Ministr financí Andrej Babiš se rád chvástá tím, že nový pokladní systém umožňující nepřetržitou kontrolu podnikatelů, zvaný elektronická evidence tržeb neboli EET, stojí jen pár korun. A mnozí jeho fanoušci tomu slepě věří. Hlavně ti, kteří sami nepodnikají. Zašli jsme se proto zeptat samotných podnikatelů, kolik je „Babišova“ pokladna stála.
„Zatím máme nainstalovaný tablet, od dodavatele ještě čekáme, až doplní tiskárnu a samotnou pokladnu na peníze. Nechali jsme si zavést internet, ten jsme dosud v provozovně neměli. Router na bezdrátové připojení stál 4900 Kč, celý systém pokladny 19.000 Kč včetně DPH. K tomu musíme ještě připočítat měsíční poplatek za software pro EET ve výši 500 Kč a připojení k internetu za 440 Kč na měsíc,“ spočítal jeden z oslovených podnikatelů, který ve dvacetitisícovém městě provozuje restauraci s kapacitou 30 míst. V obavě z popotahování ze strany finančního úřadu, jak se to v minulosti stalo několika podnikatelům po kritice Andreje Babiše, si přál zůstat v anonymitě.
„Když pominu, že mi celý systém EET vadí kvůli tomu, že nás nějací úředníci budou neustále špiclovat, nesmírně mě štvou ty vyhozené peníze. Znamená to, že každý měsíc jen za internet a software, bez kterého to nejde, vyhodím 940 korun. To je za rok přes 11 tisíc korun. Za ty jsem mohl koupit nové nádobí nebo úspornější lednici. Ale nic takového nebude. Vyhodím ty peníze kvůli Babišovi a ČSSD, kteří jsou přesvědčeni, že každý podnikatel v této zemi krade,“ pokračuje rozezlený hospodský, který svoji restauraci zaměřenou na klasickou českou kuchyni provozuje od roku 1991.
„Je mi jasné, že pro něj, který sám sobě přihrává dotace, není 940 korun měsíčně nic, ale pro mě je to dost peněz. Chce nás, nezávislé a svobodné podnikatele, zničit,“ dodává rozhodně majitel restaurace.
Většina podnikatelů nechává zavedení EET až na poslední chvíli a doufá, že start systému bude přece jen nakonec zrušen nebo odložen.
Další z oslovených podnikatelů provozuje ve zhruba stejně velkém městě dva obchody. Klasické potraviny a sousední specializovanou prodejnu kulinářských specialit z České republiky i ze zahraničí. Pokladny umožňující zavést elektronickou kontrolu tržeb má už dva měsíce. „Náš systém EET vyšel na 53.000 korun. Máme tři pokladny. Museli jsme také pořídit nový rozvod internetu, měli pokrytou jen část domu,“ bilancuje. Nemyslí si, že tento systém nějak narovná nebo zlepší podnikatelské prostředí v této zemi. „Ten, kdo šidí na daních teď, najde si cestu i později. Tak to prostě je. Podle mého názoru by pomohlo, kdyby stát nechal podnikatele dýchat a věřil jim. Když jste v permanentním podezření, že kradete, pracuje se špatně a s nechutí pro stát něco udělat,“ zamýšlí se majitel potravin.
V mapování názorů na EET bude Svobodné fórum pokračovat i v příštích týdnech při cestách po České republice. Máte svůj příběh s pořízením pokladny? Dejte nám vědět.