otevřené každý den od 9 do 18 hodin, plné vstupné bude za 150 korun, 120 korun při nákupu vstupenek prostřednictvím internetu. Slevy budou například pro děti, seniory nebo rodiny. Hlavním partnerem jarní etapy výstavy bude Thajsko. Akce skončí v neděli 23. dubna.